با درخواست اوجالان، زندانیان کرد در ترکیه به اعتصاب غذا پایان دادند

عبدالله اوجالان حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ میلادی، در حال گذراندن دوران محکومیتش در زندان جزیره امرالی است

فعالان کرد در ترکیه که در بین آن‌ها هزاران زندانی هم دیده می‌شود، به اعتصاب غذای خود پایان دادند. این اعتصاب غذا در اعتراض به شرایط زندان عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان(پ‌پ‌ک) انجام شده بود.

پایان دادن به این اعتصاب غذا پس از آن صورت گرفت که آقای اوجالان در بیانیه‌ای خطاب به اعتصاب‌کنندگان از آن‌ها خواست تا به اعتصاب غذایشان پایان دهند.

بیانیه آقای اوجالان را وکلای او در نشستی خبری خواندند. رهبر حزب کارگران کردستان پس از ۸ سال در زندان امرالی ترکیه با وکلایش دیدار کرد.

اعتصاب غذای گسترده زندانیان سیاسی کرد پس از آن آغاز شد که لیلا گون، نماینده پیشین پارلمان ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها تصمیم به اعتصاب غذا گرفت.

برخورداری آقای اوجالان از امتیازهای قانونی یک زندانی از جمله ملاقات با نزدیکان و وکلا و همچنین از سرگیری دوباره مذاکرات صلح از جمله خواست‌‎های زندانیان کردی بود که اعتصاب غذا کرده بودند.

آقای اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ میلادی، در حال گذراندن دوران محکومیتش در زندان جزیره امرالی است.

از آوریل ٢٠١۵ دولت ترکیه با تشدید انزوای عبدالله اوجالان ملاقات‌های او را نیز قطع کرد و روند صلح را پایان داد.

از زمان نقض آتش‌بسی که با کمک آقای اوجالان از زندان، بین ترکیه و پ‌ک‌ک برقرار شد، هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند.

حزب کارگران کردستان از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای خودمختاری مناطق کردنشین ترکیه در جنوب شرقی این کشور با دولت درگیر بوده است.

موضوعات مرتبط