بحران ونزوئلا؛ نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفانش در نروژ مذاکره می‌کنند

ونزوئلا حق نشر عکس AFP
Image caption ونزوئلا ماه‌هاست که دچار بحران سیاسی و اقتصادی است

دولت ونزوئلا و مخالفانش بار دیگر برای مذاکره نمایندگان خود را به اسلو، نروژ، می‌فرستند تا بر سر حل بحران سیاسی در ونزوئلا راهی بیابند.

دولت نروژ این مذاکره را که برای هفته آینده زمان‌بندی شده، تایید کرده است. پیشتر در همین ماه دیداری در این رابطه صورت گرفته بود اما مخالفان می‌گویند ملاقات‌ها رو در رو نبوده است. نروژ به‌طور جداگانه با نمایندگان دولت و مخالفان گفت‌وکرده بود.

وئزوئلا ماه‌هاست که در بحران سیاسی و درگیری بر سر قدرت به سر می‌برد.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان، گفت هدف از مذاکره تضمین انتخابات آزاد و پایان دادن به چیزیست که او دیکتارتوری نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، می‌خواند.

او در بیانیه‌ای تایید کرد که نمایندگانش "با دولت نروژ و نمایندگان دولت گفت‌وگو خواهد کرد."

مادورو از نروژ به‌دلیل تلاش‌های میانجی‌گرایانه‌اش تشکر کرد و گفت از مذاکره استقبال می‌کند که صلح را به ونزوئلا بیاورد.

بیشتر بخوانید:

نمایندگان دولت، خورخه رودریگز وزیر ارتباطات و هکتور رودریگز فرماندار استان میراندا است. استالین گونزالس سخنگوی مجلس و جراردو بلاید شهردار پیشین کاراکاس نیز نمایندگان مخالفان در این مذاکرات هستند.

از ژانویه که اعتراضات خیابانی در ونزوئلا آغاز شد، آقای گوایدو، رئیس مجلس ملی، خود را رئیس‌جمهور کشور خواند و حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا و کشورهای غربی و آمریکای لاتین آقای گویدا را به‌عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت شناختند.

در مقابل کشورهای روسیه،چین، ایران، سوریه و ترکیه همچنان آقای مادورو را رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌دانند.

آقای گوایدو با سازماندهی اعتراضات خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور فعلی شده اما آقای مادورو که از حمایت بخشی از مردم و ارتش برخوردار است، گفته است که قصد کناره‌گیری از قدرت را ندارد.

رویارویی سیاسی در ونزوئلا در حالی تشدید شده که وضعیت اقتصادی در این کشور مدت‌هاست بحرانی شده و این کشور با تورم سرسام‌آور و کمبود غذا و دارو و قطع برق همراه شده است.

پیشتر رهبر مخالفان دولت در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود که او این موضوع را که از آمریکا بخواهد و در ونزوئلا مداخل نظامی بکند، در نظر می‌گیرد.

آقای گوایدو در آوریل در کنار برخی از نظامیان در خیابان حاضر شد و مدعی شد که از حمایت بخشی از نظامیان برخوردار است. دولت ونزوئلا این اقدام آقای گویدا را کودتا علیه دولت خواند.

موضوعات مرتبط