احزاب میانه اکثریت را در پارلمان اروپا از دست خواهند داد

German Greens celebrate حق نشر عکس AFP
Image caption جشن سبزها در آلمان

با اعلام تدریجی نتایج در انتخابات پارلمان اروپا در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، پیش بینی می شود که احزاب راست میانه و چپ میانه که بر سیاست اروپا چیره بودند اکثریت خود را از دست بدهند.

پیش بینی ها نشان می دهد که دو حزب میانه اصلی، حزب راست میانه "ای پی پی" و چپ میانه "اس و دی" اکثریت خود را از دست خواهند داد و برای اولین بار کمتر از نیمی از کرسی ها را در اختیار خواهند داشت.

با این حال به نظر می رسد که احزاب سبز حامی محیط زیست و بعضی از احزاب راست افراطی خوب عمل کرده باشند.

براساس پیش بینی ها احزاب سبز ۱۸ کرسی اضافه به دست خواهند آورد.

در بریتانیا هم با شمارش بخشی از آرا یک حزب تازه تاسیس "برگزیت" (خروج از اتحادیه اروپا) با ۳۱.۹ درصد آرا پیشتاز است.

با این حال به نظر می رسد که دو حزب بزرگ محافظه کار و کارگر به ترتیب با از دست دادن ۱۲ و ۱۴ درصد آرا، شب سختی را پشت سر گذاشته باشند.

با این حال لیبرال دمکرات های طرفدار اتحادیه اروپا با جلب ۱۲.۵ درصد آرا شب موفقی داشته اند. میزان آرای آنها در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴ فقط ۶ درصد بود.

در جناح راست ملی‌گرا، انتظار می رود گروه بندی ها نسبت به پارلمان قبلی تغییر کند و یک ائتلاف تازه ظاهر شود.

در فرانسه حزب "گردهمایی ملی" مارین لوپن با کسب ۲۳.۷ درصد آرا احتمالا بهتر از پیش بینی ها عمل کرده است و در اتریش علیرغم رسوایی سیاسی برای ائتلاف حاکم در هفته های اخیر، حزب راست افراطی "آزادی" برنده ۱۷.۵ درصد آرا خواهد بود که کمی کمتر از انتخابات قبلی است.

در این انتخابات قرار است ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا برای یک دوره پنج ساله انتخاب شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب "گردهمایی ملی" خانم لوپن از حزب آقای مکرون پیشی گرفته است

شبی بد برای احزاب میانه

بنابه گزارش به نظر می رسد که میزان مشارکت در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا - به غیر از بریتانیا - نسبت به هر انتخابات دیگری در ۲۰ سال گذشته بالاتر بوده است.

یک سخنگوی پارلمان اروپا گفت که میزان مشارکت ۵۱ درصد بود. آخرین باری که میزان مشارکت بالاتر از ۵۰ درصد بود به سال ۱۹۹۴ برمی گردد.

اما بی بی سی پیش بینی می کند که میزان مشارکت در بریتانیا با حدود ۳۷ درصد، پایین تر از میانگین تاریخی است.

پیش بینی می شود که حزب راست میانه "مردم اروپا" با کسب ۱۷۸ کرسی بزرگترین حزب در پارلمان بعدی اروپا باشد، درحالی که این حزب قبلا ۴۳ کرسی بیشتر داشت.

سوسیالیست ها و دمکرات های چپ میانه هم احتمالا ۳۹ کرسی را از دست خواهند داد و به ۱۵۲ کرسی دست خواهند یافت.

مانفرد وبر نامزد حزب "مردم اروپا" (ای پی پی) روز یکشنبه در برلین اذعان کرد که احزاب میانه در این انتخابات تضعیف شده اند.

او اظهار امیدواری کرد که حزبش "ای پی پی" در پارلمان تازه اروپا "قوی ترین گروه" باشد و گفت "ما قول ثبات می دهیم و این ثبات را در سال های آینده تضمین می کنیم."

در فرانسه مارین لوپن از حزب راستگرای گردهمایی ملی شب خوبی را در برابر حزب حاکم امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور (لا رپوبلیک آن مارش!) داشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات جوانان آلمان در حمایت از محیط زیست در برلین

خانم لوپن گفت: "این رایی برای فرانسه و مردمش است. خبرها خوب است و برای کشور که چند ماه را در حالتی سردرگم معلق بوده حیاتی است."

به نظر می رسد تصمیم خانم لوپن برای تغییر نام جبهه ملی، پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ مقابل آقای مکرون، نتیجه بخش بوده است.

با این حال ناتالی لوازو رهبر ائتلاف "رنسانس" آقای مکرون در واکنش گفته است که دو سال پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، "اکثریت حامی رئیس جمهور نشان داد می تواند روی پایش بایستد."

او گفت: "این جنگ تمام نشده، ما در پارلمان اروپایی مسلط خواهیم بود تا مانع تضعیف فرانسه از سوی ملی گرایان شویم."

به گزارش شبکه خبری "رای" در ایتالیا نظرسنجی از رای دهندگان نشان می دهد که حزب راستگرای "لیگ" با کسب ۲۷ تا ۳۱ درصد در صدر خواهد بود. پیش بینی می شود میزان آرای حزب چپ میانه دمکراتیک ۲۱ تا ۲۵ درصد باشد.

براساس نظرسنجی ها حزب "پنج ستاره" شریک "لیگ" در ائتلاف حاکم بر ایتالیا هم ۱۸.۵ تا ۲۲.۵ درصد آرا را کسب خواهد کرد.

همزمان با عملکرد ضعیف تر احزاب میانه گرا، احزاب سبز در فنلاند، سوئد، فرانسه و آلمان به نتایج خوبی دست یافته اند.

در آلمان، رئیس دفتر نشریه اکونومیست در برلین در تحلیلی نوشت که باید در برابر روایتی دایر بر "ظهور راست افراطی" احتیاط کرد.

او اشاره می کند که دو حزب اصلی میانه گرای آلمان، نه برابر حزب راست افراطی "ای اف دی"، بلکه سبزها ضعیف عمل کرده اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پیش بینی می شود حزب جدید برگزیت نایجل فاراژ خوب عمل کند