قطر به نشست های اضطراری سران کشورهای عربی دعوت شد

یکی از دو نفتکش عربستان که هدف "خرابکاری" قرار گرفت حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از دو نفتکش عربستان که هدف "خرابکاری" قرار گرفت

وزارت خارجه قطر که پیشتر گفته بود برای شرکت در دو اجلاس اضطراری سران کشورهای عربی در مکه دعوت نشده است، اکنون از عربستان سعودی دعوتنامه رسمی دریافت کرده است.

این دو نشست قرار است روز ۳۰ مه در شهر مکه برای بحث درباره پیامدهای حمله هواپیماهای بدون سرنشین به تاسیسات نفتی عربستان و حملاتی به چهار نفتکش در منطقه برگزار شود.

آمریکا روز جمعه ایران را مسئول خرابکاری در این کشتی ها معرفی کرد، اتهامی که ایران رد کرده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا ۱۵۰۰ نیروی اضافی به خاورمیانه می‌فرستد

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از ماه ژوئن ۲۰۱۷ تحریم هایی اقتصادی و دیپلماتیک علیه قطر اعمال کرده اند که به ادعای نقش دوحه در حمایت از تروریسم و گرم گرفتن با ایران مربوط می شود. قطر این اتهامات را رد می کند.

وزارت خارجه قطر در بیانیه ای گفت که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، دعوتنامه ای از ملک سلمان پادشاه عربستان برای شرکت در اجلاس حکام عرب خلیج فارس و یک نشست فراگیرتر رهبران عرب دریافت کرده است.

وزارت خارجه قطر نگفت این دعوتنامه که از طریق سرپرست شورای همکاری خلیج فارس منتقل شد را می پذیرد یا نه. قطر از اعضای شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب است.

در هفته های اخیر همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا، چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی در نزدیکی بندر فجیره در دریای عمان و همچنین خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان هدف قرار گرفتند.

در پی این حوادث عربستان سعودی با انتقاد شدید از حکومت ایران و تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرد.

حق نشر عکس HANDOUT
Image caption کشتی آندریا ویکتوری نروژ که گفته می شود هدف اصابت یک شی ناشناس قرار گرفت

آژانس خبری سعودی هدف از این نشست را "بررسی تمامی مسائل مربوط به تقویت امنیت و ثبات در منطقه در پی حمله به کشتیرانی تجاری در آب‌های سرزمینی امارات عربی متحده به علاوه حملات شبه‌نظامیان تروریست حوثی تحت حمایت ایران به دو ایستگاه پمپاژ نفت در مملکت عربستان سعودی" عنوان کرد.

در جریان "خرابکاری" روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد که خساراتی به بار آورد. کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

وزارت امور خارجه ایران با مشکوک خواندن حادثه خواستار تحقیقات مستقل درباره آن شد.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از کارشناسان یک شرکت بیمه نروژی گزارش کرد که احتمالا سپاه پاسداران با این انفجار ارتباط داشته اما این گزارش از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

دو روز بعد از حمله نفتکش ها عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند.

گروه حوثی یمن که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، مسئولیت این حملات را برعهده گرفت. اما یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفته که این حمله ارتباطی به ایران نداشته است.

در نهایت روز جمعه ۲۵ مه دریابان مایکل گیلدی، از مقام‌های ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت: "ما مسئولیت حمله به کشتی‌ها در فجیره را به سپاه پاسداران نسبت می‌دهیم."

او گفت از نظر پنتاگون مین‌های چسبان استفاده‌شده در این حمله متعلق به سپاه بوده است.

آقای گیلدی این حمله را بخشی از "کارزاری" توصیف کرد که به گفته او از طرف ایران به راه افتاده و باعث افزایش نیروهای آمریکا در منطقه شده است.

موضوعات مرتبط