انتخابات پارلمان اروپا: کاهش قدرت احزاب عمده؛ موفقیت سبزها و ملی‌گراها

هواداران حزب گردهمایی ملی فرانسه در واکنش به نتایج شادی می کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواداران حزب گردهمایی ملی فرانسه در واکنش به نتایج شادی می کنند

در چند روز گذشته در بیست و هشت کشور اتحادیه اروپا انتخابات برای ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا برگزار شد، انتخاباتی که استقبال از آن در دو هه گذشته بی‌سابقه بود و برخلاف سیر نزولی انتخابات دهه های اخیر، به ۵۱ درصد رسید.

تحلیلگران میزان بالای مشارکت را به عوامل مختلفی مثل ظهور احزاب عوام گرا و نگرانی فزاینده از گرمایش زمین نسبت می‌دهند.

رای بریتانیایی‌ها در انتخابات پارلمان اروپا بشدت دوقطبی بوده است.

حزب برگزیت، که فقط شش هفته از تاسیس آن می‌گذرد، به رهبری نایجل فاراژ، سی درصد آرا را کسب کرد.

آقای فاراژ به بی‌بی‌سی گفت که حزبش را در انتخابات آتی بریتانیا هدایت خواهد کرد.

حزب لیبرال دمکرات که مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست با بیست درصد آرا، در مقام دوم قرار گرفت و دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر متحمل شکست سنگینی شدند.

حزب کارگر با ۱۴ درصد و حزب سبزها با ۱۲ درصد در رده های بعدی قرار گرفتند. حزب حاکم محافظه کار با ۱۴ درصد کاهش آرا فقط ۹ درصد آرا را کسب کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تغییر صحنه سیاسی اروپا در انتخابات پارلمان

در فرانسه ملی گرایان راست‌گرا به رهبری مارین لوپن با فاصله‌ای اندک از حزب امانوئل مکرون پیش افتادند. در آلمان سبزها بزرگترین برنده بودند که رای خود را دو برابر کردند. در ایتالیا راست‌گرایان ملی‌گرای حزب لیگ به رهبری ماتئو سالوینی پیروز شدند و در مجارستان هم حزب ملی‌گرایانه دست راستی ویکتور اوربان نخست وزیر بیشترین رای را به دست آورد. در یونان نتیجه فاجعه‌بار حزب سیریزا - چپ میانه- سبب شد که الکسیس سیپراس نخست وزیر و رهبر این حزب اعلام انتخابات زودرس کند.

با اینکه پوپولیست‌ها و احزاب راست افراطی در دیگر کشورهای اتحادیه کمتر از انتظار موفق بودند، باز هم دو بلوک بزرگ راست و چپ میانه در پارلمان اروپا اکثریت خود از دست دادند.

به این ترتیب در پارلمان اروپا شمار نمایندگانی که با اتحادیه اروپا مخالفند یا بشدت به آن انتقاد دارند به حد قابل توجهی افزایش یافت.

حزب راست میانه "مردم اروپا" (ای پی پی) همچنان بزرگترین بلوک در پارلمان اروپایی خواهد بود و انتظار می‌رود در حمایت از اتحادیه اروپا یک ائتلاف اکثریت تشکیل دهد.

تحلیلگران می‌گویند که "ای پی پی" احتمالا با کمک سوسیالیست ها، دمکرات ها و حمایت سبزها و لیبرال ها یک "ائتلاف بزرگ" تشکیل خواهد داد.

پارلمان اروپایی قوانین اتحادیه اروپا را شکل می‌دهد و این نتایج نقش مهمی در توزیع پست ها در کمیسیون اروپایی که شاخه اجرایی اتحادیه اروپاست خواهد داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب "گردهمایی ملی" خانم لوپن از حزب آقای مکرون پیشی گرفته است

معنی نتایج برای اتحادیه اروپا چیست؟

براساس تخمین های جاری دو بلوک محافظه کار "ای پی پی" و "اس و دی" (سوسیالیست ها و دمکرات ها) بدون حمایت سایر گروه ها و احزاب قادر به تشکیل یک ائتلاف بزرگ حاکم نخواهند بود.

پیش بینی می شود که "ای پی پی" برنده ۱۷۹ کرسی شود که کمتر از ۲۱۶ کرسی این بلوک در انتخابات سال ۲۰۱۴ است. شمار کرسی های "اس و دی" هم از ۱۹۱ به ۱۵۰ کاهش می یابد.

با این حال همچنان انتظار می رود که احزاب حامی اتحادیه اروپا اکثریت کرسی ها را داشته باشند که عمدتا به دلیل موفقیت های بلوک لیبرال "ای ال دی ای" به خصوص تصمیم حزب امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای پیوستن به این گروه است.

ائتلاف رنسانس تحت رهبری آقای مکرون در این انتخابات مغلوب حزب راست افراطی "گردهمایی ملی" مارین لوپن شد.

گای ورهوفستات رهبر "ای ال دی ای" گفت: "برای اولین بار در ۴۰ سال گذشته، دو حزب سنتی، سوسیالیست ها و محافظه کاران، دیگر اکثریت ندارند."

"معلوم است که امشب شاهد یک رویداد تاریخی هستیم، چون توازن قوا در پارلمان اروپا عوض خواهد شد."

سبزها هم پیروزی های عمده ای ثبت کردند، به طوری که نظرسنجی از رای دهندگان نشان می دهد این گروه شمار کرسی هایش را از ۵۰ به ۶۷ افزایش خواهد داد.

با این حال دستاورد احزاب ملی گرا در ایتالیا، فرانسه و سایر نقاط به معنی نفوذ بیشتر منتقدان اتحادیه اروپاست که خواهان مهار اختیارات آن هستند.

براساس نتایج نسبی تا این لحظه به نظر می رسد که ماتئو سالوینی، رهبر حزب "لیگ" ایتالیا، که برای ایجاد ائتلافی میان ۱۲ حزب در این انتخابات تلاش کرده بود با کسب ۳۰ درصد آرا در صدر قرار می گیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption ائتلاف راست عوام گرای ماتئو سالوینی در ایتالیا پیروزی شد

برندگان و بازندگان کیستند؟

در آلمان دو حزب عمده میانه گرا متحمل ضرباتی شدند. میزان آرای حزب دمکرات مسیحی صدراعظم آنگلا مرکل از ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۲۸ درصد افت کرد درحالی که آرای حزب چپ میانه سوسیال دمکرات از ۲۷ درصد به ۱۵.۵ درصد رسید.

عملکرد حزب عوام گرای "ای اف دی" آلمان بدتر از انتظار بود به طوری که پیش بینی می شود ده و نیم درصد آرا را کسب کند که البته بهتر از نتایج ۲۰۱۴ برای این حزب است.

در بریتانیا حزب نوپای "برگزیت" به رهبری نایجل فاراژ با سی درصد آرا پیشتاز شد و لیبرال دمکرات ها هم بر کرسی های خود افزودند. اما دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر متحمل شکست های قابل توجهی شدند.

از سوی دیگر در میان نتایج ناهمگون برای احزاب راست افراطی، حزب "گردهمایی ملی" - سابقا جبهه ملی - مارین لوپن پیروزی خود با ۲۴ درصد آرا در مقابل آرای ۲۲.۵ درصدی ائتلاف "رنسانس" آقای مکرون را جشن گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption جشن سبزها در آلمان

یک مقام دولت این نتایج را "مایوس کننده" اما نسبت به نتایج قبلی "کاملا آبرومندانه" توصیف کرد.

در مجارستان حزب ضدمهاجرت "فیدز" ویکتور اوربان با ۵۲ درصد آرا ۱۳ کرسی از ۲۱ کرسی این کشور را به دست آورد و از برندگان مهم این شب بود.

آقای اوربان گفت "ما کوچک هستیم اما می خواهیم اروپا را عوض کنیم" و افزود که این انتخابات "شروع عصر تازه ای علیه مهاجرت است."

در اسپانیا حزب حاکم سوسیالیست با ۳۲.۸ درصد آرا برنده مشخص انتخابات بود و ۲۰ کرسی به دست آورد، درحالی که حزب راست افراطی "واکس" پنجم شد و سه کرسی به دست آورد.

در یونان پس از پیروزی حزب مخالف محافظه کار "دمکراسی نو"، الکسیس سیپراس نخست وزیر خواستار انتخابات زودهنگام شد. میزان آرای این حزب ۳۳.۵ درصد در مقابل ۲۰ درصد برای حزب سیریزای نخست وزیر بود.

پارلمان اروپایی که مقر آن در بروکسل و استراسبورگ است ۷۵۱ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند. آنها نمایندگان شهروندان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا هستند.

یکی از وظایف اصلی پارلمان اروپایی بررسی و تصویب قوانینی است که کمیسیون اروپایی پیشنهاد می کند.

پارلمان همچنین مسئول انتخاب رئیس کمیسیون اروپایی و تایید بودجه اتحادیه اروپاست.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات جوانان آلمان در حمایت از محیط زیست در برلین