دیدار مقام‌های ارشد تایوان و آمریکا پس از چهل سال

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا بر اطلاعیه وزارت خارجه تایوان دبیرکل امنیت ملی تایوان با جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو کرده است

وزارت خارجه تایوان اعلام کرده است که مقامات ارشد امنیتی تایوان برای نخستین بار در چهل سال گذشته با همتایان آمریکایی خود دیدار کرده‌اند.

دیوید لی، دبیرکل امنیت ملی تایوان در هفته‌ای که گذشت در آمریکا با جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا ملاقات و گفت‌وگو کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که این دیدار واکنش منفی چین را در پی داشته باشد که استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن بخشی از خاک خود می‌داند.

چین در چند سال اخیر ادعای حاکمیت بر تایوان را پررنگتر از قبل مطرح می‌کند و بر کشورهای دیگر فشار آورده است تا روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کنند، در غیر این صورت نمی‌توانند با چین رابطه داشته باشند.

به همین دلیل کشورهای کمی با تایوان روابط مستقل دیپلماتیک دارند و آمریکا مهمترین حامی بین المللی تایوان محسوب می‌شود. اما با آنکه از نظر تسلیحاتی از تایوان حمایت می‌کند، روابط رسمی دیپلماتیک با آن ندارد.

جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۷۹ با قطع روابط با تایوان بر سیاست "چین واحد" تاکید کرده بود که سیاست رسمی آمریکا شد.

اما دونالد ترامپ کمی بعد از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با زیر پا گذاشتن سیاست آمریکا که از سال ۱۹۷۹ از زمان قطع روابط با تایوان برقرار بود، تلفنی با رئیس جمهور تایوان صحبت کرد.

دیدار بین مقامات ارشد آمریکا و تایوان در حالی صورت گرفته است که تنش اقتصادی میان چین و آمریکا بالا گرفته و همچنین چین فعالیت‌های نظامی خود را در دریای چین جنوبی افزایش داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption بسیاری در تایوان خواهان استقلال هستند

جزیره تایوان از سال ۱۹۴۹ و زمانی که رئیس دولت ملی‌گرای چین پس از شکست از کمونیست‌ها به این جزیره گریخت، همانند کشوری مستقل عمل کرده است اما چین، همچنان تایوان را استانی از جداشده خود می‌داند نه یک کشور مستقل و می خواهد که این بخش، زمانی مجددا به طور کامل با سرزمین اصلی یعنی چین متحد شود.

چند ماه پیش شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در چهلمین سالگرد آغاز بهبود روابط میان چین و تایوان از مردم تایوان خواست که بپذیرند که این کشور دوباره به چین بپیوندد. او گفته، تایوان به چین "خواهد پیوست و باید بپیوندد".

او همچنین هشدار داد که چین حق استفاده از زور را هم برای خود محفوظ نگهداشته است.

در واکنش به گفته‎های آقای شی، تسای اینگ - ون، رئیس‌جمهور تایوان گفت که این کشور پیوستن به چین را با شرایطی که پکن پیشنهاد می‌کند، هرگز نمی‌پذیرد.

او گفت: "می‌خواهم دوباره تاکید کنم که تایوان هرگز ساختار 'یک کشور و دو نظام ' را نخواهد پذیرفت. اکثریت قریب به اتفاق مردم تایوان نیز به شدت مخالف 'یک کشور و دو نظام ' هستند."

بر اساس ساختار "یک کشور و دو نظام" تایوان حق پیشبرد امورات خود را دارد. از این ساختار در هنگ کنگ هم استفاده شده است.

سال گذشته، چین شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها را وادار کرد که در وبسایت‌‌های خود تایوان را به عنوان بخشی از چین فهرست کنند.