ترامپ در ژاپن؛ نخستین دیدار یک رهبر جهان با امپراتور جدید

ترامپ و ناروهیتو حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ و ا امپراتور ناروهیتو

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نخستین رهبر جهان است که با امپراتور جدید ژاپن دیدار کرده است.

آقای ترامپ که اکنون در ژاپن به سر می‌برد در سفر چها روزه خود در کاخ امپراتوری در توکیو با امپراتور ناروهیتو و امپراتیس ماساکو دیدار کرد.

آقای ترامپ پیش از این دیدار آن را "افتخاری بزرگ" برای خود خواند.

امپراتور ناروهیتو اوایل ماه جاری در پی کناره‌گیری پدرش، رسما جایگزین او شد. این نخستین بار در دویست سال اخیر بود که امپراتوری در ژاپن از سلطنت کناره‌گیری می‌کرد. سایر امپراتوران تا زمان مرگ مقام خود را حفظ کردند.

قرار است آقای ترامپ و همسرش، ملانیا امشب نیز در ضیافت شامی به میزبانی امپراتور حضور یابند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شینزو آبه و دونالد ترامپ

آقای ترامپ امروز (دوشنبه، ۲۷ مه) همچنین با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز دیدار کرد و درباره تجارت میان دو کشور و موضوع کره شمالی صحبت کردند.

رابطه با آمریکا برای ژاپن اهمیت استراتژیک زیادی دارد و دو کشور اکنون در خصوص توافقنامه‌ای تجاری گفت‌وگو می‌کنند.

با این حال آقای ترامپ گفته است که "بخش زیادی" از این توافق‌نامه به انتخابات مجلس علیای ژاپن بستگی دارد که در ماه ژوئیه برگزار می‎شود.

بخشی دیگری از گفت‌وگوهای میان آقای ترامپ و آقای آبه درباره کره‌شمالی بود که روابطی شکننده‌ای با ژاپن دارد.

مانورهای نظامی کره‌شمالی از محورهای گفت‌وگو این دو بوده است. همچنین قرار بوده که آقای ترامپ با خانواده‌های چند شهروند ژاپنی که چندین دهه پیش به توسط کره شمالی ربوده شدند دیدار کنند.

در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی کره شمالی ۱۳ شهروند ژاپنی را بود که به جاسوسان کره‌شمالی زبان ژاپنی و طرز لباس پوشیدن ژاپنی‎ها را آموزش دهند.

از این تعداد، ۵ نفر در سال ۲۰۰۲ به ژاپن بازگردانده شدند. کره شمالی می‌گویند باقی آنها مرده‎‌اند؛ ادعایی که ژاپن نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ترامپ در این دیدار به موضوع ایران نیز اشاره کرد و گفت: "می‏دانم که ایران دوست دارد با ما مذاکره کند. ما هم دوست داریم."

او گفت: " هیچ کسی دوست ندارد ببنید چیز وحشتناکی اتفاق می‌افتد. به خصوص من."

آقای ترامپ هفته پیش گفت مایل است "هرگاه ایران آماده باشد" با این کشور وارد گفت‌وگو شود اما درحال حاضر بحثی میان دو کشور در جریان نیست.

وزارت امور خارجه ایران هم روز گذشته در جریان بودن هرگونه گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم بین ایران و آمریکا را رد کرد.