فرانسه تلاش می‌کند از اعدام سه شهروند خود در عراق جلوگیری کند

فرانسه حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانسه ضمن مخالفت با مجازات اعدام اما به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد

فرانسه می‌گوید تلاش می‌کند تا مانع اعدام سه شهروند خود در عراق شود. این سه شهروند به دلیل عضویت در گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به اعدام محکوم شدند.

خبرگزاری فرانسه نام این سه تن را "کوین گونو، لئونارد لوپز و سلیم ماکائو" گزارش کرده است. آنها سی روز فرصت دارند درخواست تجدید نظر بدهند.

این سه نفر بخشی از یک گروه فرانسوی ۱۲ نفره‌اند که در سوریه دستگیر شده‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت آمریکا برخوردارند پس از دستگیری آنها را در ماه فوریه به عراق منتقل کردند.

براساس گزارشها دیپلمات‌های فرانسوی به محکومان تضمین داده‌اند که پاریس به اقدامات قانونی پیش از درخواست تجدیدنظر دست خواهد زد.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که فرانسه با حکم اعدام مخالف است، اما درعین حال به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و اعضای گروه داعش "باید پاسخگوی جنایات" خود باشند.

دولت فرانسه از مدت‌ها پیش تاکید کرده بود که شهروندان زندانی شده‌ای که در عراق یا سوریه برای داعش می‌جنگیدند، باید در همانجا محاکمه شوند به‌رغم اینکه ممکن است با خطر اعدام روبرو شوند.

گروههای حقوق بشری بشدت از دادگاه‌های مظنونان به عضویت در داعش در عراق انتقاد می‌کنند.

به گفته فعالان، این دادگاه‌ها اغلب به شواهد یا اعترافاتی متکی هستند که زیر فشار گرفته می‌شوند.

تخمین زده می شود که حدود هزار پیکارجوی خارجی و همچنین شماری زن و کودک در بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه باشند.

عراق حاضر شده همه پیکارجویانی را که در بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، محاکمه کند.

صدها نفر از این پیکارجویان برای محاکمه در دادگاههای عراق به این کشور منتقل شده‌اند اما تاکنون هیچ کدام اعدام نشده بودند.