ترامپ در لندن؛ دیدار با ملکه و چای عصرانه با ولیعهد بریتانیا

The Queen and Donald Trump arrive at the state banquet حق نشر عکس Press Association

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای دیدار رسمی در لندن به سر می‌برد،‌ پس از ملاقات با ملکه و شرکت در مراسم استقبال رسمی و پس از آن بازدید از کلیسای وست‌مینستر، همراه همسرش ملانیا برای مراسم عصرانه به کلارنس هاوس، اقامتگاه رسمی پرنس چارلز،‌ ولیعهد بریتانیا و همسرش کامیلا رفتند.

آقای ترامپ پیش از رفتن به کلیسای وست مینیستر در کاخ باکینگهام مهمان الیزابت دوم،‌ ملکه بریتانیا بود. مراسم استقبال باشکوهی با شلیک توپ و رژه سربازان در کاخ باکینگهام برگزار شد.

یک نسخه از اولین چاپ کتاب "جنگ جهانی دوم"، نوشته وینستون چرچیل، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که پنجاه سال قدمت داشت و یک قلم،‌ از هدایای ملکه الیزابت به دونالد ترامپ بوده است.

خبرنگاران بی‌بی‌سی از خیابان‌های اطراف وست‌مینستر گزارش می‌دهند که تدابیر امنیتی شدید و کم سابقه‌ای در محدوده کلیسای وست‌مینستر و مسیر عبور خودرو حامل آقای ترامپ برقرار است.

آقای ترامپ بعدا در جریان ضیافت شام "دوستی ابدی" بریتانیا و آمریکا را ستود.

ملکه الیزابت هم گفت که دو کشور ائتلافی را جشن می گیرند که "ایمنی و رفاه مردم هر دو کشور را برای چند دهه" تضمین کرده است.

آقای ترامپ در سخنانی در جریان مراسم شام شهامت مردم بریتانیا در جنگ جهانی دوم را ستایش کرد و ملکه الیزابت را یک "زن خیلی خیلی بزرگ" توصیف کرد.

او گفت: "در آن زمان تیره، مردم این کشور به جهان نشان دادند بریتانیایی بودن یعنی چه" و افزود که شجاعت آنها موجب شد که سرنوشت کشور "در دستان خودتان باقی بماند."

حق نشر عکس VICTORIA JONES/GETTY IMAGES
Image caption فضای خنده و شوخی در دیدار عصرانه ولیعهد بریتانیا و دونالد ترامپ

آقای ترامپ سخنانش را به سلامتی "دوستی ابدی مردم ما، سرزندگی کشورهایمان و دوران مغتنم و فوق العاده زمامداری علیاحضرت ملکه" به پایان برد.

ملکه الیزابت هم نقش دو کشور را در ایجاد مجموعه ای از نهادهای بین المللی که اطمینان حاصل می کند "حوادث هولناک جنگ دیگر هرگز تکرار نخواهد شد" ستایش کرد.

همزمان با دومین روز اقامت آقای ترامپ در لندن، مخالفان سفر آقای ترامپ به بریتانیا، تظاهراتی را در لندن و چند شهر دیگر بریتانیا برای فردا (سه‌شنبه ۴ ژوئن) برنامه ریزی کرده‌اند.

جرمی کوربین،‌ رهبر حزب مخالف دولت کارگر در توییتر با اعلام حضورش در این راهپیمایی نوشت: "تظاهرات فردا علیه دیدار رسمی دونالد ترامپ از بریتانیا فرصتی است برای اعلام همبستگی با همه افرادی که در آمریکا و سراسر جهان و در همین کشور خودمان مورد حمله ترامپ قرار گرفته‌اند."

سخنگوی حزب کارگر اعلام کرده است که آقای کوربین سخنران تجمع اعتراضی فردا خواهد بود.

آقای کوربین همچنین به حمله توییتری صبح امروز آقای ترامپ علیه صادق خان شهردار لندن اشاره کرد.

دقایقی قبل از اینکه آقای ترامپ قدم به خاک بریتانیا بگذارد،‌ در توییتی به شدت به صادق خان، شهردار لندن حمله کرد و او را "شهرداری افتضاح" و یک "بازنده" خواند و گفت که باید به [مبارزه با] جرم و جنایت در لندن تمرکز کند."

حق نشر عکس Chris Jackson/Getty images
Image caption دونالد و ملانیا ترامپ در حال ادای احترام به سرباز گمنام در کلیسای وست ‌مینستر
حق نشر عکس NIKLAS HALLE'N/GETTY IMAGE
Image caption ایوانکا ترامپ، دختر بزرگ دونالد ترامپ، در کلیسای وست مینستر
Image caption یادگاری دونالد ترامپ در دفتر یادبود کلیسای وست مینستر

مراسم استقبال رسمی و پس از آن ناهار خصوصی از برنامه تدارک دیده شده برای رئیس جمهور آمریکا در کاخ باکینگهام بود.

ایر فورس وان، هواپیمای ویژه رئیس جمهور آمریکا در ساعت ۹ صبح به وقت محلی در فرودگاه استنستد در شمال لندن به زمین نشست.

دونالد ترامپ دوازدهمین رئیس جمهوری آمریکا است که سفر رسمی به بریتانیا داشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مراسم استقبال رسمی در کاخ باکینگهام در مرکز لندن برگزار شد

امشب ضیافتی رسمی در کاخ باکینگهام برگزار خواهد شد. آقای ترامپ و ملکه بریتانیا قرار است در این شام رسمی صحبت کنند.

دوشس ساسکس،‌ مگان در مراسم شرکت نخواهد کرد. فرزند او آرچی، کمتر از یک ماه پیش به دنیا آمده است.

آقای ترامپ، پیش از سفرش به لندن در یک مصاحبه با روزنامه سان این مساله را که مگان را "زشت" خطاب کرده تکذیب کرد. این در حالی است که فایل صدای او وجود دارد.

مگان مرکل در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،‌ از مخالفان دونالد ترامپ بوده است.

حق نشر عکس Jeff J Mitchell/Getty images
Image caption ایوانکا ترامپ، دختر بزرگ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که دستیار او هم هست و همسرش جرد کوشنر، از مشاوران ارشد دونالد ترامپ، در بالکن کاخ باکینگهام در حال تماشای مراسم استقبال رسمی
حق نشر عکس John Keeble/Getty Images
Image caption شلیک ۸۲ گلوله توپ در لندن (۴۱ گلوله برای ورود دونالد ترامپ و ۴۱ گلوله برای سالگرد تاج گذاری ملکه الیزابت)

به افتخار ورود ترامپ ۴١ بار توپ شلیک شد. در این مراسم ۴۱ مرتبه دیگر هم توپ به مناسبت سالگرد تاجگذاری الیزابت دوم، ملکه بریتانیا شلیک شد.

پس از ناهار خصوصی،‌ ملکه بریتانیا بخش های مختلف کاخ باکینگهام و اشیا و تصاویر تاریخی آن را آقای ترامپ و همراهانش نشان داد.

قرار است از فردا در اعتراض به سفر آقای ترامپ به بریتانیا، گردهمایی‌هایی در شهرهای لندن، منچستر، بلفاست و برمینگام شکل بگیرد.

حق نشر عکس @HadiNili

هادی نیلی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از مقابل کاخ باکینگهام گزارش می‌دهد که تعدادی از معترضان به سفر ترامپ هم در مقابل کاخ باکینگهام جمع شده اند.

در مقابل گروهی هم با در دست گرفتن پلاکاردهایی در بیرون کاخ باکینگهام از رئیس جمهور آمریکا استقبال کردند.

حق نشر عکس @HadiNili

آقای ترامپ در آستانه سفرش به بریتانیا به روزنامه سان گفته بود که او از رهبری بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار برای اینکه نخست‌وزیر بعدی بریتانیا شود حمایت می‌کند.

او آقای جانسون را فردی "بسیار با استعداد" خوانده که کارش را "به نحو احسن" انجام خواهد داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد و ملانیا ترامپ در فرودگاه استنستد

آقای ترامپ پیشتر گفته بود که بریتانیا باید بدون هیچ توافقی از اتحادیه اروپا خارج شود.

او همچنین به روزنامه تایمز گفته که نایجل فاراژ، رهبر حزب نوپای برگزیت باید در مذاکرات دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا نقش داشته باشد.

حزب برگزیت اخیرا بیشترین کرسی‌های بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا را به دست آورد.

صبح روز سه شنبه آقای ترامپ در یک صبحانه کاری با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ بریتانیایی و آمریکایی در کاخ سنت جیمز با ترزا می دیدار خواهد کرد.

این دو سپس گفت‌وگوهای خود را در دفتر نخست وزیر ادامه خواهند داد و در پی آن در نشستی خبری حضور می‌یابند.

قرار است خانم می درباره موضوعات مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی با آقای ترامپ صحبت کند.

این آخرین دیدار رسمی ترزا می در مقام نخست وزیر با یکی از رهبران جهان خواهد بود. قرار است او روز هفتم ژوئن و پس از پایان سفر آقای ترامپ از نخست وزیری بریتانیا کنار رود.

روز سه‌شنبه "تظاهرات سراسری" در اعتراض به سفر آقای ترامپ از ساعت ۱۱ صبح در میدان ترافالگار در نزدیکی دفتر نخست وزیر بریتانیا آغاز می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عملیات آمادگی و انتظامات پلیس برای دیدار رئیس‌جمهور عملیاتی وسیع و سراسری است

سال گذشته در جریان دیدار غیر رسمی آقای ترامپ به بریتانیا پلیس لندن برای برقراری نظم و حفظ امنیت آقای ترامپ و همراهانش حدود ۱۸ میلیون پوند هزینه کرد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه به شهر پورتسموث در جنوب بریتانیا خواهد رفت و در هفتاد و پنجمین سالگرد اعزام نیروهایی بریتانیایی به جبهه نرماندی در شمال فرانسه برای مقابله با نیروهای آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم شرکت خواهد کرد.

او سپس برای ملاقات با لیو واردکار، نخست وزیر ایرلند به شهر شانون، در جنوب غربی این کشور خواهد رفت. آقای ترامپ در ایرلند سری هم به زمین‌های گلف خود خواهد زد.

حق نشر عکس DANIEL LEAL-OLIVAS/GETTY IMAGES
Image caption پلاکاردهای سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض به سفر دونالد ترامپ به بریتانیا