ترامپ در دومین روز سفر به بریتانیا؛ 'رابطه تجاری بسیار قابل توجه با بریتانیا بعد از برگزیت'

جلسه ترامپ و می حق نشر عکس WPA Pool
Image caption دونالد ترامپ در جلسه‌ای با مدیران شرکت‌های بزرگ بریتانیایی و آمریکایی و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید بر این باور است که بریتانیا بعد از ترک اتحادیه اروپا می‌تواند با آمریکا یک معامله تجاری بسیار بسیار قابل توجه داشته باشد.

آقای ترامپ این سخنان را در دومین روز دیدار رسمی خود از بریتانیا در جلسه‌ای با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ بریتانیایی و آمریکایی در کاخ سنت جیمز مطرح کرد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، که آخرین روزهای نخست‌وزیری خود را می‌گذراند، میزبان او در این نشست بود.

پرنس اندرو، فرزند ملکه بریتانیا، جرمی هانت، وزیر خارجه و فیلیپ هموند، وزیر دارایی بریتانیا از جمله حاضران در این جلسه بودند.

حق نشر عکس Leon Neal/getty images
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و همسرش ملانیا به خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت، اقامتگاه نخست وزیر بریتانیا رفتند

پس از پایان این جلسه خانم می و آقای ترامپ، به خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت رفتند تا گفت‌وگوهای خود را در دفتر نخست وزیر ادامه دهند و در پی آن قرار است نشست خبری برگزار شود.

در همین حال تجمعات اعتراضی به سفر آقای ترامپ در سراسر بریتانیا از جمله در میدان ترافلگار لندن در حال برگزاری است.

جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف دولت کارگر، قرار است در این تظاهرات سخنرانی کند.

قرار است خانم می درباره موضوعات مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی و گفته می‌شود ایران با آقای ترامپ صحبت کند.

موضوع شرکت هواوی، از محورهای دیگر بحث میان خانم می و آقای ترامپ است. درحالیکه آمریکا این شرکت بزرگ تولیدکننده گوشی‌های تلفن هوشمند را در فهرست سیاه خود گذاشته است، بریتانیا هنوز تصمیمی برای توقف همکاری خود با هواوی برای راه‌اندازی شبکه نگرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این نخستین دیدار رسمی دونالد ترامپ از بریتانیا است که به دعوت رسمی ملکه بریتانیا انجام شده است

در این نشست مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور آقای ترامپ او را همراهی خواهند کرد.

این آخرین دیدار رسمی ترزا می در مقام نخست وزیر با یکی از رهبران جهان خواهد بود. قرار است. او جمعه، هفتم ژوئن و پس از پایان سفر آقای ترامپ از نخست وزیری بریتانیا کنار رود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ و ولیعهد بریتانیا

امروز سه‌شنبه "تظاهرات سراسری" در اعتراض به سفر آقای ترامپ از ساعت ۱۱ صبح در میدان ترافالگار در نزدیکی دفتر نخست وزیر بریتانیا آغاز می‌شود. قرار است جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا در این گردهمایی سخنرانی کند.

روز گذشته آقای ترامپ پس از حضور حضور در نهار خصوصی همراه با ملکه بریتانیا با پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا و همسرش کامیلا در کلارنس هاوس، محل اقامت این دو ملاقات کرد.

آقای ترامپ و همسرش، ملانیا سپس در ضیافت شام رسمی ملکه بریتانیا که در کاخ باگینگهام برگزار شد، حضور یافت.

آقای ترامپ و ملکه بریتانیا در سخنرانی‌ خود از روابط دوستانه بین دو کشور تمجید کردند. آقای ترامپ از "دوستی ابدی" بین آمریکا و بریتانیا گفت و ملکه الیزابت دوم گفت که دو کشور سالگرد اتحادی را جشن می‌گیرند که "دهه‌هاست برای هر دو ملت امنیت و رفاه به ارمغان داشته است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همزمان با برگزاری ضیافت رسمی، معترضان در مقابل کاخ باکینهام تجمع کردند

سفر آقای ترامپ به بریتانیا با حاشیه‌هایی نیز همراه بوده است. روز گذشته و چند دقیقه قبل از فرود هواپیمایش در فرودگاهی در شمال لندن، در توییتی به شدت به صادق خان، شهردار لندن حمله کرد و او را "شهرداری افتضاح" و یک "بازنده" خواند و گفت که باید به [مبارزه با] جرم و جنایت در لندن تمرکز کند."

این واکنشی به مقاله شهردار لندن در انتقاد از سفر سه روزه آقای ترامپ به بریتانیا بود. صادق خان،‌ دونالد ترامپ را نمونه بزرگی از راستگرایی افراطی رو به رشد و تهدیدی برای همه جهان دانسته بود.

آقای ترامپ همچنین در آستانه سفرش به بریتانیا به روزنامه سان گفته بود که او از رهبری بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار برای اینکه نخست‌وزیر بعدی بریتانیا شود حمایت می‌کند.

او آقای جانسون را فردی "بسیار با استعداد" خوانده که کارش را "به نحو احسن" انجام خواهد داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ سال گذشته در سفری غیر رسمی به بریتانیا آمد

آقای ترامپ پیشتر گفته بود که بریتانیا باید بدون هیچ توافقی از اتحادیه اروپا خارج شود.

او همچنین به روزنامه تایمز گفته که نایجل فاراژ، رهبر حزب نوپای برگزیت باید در مذاکرات دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا نقش داشته باشد.

حزب برگزیت اخیرا بیشترین کرسی‌های بریتانیا در پارلمان اتحادیه اروپا را به دست آورد.

آقای ترامپ در ادامه سفر سه روزه خود، روز چهارشنبه به شهر پورتسموث در جنوب بریتانیا خواهد رفت و در هفتاد و پنجمین سالگرد اعزام نیروهایی بریتانیایی به جبهه نرماندی در شمال فرانسه برای مقابله با نیروهای آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم شرکت خواهد کرد.

او سپس برای ملاقات با لیو واردکار، نخست وزیر ایرلند به شهر شانون، در جنوب غربی این کشور خواهد رفت. آقای ترامپ در ایرلند سری هم به زمین‌های گلف خود خواهد زد.