بحران سودان؛ عفو بین‌الملل خواهان سلب اختیارات 'نیروی پشتیبانی سریع' شد

  • 11 ژوئن 2019 - 21 خرداد 1398
سربازان نیروی پشتیبانی سریع حق نشر عکس AFP
Image caption سربازان نیروی پشتیبانی سریع

هم‌زمان با سومین روز اعتصاب سراسری در اعتراض به حکومت نظامیان در سودان, سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد نیروهای دولت نظامی سودان به ارتکاب جنایات جنگی در مناطق مختلف دارفور ادامه می‌دهند.

این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید در یک سال گذشته ۴۵ روستا در منطقه دارفور درغرب کشور سودان به دست سربازان "نیروی پشتیبانی سریع" به طور کامل یا به شدت تخریب و نابود شده‌ است و در صورت باقی ماندن این گروه در قدرت، امکان کشتار بیشتر غیرنظامیان وجود دارد.

"نیروی پشتیبانی سریع" زیر مجموعه تشکیلات اطلاعاتی سودان محسوب می‌شود، اما از ارتش دستور می‌گیرد.

پشت صحنه سودان؛ چه شد که نظامیان آتش گشودند؟

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل که سه‌شنبه ۱۱ ژوئن منتشر شد، این گروه که از سال ۲۰۱۳ در دارفور تشکیل شده در واقع همان گروه "جنجوید" است؛ شبه‌نظامیان عرب دارفور که در "نسل‌کشی" ابتدای قرن ۲۱ در این منطقه دست داشته‌اند و هفته گذشته در جریان سرکوب معترضان به کشتار ده‌ها نفر از معترضان متهم هستند.

سازمان عفو بین‌الملل خواسته که فورا کلیه اختیارات نظامی، امنیتی و اجرایی از این گروه و فرمانده آن یعنی محمد حمدان دقلو گرفته شود و هشدار داده است که در غیراین صورت غیرنظامیان بیشتری کشته خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد حمدان دقلو، معروف به "حمیدتی" فرمانده نیروی پشتیبانی سریع است

محمد حمدان دقلو، معروف به "حمیدتی" فرمانده نیروی پشتیبانی سریع یکی از دو چهره اصلی شورای نظامی انتقالی سودان است و نیروهای او از اصلی‌ترین گروه‌های مسلح مستقر در خارطوم هستند که در کشتار اخیر معترضان نقش کلیدی ایفا کردند. گفته شده که ارتش سودان در کنترل او قرار دارد.

شورای نظامی انتقالی سودان که از زمان سقوط عمر البشیر، قدرت را در این کشور در دست گرفته است، از یک هفته پیش (سوم ژوئن) معترضانی را که در خیابان‌ها تظاهرات می‌کردند سرکوب کرد و آنها را به گلوله بست. نظامیان تایید کرده‌اند که نزدیک به ۵۰ تن در درگیری‌ها کشته شده‌اند. مخالفان می‌گویند تعداد کشته شدگان بیش از ۱۰۰ نفر است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صف خرید نان در شهر خارطوم در سومین روز اعتصاب سراسری در اعتراض به دولت نظامیان در سودان

امروز هم‌زمان با سومین روز اعتصاب سراسری، خیابان‌های خارطوم همچنان خلوت بوده است اما تعداد کمی از مغازه‌ها باز شده است.

کارمندان و کارگران از روز یکشنبه اعتصابات سراسری را به دعوت انجمن مشاغل حرفه ای سودان شروع کرده‌اند تا شورای نظامی حاکم را وادار به پذیرش حاکمیت غیرنظامیان کنند.

در روز اول این اعتصاب‌ها چهار نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

معترضان خواستار کناره‌گیری شورای نظامی انتقالی و استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی هستند.

سازمان ملل و اتحادیه اروپا تا یک ماه آینده درباره خارج کردن هزاران نفر ازنیروهای صلح‌بان بین‌المللی از "جبل مارا" در دارفور تصمیم‌گیری خواهند کرد.

پیشتر و به دنبال به خشونت‌ کشیده شدن اعتراضات در سودان، اتحادیه آفریقا عضویت این کشور را به تعلیق درآورد.

هم‌زمان با افزایش ناآرامی‌ها، تیبور ناگی، دیپلمات ارشد آمریکا در امور آفریقا فردا به سودان می‌رود. او قرار است از طرف‌های درگیر بخواهد تا گفت‌وگوها را از سر بگیرند.

عمر البشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد. در سال‌های بعد، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی متعددی در سودان برگزار شد که در تمامی آنها، عمر البشیر و نامزدهای مورد تایید او به قدرت رسیدند.

در طول زمامداری عمر البشیر، سودان درگیر جنگ داخلی از جمله در سودان جنوبی و دارفور بود که هزاران کشته و زیان‌های مالی گسترده‌ای در پی داشت. جنگ در جنوب سرانجام با جدایی بخشی از خاک سودان و تشکیل کشور مستقل سودان جنوبی خاتمه یافت.

در سال ۲۰۰۸، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی عمر البشیر را به ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی در جنگ دارفور متهم و حکم بین‌المللی بازداشت او را صادر کرد.