انتقاد شدید کمیسیون نظارت از 'فرهنگ بد' کار در خیریه آکسفام

  • 11 ژوئن 2019 - 21 خرداد 1398
آکسفام حق نشر عکس PA

کمیسیون امور خیریه بریتانیا -نهاد ناظر بر موسسه‌های خیریه- بشدت از فرهنگ داخلی آکسفام انتقاد کرد.

این کمیسیون امروز پس از هجده ماه تحقیق، گزارش خود را درباره عملکرد خیریه کارکنان آکسفام در جریان امدادرسانی به زلزله‌زدگان هائیتی در سال ٢٠١٠ منتشر کرد.

بر اساس این گزارش آکسفام در شناسایی نشانه‌های "فرهنگ رفتاری بد" غفلت کرده، به گزارش‌های سوءرفتار شدید جنسی کارکنانش در هائیتی درست رسیدگی نکرده و مواردی را که احتمال سوءاستفاده از کودکان مطرح بوده گزارش نکرده است.

هلن استیونسون مدیر عامل کمیسیون نهادهای خیریه گفت: "در طول سال‌ها فرهنگ داخلی آکسفام رفتارهای نامناسب را تحمل کرده و حتی بعضی مواقع فراموش کرده از چه ارزش‌هایی محافظت می‌کند."

مدیران آکسفام که از موضوع مطلع بودند چهار کارمند خود را بی‌سر و صدا اخراج کردند و اجازه دادند سه نفر دیگر از جمله مدیر آکسفام در هائیتی استعفا دهند و موضوع را نه به مقامات هائیتی نه به مقامات بریتانیا اطلاع ندادند.

اما سال گذشته روزنامه تایمز لندن گزارشی را منتشر کرد که کارکنان آکسفام از جمله رونالد فون هویمیرن مدیر آن در هائیتی در زمان امدادرسانی در هائیتی به سراغ روسپیان جوان رفته‌اند.

تایمز نوشت آکسفام از نگرانی‌ها درباره سوء رفتار آقای فون هویمیرن و یک مرد دیگر در چاد مطلع بوده با این حال آنها به سمت‌های ارشد در هائیتی مامور کرده است.

بر اساس گزارش کمیسیون، آکسفام به هشدارهایی که درباره فرهنگ "بد" کار در این نهاد دریافت می‌کرده توجه نکرده و اقداماتتش برای محافظت از افراد کافی نبوده است. کمیسیون برخی از این مشکلات را به سوء مدیریت در آکسفام مربوط دانست و به این سازمان خیریه اخطار رسمی داد.

آکسفام از آن زمان بارها عذرخواهی و بودجه خود برای جلوگیری از موارد مشابه سه برابر کرده است.

آکسفام‌های یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین نهادهای خیریه در بریتانیاست.

موضوعات مرتبط