روزنامه‌نگار مفاسد اقتصادی در روسیه پس از افزایش فشارها آزاد ‌شد

  • 11 ژوئن 2019 - 21 خرداد 1398
ایوان گالونفپنجشنبه گذشته بازداشت شده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption ایوان گالونف پنجشنبه گذشته بازداشت شده بود

ایوان گالونف، روزنامه‌نگار روس که روی پرونده‌های فساد اقتصادی کار می‌کرد و هفته گذشته به اتهام خرید و فروش موادمخدر بازداشت شده بود آزاد شد.

ولادیمیر کولوکولتسف وزیر کشور روسیه ساعاتی پیش گفته بود که دستور آزادی ایوان گالونف صادر شده و او امروز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن آزاد می‌شود. به گفته آقای کولوکولتسف هم‌زمان شکایت طرح شده علیه او از دادگاه پس گرفته خواهد شد.

در چند روز گذشته پلیس مسکو به علت آنچه پاپوش ساختن برای آقای گالونف خوانده شده بود تحت فشار افکار عمومی و نهادهای بین‌المللی قرار گرفته بود.

پس از بازداشت او در روز پنجشنبه گذشته روزنامه‌های روسیه در اقدامی که بسیار نادر توصیف شده از ایوان گالونف حمایت کردند. آقای گالونف خبرنگار آزاد سایت خبری مدوزا است که دفتر مرکزی آن در کشور لتونی قرار دارد.

ولادیمیر کولوکولتسف، وزیر کشور روسیه، امروز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن رسما اعلام کرد که اتهام خرید و فروش موادمخدر علیه آقای گالونف "اثبات نشد".

بیشتر بخوانید: خبرنگار مفاسد اقتصادی در روسیه به اتهام موادمخدر بازداشت شد

بازپرسان که پیش‌تر آقای گالونف را هم به حمل موادمخدر در لحظه دستگیری و هم به کشف مقادیری ماده‌مخدر در محل زندگی‌اش متهم کرده بودند، امروز با پس گرفتن شکایت خود زمینه آزادی این روزنامه‌نگار تحقیقی را فراهم آوردند.

روز شنبه (هشت ژوئن) قاضی دادگاهی در مسکو با رد درخواست تمدید قرار بازداشت آقای گالونف او را به بازداشت خانگی تا زمان تکمیل تحقیقات قضایی فرستاده بود.

آقای کولوکولتسف، وزیر کشور روسیه، امروز اعلام کرد که تحقیقات در مورد علت بازداشت این روزنامه‌نگار آزاد و نحوه صدور حکم جلب او آغاز شده و دو افسری که آقای گالونف را بازداشت کرده بودند هم فعلا از کار معلق شده‌اند.

او افزوده تصمیم به پس گرفتن شکایت و آزادی آقای گالونف پس از آن حاصل شده که "نتایج پزشکی قانونی، اثرانگشت و آزمایش ژنتیک" مشخص شده است.

آقای کولوکولتسف همچنین گفته با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری، درباره عزل دو مقام ارشد وزارت کشور هم مشورت کرده است: ژنرال پوکچف، مدیرکل امور داخلی غرب مسکو و ژنرال دویاتکین، رئیس اداره مبارزه با موادمخدر.

قرار است نحوه بازداشت، صدور حکم جلب و مابقی سلسله امور اداری که منجر به بازداشت آقای گالونف شد هم مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد تا میزان "قانونی" بودن و "نحوه وارد عمل شدن افسران پلیس" مشخص شود.

ماجرای بازداشت چه بود؟

ایوان گالونف، ۳۶ ساله، که برای سایت خبری-تحلیلی مدوزا گزارش‌هایی تحت عنوان "روسیه واقعی" را تهیه می‌کند روز پنجشنبه گذشته در حالی که عازم دیدار با یک روزنامه‌نگار دیگر بود بازداشت شد.

پلیس پس از بازداشت او مدعی شد که در بازرسی بدنی و کیف آقای گالونف مواد مخدر کشف کرده است. پلیس حتی تصاویری را منتشر کرد که مدعی می‌شد از محل زندگی آقای گالونف است و از دست داشتن او در تهیه و قاچاق موادمخدر خبر داد. هر چند این تصاویر ساعتی بعد حذف شدند و پلیس اعتراف کرد که این تصاویر به آپارتمان آقای گالونف مربوط نیست اما مدعی شد که مربوط به پرونده‌ای است که به این روزنامه‌نگار آزاد هم مرتبط می‌شود.

وکیل آقای گالونف روز شنبه مدعی شد که برای موکلش پاپوش درست کرده‌اند و با جاسازی موادمخدر بهانه بازداشت او را فراهم کرده‌اند.

وبسایت مدوزا هم با صدور اطلاعیه‌ای نوشت از نظر این رسانه آقای مدوزا بی‌گناه است و تنها به علت فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش بازداشت شده است.

مدوزا نوشت آقای گالونف به علت گزارش تحقیقی که در دست تهیه داشته اخیرا تهدید شده بود.

ایوان گالونف گزارش‌های تحقیقی متعددی برای مدوزا تهیه کرده از جمله درباره درآمدهای خانواده معاون شهردار مسکو؛ هزینه‌های غیرمعمول پیدا کردن کار دولتی در مسکو؛ ادعای سانسور روزنامه‌نگاران روس و گزارشی درباره وام‌های تجاری با نزول بالا.

موضوعات مرتبط