حمله حوثی‌ها به فرودگاهی در عربستان '۲۶ زخمی به جا گذاشت'

حوثی‌ها حق نشر عکس Getty Images

ائتلاف به رهبری عربستان اعلام کرده است که حمله موشکی نیروهای حوثی یمن به فرودگاهی در جنوب عربستان ۲۶ زخمی به جا گذاشته است.

این ائتلاف که در حال جنگ با حوثی‌های یمن است گفته که "پاسخی قاطع" به این حمله خواهد داد.

بیانیه ائتلاف می‌گوید که در حمله موشکی به فرودگاه شهر "ابها" تعدادی از زنان و کودکانی هم که در سالن انتظار پرواز بودند،زخمی شده‌اند.

در بیانیه ائتلاف آمده است که هدف قرار دادن فرودگاه ابها "نشان می‌دهد که حوثی‌ها به تسلیحات پیشرفته ایران دسترسی پیدا کرده‌اند."

مقام‌های سعودی و آمریکایی ایران را متهم می‌کنند که به طور مستقیم یا با واسطه حزب‌الله لبنان تجهیزات نظامی از جمله موشک و پهپاد در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد اما ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید از این گروه "حمایت معنوی" می‌کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption چهار سال جنگ ائتلاف عربستان با حوثی‌ها در یمن وضعیت زندگی را در بسیاری از مناطق بحرانی کرده است

در حملات ائتلاف به رهبری عربستان به یمن در طی چهار سال گذشته هزاران غیرنظامی کشته شده‌اند و مردم این کشور در حال حاضر با قحطی و بیماری‌های خطرناک روبرو هستند.

ائتلاف عربستان از عبدربه منصور هادی رئیس جمهور در تبعید یمن حمایت می‌کند و او را به عنوان رئیس مشروع دولت یمن می‌شناسد.

حوثی‌های یمن تا کنون بارها حملات موشکی و پهپادی علیه عربستان انجام داده‌اند اما به جا گذاشتن این تعداد زخمی کم‌سابقه بوده است.

روز یکشنبه ٩ ژوئن تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌ها اعلام کرد که حمله پهپادهای این گروه به آشیانه‌های نگهداری پهپادها و تعدادی دیگر از مراکز نظامی عربستان سعودی در فرودگاه شهر جیزان در جنوب این کشور خساراتی به بار آورده است.

چند هفته قبل هم حوثی‌ها اعلام کردند که حمله به دو ایستگاه پمپاژ نفت در عربستان کار آنها بوده است.

روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن سخنگوی نظامی حوثی‌ها هشدار داده بود که این گروه در روزهای آینده فرودگاه‌های عربستان را هدف می‌گیرد و گفته بود که "غافلگیری‌های بزرگی" در راه است.