ترامپ برنامه تقویت نیروهای آمریکا در لهستان را بررسی می‌کند

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی به لهستان سفر کرده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی به لهستان سفر کرده بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پی دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان، از انعقاد یک توافق تازه برای تقویت روابط نظامی دو کشور خبر داد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه (۱۲ ژوئن) در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای لهستانی خود در کاخ سفید اعلام کرد که در پی این توافق برنامه اعزام حدود یک هزار نیروی نظامی آمریکایی مستقر در اروپا به لهستان را در دست بررسی دارد.

انتظار می رود که این نیروها از پایگاه های آمریکا در آلمان به لهستان منتقل شوند. حدود ۵۰ هزار نیروی آمریکایی در خاک آلمان مستقر هستند.

لهستان همچنین قصد دارد که بیش از ۳۰ فروند هواپیمای پیشرفته اف-۳۵ از آمریکا خریداری کند. به همین خاطر، روز چهارشنبه در هنگام برگزاری کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن، یک فروند اف-۳۵ به طور نمادین بر فراز کاخ سفید پرواز کرد.

هنوز جزئیات توافق نظامی جدید اعلام نشده است. حداقل ۹۰۰ نیروی آمریکایی در لهستان مستقر هستند اما لهستان در پی آن است که آمریکا یک پایگاه نظامی دائمی در خاک آن کشور مستقر کند و می گوید که نام آن را "قلعه ترامپ" خواهد گذاشت.

این درخواست برای مقابله با تهدیدات احتمالی روسیه و پس از آن مطرح شد که روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی با اقدام نظامی علیه شبه جزیره کریمه، آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

دونالد ترامپ می گوید که اواخر ماه ژوئن در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ - که بندر اوساکای ژاپن برگزار خواهد شد - با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار خواهد کرد.

اخبار مرتبط: