ادامه کشمکش کنگره و دولت آمریکا در مورد فروش سلاح به عربستان

جنگنده‌های عربستان سعودی حق نشر عکس AFP/getty
Image caption عربستان از بزرگترین خریداران تجهیزات نظامی از آمریکاست

یک جلسه کنگره با مقامات دفاعی آمریکا برای بررسی فروش تسلیحات به عربستان سعودی به میدان انتقاد تند از سیاست های رئیس جمهور این کشور تبدیل شده است.

اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان استدلال های دولت برای اضطراری بودن تهدیدهای ایران و لزوم دور زدن کنگره برای فروش تسلیحات به عربستان را رد کرده اند و یک عضو دمکرات کمیته ادعاهای دولت در این زمینه را "ساختگی" خواند.

دولت آمریکا اخیرا با این توجیه که افزایش تهدید ایران موجب وضعیتی اضطراری در منطقه شده، بدون طی کردن رویه مرسوم و اخذ اجازه از کنگره، قراردادی ۸ میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نهایی کرده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست لیندزی گراهام، سناتور جمهوری خواهی که از متحدان نزدیک دونالد ترامپ است، در پاسخ به اقدام دولت در دور زدن کنگره می خواهد قدرت عمل رییس جمهوری در مواقع اضطراری را از او بگیرد.

به گزارش این روزنامه آقای گراهام یکی از چند سناتور با نفوذ است که به دنبال تغییر قوانین ناظر بر روند تایید فروش تسلیحات به کشورهای خارجی هستند.

سناتور منندز سناتور دموکرات کمیته روابط خارجی سنا گفته برای جلوگیری از تکرار این اتفاق باید راه حلی دایمی برای سوءاستفاده از قدرت در کاخ سفید پیدا کرد.

این گروه از سناتورها قرار است هفته آینده برای جلوگیری از پیش رفتن فروش تسلیحات در سنا رای گیری کنند.

دموکرات ها و تعداد زیادی از جمهوری خواهان در سنا در تلاشند جلوی ۲۲ فقره معامله اسلحه به عربستان را بگیرند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز وضعیتی مشابه دارد.

روز چهارشنبه وقتی کلارک کوپر، دستیار روابط نظامی وزارت خارجه، به کمیته روابط خارجی احضار شد با موج انتقاد صریح نمایندگان روبرو شد که رییس جمهوری را به جعل وضعیت اضطراری و سوءاستفاده از قدرت متهم کردند.

با این همه آقای کوپر تاکید داشت که تهدید ایران افزایشی چشمگیر داشته و دولت ایران را به اقدامات مخرب و تحریک کننده متهم کرد.

او گفت: "حملات ایران به خطوط تجاری کشتیرانی در ساحل امارات متحده عربی، حملات با پهپاد به ایستگاه های نفتی عربستان سعودی و موشکی که به پارکی در یک کیلومتری سفارت آمریکا در بغداد شلیک شده، همگی حرکات تحریک آمیز ایران و نشانه تحول و افزایش چشمگیر خطر ایران هستند."

الیوت انگل رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در پاسخ گفت وضعیت اضطراری زمانی است که نیاز فوری به تسلیحات وجود داشته باشد اما این قراردادها هیچ کدام تسلیحاتی را بلافاصله در دسترس عربستان قرار نمی دهند.

آقای انگل گفت: "باز هم می گویم، وضعیتی که بشود اضطراری خواند وجود ندارد. این ساختگی است. من درآوردی است. سوءاستفاده از قانون است. باز هم می گویم این تلاشی برای دور زدن کنگره است. نظام ما دیکتاتوری نیست که با حکم حکومتی اداره شود."

در اغلب موارد کاخ سفید ابتدا کنگره را به شکل غیررسمی از قصد خود برای فروش اسلحه به یک کشور خارجی مطلع می کند تا کنگره فرصت طرح نگرانی های احتمالی خود را درباره موضوع داشته باشد.

بعد از بحث و تبادل نظر و تغییراتی که بتواند نگرانی های کنگره را رفع کند وزارت خارجه به شکل رسمی کنگره را از معامله احتمالی باخبر می کند و به قانون‌گذاران ۳۰ روز فرصت می دهد تا در صورت اعتراض به قرارداد طرح مخالفت خود را به رای بگذارند و تصویب کنند. و در غیاب چنین تبصره ای معامله نهایی خواهد شد.

کنگره هم از اینکه کاخ سفید نقش آن را نادیده گرفته خشمگین است، هم مخالفتی اساسی با رابطه نزدیک دونالد ترامپ با عربستان علیرغم قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی و حملات هوایی به یمن دارد.

سنا قرار است هفته آینده برای جلوگیری از ۲۲ قرارداد فروش تسلیحات به عربستان رای گیری کند و با پیوستن ۴ جمهوری خواه به ۴۷ دموکرات رای کافی برای اینکار وجود دارد. با این همه برای جلوگیری از وتوی رئیس جمهوری به آراء بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید: