به دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران حمله شده است

حق نشر عکس farsnews
Image caption منابع خبری ایران تصویری از یکی از دو نفتکش منتشر کرده‌اند

به دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان حمله شده است. منابع ژاپنی گفته‌اند که این کشتی‌ها حامل "محموله‌های مرتبط با ژاپن" بوده‌اند. سخنگویان دولتی ایران این حادثه را "مشکوک" توصیف کرده است و ایالات متحده گفته که "به ارزیابی این وضعیت ادامه می‌دهد."

امروز، پنجشنبه، ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن)، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت که پس از دریافت پیام کمک از دو تانکر نفتی در دریای عمان، به کمک آنها رفته است.

براساس این گزارش‌ها، کشتی‌ها پس از وقوع انفجار، آتش گرفتند.

همزمان، خبرگزاری ژاپنی ان‌اچ‌کی به نقل از وزیر تجارت این کشور گفته است دو کشتی حامل محموله‌های "مرتبط با ژاپن" در نزدیکی تنگه هرمز هدف حمله قرار گرفته است. این خبرگزاری افزوده بود که نیروی دریایی آمریکا مشغول کمک به این دو کشتی است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تنگه هرمز؛ اهمیت شاهرگ حیاتی انتقال نفت جهان چیست؟

براساس برخی گزار‌ش‌ها صبح روز پنجشنبه در پی ارسال پیام کمک‌خواهی این کشتی‌ها، خدمه آنها همگی تخلیه شدند. خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به نقل از "یک منبع آگاه" گزارش کرد که ۴۴ ملوان دو فروند کشتی نفتکش خارجی که در دریای عمان دچار حادثه شده بودند با هماهنگی مرکز جستجو و نجات دریایی هرمزگان از آب گرفته شدند و توسط شناور ناجی ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند.

به گزارش ایرنا، اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح امروز ۲۳ خرداد در فاصله ۲۵ مایلی جاسک "دچار حادثه شد" و ساعت بعد، نفتکش دوم در ساعت ۹ و۵۰ دقیقه در فاصله ۲۸ مایلی جاسک دچار حریق شد. در ساعات بعد، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مختلف از اصابت اژدر به یکی از کشتی‌ها و آسیب به بدنه کشتی دیگر خبر داد.

پیشتر هم روزنامه نروژی تریدویندز از اصابت اژدر به یکی از دو نفتکش خبرداده و خبرگزاری رویترز به نقل از یک کارگزار بیمه کشتیرانی گفته بود که در یکی از نفتکش‌ها "انفجار ناشی از حمله از خارج" به وقوع پیوسته است. گزارش‌های دیگر احتمالات دیگری را مطرح کرده‌اند اما این گزارش‌ها از سوی منابع رسمی در منطقه تایید نشده است.

پمپئو: ایران برای افزایش بهای نفت به نفتکش ها حمله کرد

حملات فجیره؛ گزارش اولیه به شورای امنیت یک 'عامل دولتی' را مسوول دانست

بولتون 'مین‌های به احتمال زیاد متعلق به ایران' را عامل انفجار نفتکش‌ها در خلیج فارس دانست

حق نشر عکس BBb

منابع خبری مختلف جزئیات متفاوتی از این حادثه و نجات سرنشینان آن گزارش کرده‌اند. در تهران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این حادثه و تقارن آن با سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را "مشکوک" توصیف کرد. وی در یک پیام توییتری نوشته است: "از بروز حادثه مشکوک امروز برای نفتکش‌های تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبرانقلاب ابراز نگرانی کرده و آنرا خلاف جهت گیری ها و تلاش های منطقه ای و فرامنطقه‌ای برای کاهش تنش‌ها و آرامش می‌دانیم. ایران از همکاری و گفتگو در منطقه حمایت می‌کند."

به گزارش منابع کشتیرانی، یکی از دو نفتکش به نام "آلتر فرانت"متعلق به شرکت نروژی "فرانتلاین" و با پرچم جزایر مارشال، و نفتکش دیگر با نام کوکوکا کاریجس در اجاره شرکت سنگاپوری بی‌ام‌اس با پرچم پاناما حرکت می‌کردند. سخنگوی شرکت فرانتلاین گفته است که کشتی غرق نشده است و سخنگوی شرکت سنگاپوری هم از نجات خدمه با جراحت جزئی خبر داده است اما برخی از منابع خبری ایران گفته‌اند که یکی از دو نفتکش در شرف غرق شدن است.

پیشتر سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، وابسته به نیروی دریایی این کشور، گفته بود که گزارشی از وقوع یک حادثه در دریای عمان دریافت کرده و همراه با نیروهای متحد این کشور مشغول بررسی حادثه است. منطقه وقوع این حادثه نزدیک تنگه هرمز واقع شده که از مسیرهای اصلی حمل و نقل دریایی نفت خام است.

روز ۱۲ مه، در چهار نفتکش متعلق به عربستان سعودی، نروژی و امارات متحده عربی در آب‌های ساحلی امارات انفجارهایی روی داد و به آنها آسیب رساند اما تلفاتی نداشت و باعث نشت نفت یا سوخت کشتی‌ها به دریا نشد. مقامات امارات این انفجارها را به عوامل یک دولت خارجی نسبت داده و عربستان سعودی گفته است که ایران مسئول این حادثه بوده است. مقامات جمهوری اسلامی هرگونه ارتباطی با این انفجارها را تکذیب کرده و خواستار تحقیقات مستقل در باره آن شده اند.

حادثه امروز در حالی گزارش می‌شود که در پی تشدید تحریم نفتی ایالات متحده علیه ایران، هشدار برخی منابع جمهوری اسلامی در مورد واکنش به این تحریم و تقویت حضور نظامی آمریکا، منطقه خلیج فارس دستخوش تنش بوده است. در روزهای اخیر، تشدید حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به خاک عربستان سعودی اوضاع منطقه را متشنج‌تر کرده است.

با انتشار این خبر و احتمال افزایش تنش در منطقه خلیج فارس، بهای نفت خام در بازار جهانی که در هفته‌های اخیر رو به کاهش گذاشته بود تا ۴ درصد افزایش یافت. در مقابل، اوراق قرضه بین‌المللیی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بازارهای مالی جهان کاهش پیدا کرد.

در نخستین واکنش ‌های دولتی نسبت به این حادثه، سخنگوی دولت بریتانیا ضمن "ابراز نگرانی عمیق" گفته است که این کشور همراه با "متحدان خود در منطقه" مشغول بررسی و ارزیابی این حمله است. همچنین سرگئی ریابکف، معاون وزارت خارجه روسیه نیز گفته است که نباید به طور شتابزده ایران را مسئول این حادثه معرفی کرد و از آن برای تشدید بحران در منطقه استفاده کرد.

در آمریکا، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت "ما از گزارش‌های مربوط به وقوع یک حمله به کشتی‌ها در خلیج عمان آگاه هستیم و دولت ایالات متحده در حال کمک‌رسانی است و به ارزیابی وضعیت ادامه خواهد داد."