ترامپ: اطلاعات دولت‌های خارجی درباره رقبای انتخابات را می‌پذیرم

دونالد ترامپ حق نشر عکس EPA

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آینده (۲۰۲۰) دریافت هرگونه اطلاعات مربوط به رقبای انتخاباتی‌اش را که باعث صدمه زدن به وجهه آن‌ها باشد می پذیرد، حتی اگر این اطلاعات را یک دولت خارجی در اختیار او گذاشته باشد.

آقای ترامپ در گفتگو با شبکه خبری ا‌ی‌بی‌سی چنین اقدامی را دخالت در انتخابات ندانست.

او گفت: "آن‌ها اطلاعاتی در اختیار دارند، خوب فکر می کنم که من این اطلاعات را از آن‌ها بگیرم."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "شاید شما بخواهید گوش دهید، گوش دادن که چیز اشتباهی نیست."

"اگر یک نفری از یک کشوری تماس گرفت و گفت که ما اطلاعاتی درمورد رقیب انتخاباتی شما داریم. فکر کنم بخواهم آن‌ها را بشنونم."

وقتی از آقای ترامپ پرسیده شد که چرا پسرش زمانی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ وقتی ایمیلی حاوی چنین اطلاعاتی در مورد رقیب انتخاباتی دریافت کرد، به اف‌بی‌آی اطلاع نداد، در پاسخ گفت: "ببخشید، زندگی آن طور پیش نمی‌رود."

هر چند که بعدا گفت که اگر "فکر می‌کرد چنین چیزی اشتباه است شاید با اف‌بی‌آی تماس می‌گرفت."

ادعاهای مربوط به دخالت کشورهای خارجی به ویژه روسیه تاکنون بر ریاست جمهوری آقای ترامپ سایه انداخته و باعث انجام تحقیقاتی گسترده در این زمینه شد.

تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا سرانجام اتهام تبانی ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه را نادرست یافت و درباره اتهام تلاش آقای ترامپ برای اخلال در روند قضایی این تحقیقات نتوانست به نتیجه گیری نهایی برسد.

دونالد ترامپ، تحقیقات مولر را تلاش برای کودتا علیه دولت خود خواند

دموکرات‌های آمریکا دادستان کل را به تفسیر و بهره‌برداری سیاسی از گزارش مولر متهم کرده‌اند

گزارش مولر؛ دونالد ترامپ با روسیه 'تبانی نکرده بود'

واکنش مخالفان به اظهارات دونالد ترامپ

جو بایدن، از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، آقای ترامپ را متهم کرده که با چنین اظهاراتی از مداخله خارجی در انتخابات "استقبال" می‌کند.

الیزابت وارن، نامزد دیگر دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری هم بار دیگر بر استیضاح آقای ترامپ تاکید کرده است.

او در توییتی نوشت: "یک دولت خارجی برای حمایت از ترامپ به انتخابات ۲۰۱۶ حمله کرد، ترامپ از این کمک استقبال کرد و مانع از انجام تحقیقات شد. حال او بار دیگر گفته که این کار را تکرار می‌کند. اکنون زمان استیضاح او است."

کاملا هریس که او هم برای نامزدی از سوی حزب دموکرات در انتخابات آتی تلاش می‌کند، گفته: "چین در حال گوش کردن است، روسیه در حال گوش کردن است، کره شمالی در حال گوش کردن است. باید درباره این حقیقت صحبت کنیم که این رئیس جمهور تهدیدی برای امنیت ملی است."

موضوعات مرتبط