نیویورک معافیت مذهبی برای واکسن‌نزدن را لغو کرد

اینجا مطب دکتری در نیویورک اعلامیه زده و از مبتلایان به سرخک خواسته وارد ساختمان نشوند حق نشر عکس Getty Images
Image caption اینجا مطب دکتری در نیویورک اعلامیه زده و از مبتلایان به سرخک خواسته وارد ساختمان نشوند

ایالت نیویورک با تصویب قانونی جدید دیگر به والدین اجازه نخواهد داد که با استناد به عقاید مذهبی کودکان‌شان را از دریافت واکسیناسیون همگانی منع کنند. اپیدمی سرخک در آمریکا تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر را مبتلا کرده که بخش بزرگی از آنها در میان جوامع ارتدکس یهودیان نیویورک هستند؛ اکثریت آنها واکسن سرخک دریافت نکرده‌اند.

قانون‌گذاران مجالس ایالتی در نیویورک با تصویب این قانون والدین ملزم کردند که برای ثبت نام کودکانشان در مدارس ابتدا واکسن‌های ضروری را تزریق کنند.

این قانون شب گذشته (پنجشنبه ۱۳ ژوئن) در حالی به تصویب رسید که چند نفر از مخالفان واکسیناسیون با حضور در ساختمان مجلس ایالت نیویورک با نمایندگان درگیر شدند.

ماه گذشته مرکز مبارزه با بیماری‌های آمریکا اعلام کرد که با فراتر رفتن تعداد مبتلایان به سرخک از آمارهای ۲۷ سال گذشته، ممکن است ایالات متحده دیگر از ممالکی که ریشه کنی سرخک را رسما اعلام کرده بودند نزول کند.

آمریکا در سال ۲۰۰۰ رسما ریشه کنی سرخک را اعلام کرد اما اکنون به گزارش مرکز کنترل بیماری‌های این کشور تعداد مبتلایان به سرخک به بیش از ۱۰۲۲ نفر رسیده که بیشتر از آمار سال ۱۹۹۲ است.

انتظار می‌رود این قانون جدید که توسط مجالس نمایندگان و سنای ایالت نیویورک به تصویب رسیده از سوی مخالفان تندروی واکسیناسیون به دادگاه کشانده شود.

کارزارهای مخالف واکسن که برخی از نام‌های مشهور آمریکا چون رابرت دنیرو، هنرپیشه هالیوود و رابرت کندی جونیور، برادرزاده جان اف. کندی، هم در آن عضویت دارند در دو دهه گذشته بارها تلاش کرده‌اند که واکسیناسیون اجباری برای کودکان را که اکثر مدارس عمومی آمریکا بدون آن از ثبت نام دانش‌آموزان جلوگیری می‌کنند لغو کنند.

اگر چه در اکثریت موارد دادگاه‌ها به نفع دولت و مراجع علمی رای داده‌اند اما مخالفان واکسن با استناد به قانون اساسی آمریکا که حمایت آزادی‌های مذهبی را از ارکان خود می‌داند، تلاش کرده‌اند جوامع سنت‌گرا و محصوری چون یهودیان ارتدکس را همراه خود کنند و آنها را به استفاده از حقوق مذهبی خود برای امتناع از واکسیناسیون تشویق کنند.

در همین حال، جفری دینویتز، نماینده دموکرات مجلس نیویورک که از حامیان اصلی این قانون جدید است گفته: "نه در تورات و نه در انجیل و قرآن هیچ عبارت و آیه‌ای وجود ندارد که پیروان این ادیان را از واکسیناسیون منع کند."

برد هولیمن، سناتور این ایالت هم گفته: "ما علم را بر باورهای غلط مقدم می‌کنیم و از حق کسانی که به علت نقصان سیستم ایمنی در رابر این بیماری‌ها آسیب‌پذیرند یا زنان باردار و نوزادنی که قادر به دریافت واکسن نیستند حمایت می‌کنیم تا آنها از حق ایمنی خود به علت اشتباه دیگران محروم نشوند."

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جامعه یهودیان ارتدکس نیویورک بیشترین تعداد مبتلایان به سرخک در آمریکا را دارد

ادیان توحیدی و ترس از بیگانه

امیر پیام - بی‌بی‌سی

در جریان تهیه مجموعه واکسیناسیون؛ بحران اعتمادکه تا چند روز دیگر پخش آن آغاز خواهد شد به دانشگاه خصوصی میلیکن در شهر دیکیتور ایالت ایلینوی رفتم.

در آنجا با اساتید و پزشکان مختلف پیرامون ریشه‌های مخالفت با واکسیناسیون گفتگو کردم. از جمله با دکتر تیموتی کوالچیک، استاد الهیات و تاریخ این دانشگاه که می‌گفت: "هر سه دین توحیدی پیش از کشف و ظهور واکسن پدید آمدند و بر همین اساس نمی‌توانسته‌اند در اصول الهیات خود به واکسن زدن یا نزدن پرداخته باشند."

از نظر این استاد الهیات تنها نقطه یا روزنه‌ای که می‌تواند از بطن الهیات استخراج و به کارزارهای مخالفت با واکسن کمک کرده باشد "ترس از عنصر بیگانه" است.

" این که یکی بخواهد بیاد و به پیروان یک دین بگوید چه کنند. این ترسی است که همیشه وجود داشته است و خیلی‌ها با استفاده از این هراس جوامع مذهبی و متعصب را همراه خودشان می‌کنند. کمپین‌های ضدواکسیناسیون هم از همین قضیه استفاده می‌کنند. این باور که مثلا چون دولت پشت چیزیست پس آن حتما بد است."

حق نشر عکس Getty Images

اندرو کومو، فرماندار نیویورک که تنها ساعتی پس از تصویب این قانون آن را امضاء کرد گفته: "علم کاملا واضح و آشکار تایید کرده که واکسن‌ها ایمن‌اند، موثرند و بهترین راه برای ایمن سازی کودکان ما هستند."

"ما به عقاید و آزادی‌های مذهبی احترام می‌گذاریم اما وظیفه اول ما تامین سلامت عمومی است و باید از انتقال بیشتر این اپیدمی (سرخک) پیشگیری کنیم."

حدود سه چهارم موارد ابتلا به سرخک در نیویورک به یهودیان ارتدکس مقیم محله ویلیامزبرگ در ناحیه بروکلین شهر نیویورک تعلق دارد.

کالیفرنیا، می‌سی‌سی‌پی، ویرجینیای غربی و مین هم با تصویب قوانینی مشابه هرگونه بهانه برای گریز از واکیسناسیون را چنانچه مبنای پزشکی نداشته باشد منع کرده‌اند.

با وجود این هنوز ۴۵ ایالت آمریکا به والدین اجازه می‌دهند با استناد به عقاید مذهبی کودکان‌شان را واکسن نزنند.

بسیاری مصوبه جدید در کنگره ایالت نیویورک را گامی د جهت الگوبرداری از سوی سایر ایالت‌ها دانسته‌اند.

سرخک هم اکنون در ۲۶ ایالت آمریکا مشاهده شده است.

اخبار مرتبط