جنجال بر سر نصب پرچم‌های رنگین کمانی حامی دگرباشان جنسی در سفارت‌های آمریکا

سفارت آمریکا در بیت المقدس این عکس را توییت کرده بود که متعلق به ساختمان سفارت در تل آویو است حق نشر عکس US Embassy Jerusalem
Image caption سفارت آمریکا در بیت المقدس این عکس را توییت کرده بود که متعلق به ساختمان سفارت در تل آویو است

در حالی که به سفارت‌خانه‌های آمریکا در سراسر جهان ابلاغ شده برای نصب هر گونه پرچمی به غیر از پرچم آمریکا از وزارت خارجه این کشور ابتدا مجوز دریافت کنند، بعضی از این سفارت‌خانه‌ها همزمان با رژه‌های سالانه دگرباشان جنسی برای نصب پرچم‌های رنگین‌کمانی ابتکار به خرج داده‌اند.

تا امسال هیچ منعی برای نصب این پرچم‌ها وجود نداشت اما در سال جاری میلادی ابلاغیه‌ای به سفارت‌های آمریکا ارسال شد که خواسته بود پیش از این کار از وزارت خارجه مجوز بگیرند؛ ابلاغیه‌ای که به نظر می‌رسد توجهی به آن نشده است.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گذشته از این ابلاغیه جدید حمایت کرد و آن را "تصمیمی درست" خواند.

البته او تصریح کرد که هیچ منعی برای نصب چنین پرچم‌های در دیگر نقاط ساختمان سفارتخانه‌ها وجود ندارد.

دولت دونالد ترامپ تاکنون چندین سفیر را که آشکارا دگرباشی جنسی خود را اظهار کرده‌اند معرفی کرده و چند روز پیش هم به مناسبت وارد شدن به ماه ژوئن همزمان با جشن‌های ویژه دگرباشان جنسی است این مناسبت را تکریم کرد.

با این حال، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی گفت: "ما از این که خدمت‌گذار همه اقشار مردم آمریکا هستیم خوشحالیم اما قرار شده از میله پرچم سفارتخانه‌های در پایتخت‌های ممالک جهان فقط یک پرچم به اهتزاز درآید و آن پرچم رسمی آمریکاست."

آقای پنس که خود از مسیحیان انجیلی است و در میان جامعه ۳۷ درصدی مسیحیان انجیلی آمریکا جایگاه دارد از مخالفان ازدواج همجنس‌گرایان است و سابقه حمایت از لوایح ضدحقوق دگرباشان جنسی هم دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption پرچم عظیم رنگین کمانی بر فراز سفارت آمریکا در سئول روز یکشنبه پایین کشیده شد

ابلاغیه جدید وزارت خارجه درباره پرچم‌های رنگین‌کمانی از حمایت فرانکلین گراهام، چهره برجسته مسیحیان انجیلی آمریکا هم برخوردار است. آقای گراهام که حامی سرسخت دونالد ترامپ هم هست گفته: "این پرچم اهانتی است به مسیحیان و میلیون‎‌ها پیرو مذاهب دیگر در سراسر جهان."

چند روز پیش یک دیپلمات دولت آمریکا که نخواسته بود نامش فاش شود به روزنامه واشنگتن پست گفته بود سفارتخانه‌ها در واکنش به این ابلاغیه یک "شورش تمام عیار" به راه انداخته‌اند.

سفارتخانه‌ها چه کردند؟

روز گذشته، پنجشنبه، سفارت آمریکا در بیت‌المقدس عکس از ساختمان خود در تل آویو منتشر کرده که پرچم‌های بزرگ رنگین‌کمانی بر در و دیوار آن آویخته شده بود.

این همان ساختمان قدیمی سفارت آمریکاست که در تل آویو قرار دارد و تا پیش از انتقال سفارت به بیت‌المقدس به دستور دونالد ترامپ، برای سال‌ها کانون حمایت آمریکا از اسرائیل بود.

سفارت آمریکا در اسرائیل در توییتی که عکس مربوط به این پرچم را نشان می‌داد تصریح کرده بود که آن را در حمایت از رژه سالانه دگرباشان جنسی در تل آویو که روز جمعه گذشته برگزار شد نصب کرده بوده است.

حق نشر عکس US Consulate Chennai
Image caption رابرت بورخس، کنسول آمریکا در شنای هند در برابر پرچم بزرگ نصب شده بر ساختمان کنسولگری آمریکا دیده می‌شود

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، سفارت آمریکا در اسرائیل یکی از دست کم چهار سفارت این کشور - به همراه آلمان، برزیل و لتونی - بود که با وجود عدم صدور مجوز از سوی وزارت خارجه پرچم‌های رنگین کمانی را نصب کردند.

در همین حال، سفارت‌خانه‌های آمریکا در سئول و کنسولگری این کشور در شنای هند هم پرچم‌های بزرگ رنگین‌کمانی بر دیوارهای خود نصب کردند.

با این حال، پرچمی که بر ساختمان سفارت آمریکا در سئول نصب شده بود روز یکشنبه پایین کشیده شد. هر چند سخنگوی این سفارتخانه به خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی گفته پرچم تنها پس از اتمام رژه همجنس‌گرایان در سئول برچیده شده است.

حق نشر عکس US Embassy Mongolia
Image caption سفارت آمریکا در مغولستان هم پرچم رنگین‌کمانی را بر نرده‌های بیرون ساختمان نصب کرده بود

با وجود این، خلاقیت و همراهی سفارتخانه‌های آمریکا با رژه‌های دگرباشان جنسی رضایت همگان را جلب نکرده است.

در نروژ کشیشی به نام جان آجه تورپ در توییتر با انتشار عکسی از سفارت آمریکا در اسلو نوشته پرچم رنگین‌کمانی ستاره‌ها و خطوط پرچم آمریکا را ابتر کرده بود. اشکالی نداره؟"

سفیر آمریکا در نپال هم با توییتی از حقوق دگرباشان حمایت کرده و گفته آمریکا مدافع حقوق بشر باقی خواهد ماند.

از برخورد احتمالی وزارت خارجه آمریکا با سفارت‌خانه‌های "خاطی" هنوز گزارشی منتشر نشده اما امروز (جمعه ۱۴ ژوئن) سناتور ادوارد جی مارکی، دموکرات از ایالت ماساچوست نامه اعتراضی را به مایک پومپئو، وزیر خارجه فرستاد که امضای ۱۷ سناتور را در زیر خود داشت و وزارت خارجه تحت امر آقای پومپئو را در حمایت از حقوق دگرباشان جنسی ناکام خوانده بود.

امضاکنندگان این نامه خواستار لغو ابلاغیه منع نصب پرچم‌های رنگین‌کمانی در سفارتخانه‌های ایالات متحده شده‌‌اند.