محمد مرسی بی سر و صدا دفن شد

نمای عمومی قبرستان "وفا و عمل" در شرق قاهره که آقای مرسی در آنجا دفن شد حق نشر عکس EPA
Image caption نمای عمومی قبرستان "وفا و عمل" در شرق قاهره که آقای مرسی در آنجا دفن شد

محمد مرسی، اولین رئیس جمهور مصر که با رای مردم انتخاب شده بود امروز (سه‌شنبه ۱۸ ژوئن۲۸ خرداد) بی سر و صدا در قاهره، پایتخت مصر، دفن شد. آقای مرسی دیروز در دادگاه از هوش رفت و ساعاتی بعد در بیمارستان درگذشت. بسیاری خواستار تحقیقات مستقل درباره مرگ آقای مرسی شده‌اند.

یکی از وکلای آقای مرسی به خبرگزاری فرانسه گفت که در اولین ساعت‌های روز سه‌شنبه اعضای خانواده بدن محمد مرسی را در بیمارستانی در قاهره شستند و برایش طلب آمرزش کردند و بعد در قبرستانی در شرق قاهره دفن کردند.

به گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه، عده‌ای در حضور نیروهای پلیس در مراسم تدفین شرکت داشتند ؛ اما به خبرنگاران اجازه ورود به قبرستان داده نشد.

این قبرستان در همان محله‌ای است که یکی از بزرگترین کشتارها در تاریخ معاصر مصر در آن رخ داده، تابستان سال ۲۰۱۳، چند هفته بعد از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری، اسلامگرایان در میدان رابعه در اعتراض به برکناری او تجمع و تحصن کرده بودند، دولت نظامی آنها را سرکوب کرد و در یک روز هشتصد نفر را کشت.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفت‌و‌گو با مهرداد فرهمند درباره محمد مرسی

محمد مرسی یک سال پر تلاطم رئیس جمهور مصر بود تا اینکه عبدالفتاح سیسی با کودتای نظامی دولت او را ساقط و خودش را به اتهام جاسوسی زندانی کرد.

آقای مرسی که ۶۷ سال داشت شش سال بود که در زندان انفرادی وضعیت سلامتش رو به وخامت رفته بود و گفته می‌شد از مراقبت پزشکی و ملاقات با خانواده‌اش محروم بوده است.

او دیروز در محاکمه مجدد به اتهام همکاری با قدرت‌های خارجی و گروه‌های شبه‌نظامی به دادگاه برده شده بود و به گفته دفتر دادستان کل در آنجا از هوش رفت و درگذشت.

به گفته دفتر دادستان کل آقای مرسی پس از اینکه "پنج دقیقه" در دادگاه صحبت کرد در داخل قفس متهمان به زمین افتاد. یکی از وکلای آقای مرسی گفت که بقیه متهمان در قفس شروع کردند به کوبیدن به شیشه‌های قفس و فریاد می‌زدند مرسی مرد.

او را "بسرعت" به بیمارستان بردند اما زنده نماند.

موضوعات مرتبط