عکس خیره‌کننده‌ای که ذوب یخ در گرینلند را آشکار می کند

استفان اولسن اقلیم شناس این عکس را هنگام عبور از لایه یخی روی دریا که درحال ذوب شد ن است گرفت حق نشر عکس Steffen Olsen
Image caption استفان اولسن اقلیم شناس این عکس را هنگام عبور از لایه یخی روی دریا که درحال ذوب شد ن است گرفت

یک دسته سگ درحالی که سورتمه ای را پشت سر خود می کشند به سوی رشته کوهی دوردست در شمال غربی گرینلند در حرکتند.

این تصویر فریبنده ممکن است عادی به نظر برسد، اما آنچه در زیر پای سگ هاست - یک تالاب آبی رنگ درخشان - به هیچ وجه عادی نیست.

با این حال هفته پیش دمای هوا در گرینلند خیلی بالاتر از حد معمول بود که باعث ذوب نیمی از لایه یخی سطح شد.

این گرما به لایه یخی پوشاننده دریا هم سرایت کرد و باعث ذوب سطح آن شد، همان چیزی که در عکس می بینیم.

استفان اولسن، دانشمند علوم اقلیمی در موسسه هواشناسی دانمارک، این عکس را روز ۱۳ ژوئن هنگامی که گرمای هوا به اوج رسیده بود گرفت. گرینلند یک جزیره خودمختار وابسته به دانمارک است.

آقای اولسن و تیمش درحال جمع آوری تجهیزات از یک ایستگاه هواشناسی در ناحیه "اینگلفیلد فی یور" بودند. اما هنگام عبور از لایه یخی سطح دریا که قطر آن یک متر و ۲۰ سانتیمتر است، آب زیر پایشان را گرفت.

راسموس تونبو همکار آقای اولسن در توییتی با به اشتراک گذاشتن این عکس گفت که این ناشی از "ذوب سریع" یخ بود.

مارتین استندل، محقق ارشد این موسسه، به بی بی سی گفت از آنجا که یخ فشرده است و ترکی روی آن دیده نمی شود، عکس مزبور این تصور را پدید می آورد که سگ ها درحال راه رفتن روی آب هستند.

تخمین زده می شود که در آن روز، معادل دو میلیارد تن یخ در گرینلند ذوب شده باشد. بنابه گزارش ها دمای هوا در آن روز حدود ۲۲ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای عادی ناحیه بود، به طوری که آن روز دما در روستای کاناک در آن مجاورت به ۱۷.۳ درجه سانتیگراد رسید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لایه یخی دریا در غرب گرینلند

عکس آقای اولسن انعکاس وسیعی در شبکه های اجتماعی داشت که باعث نگرانی در مورد ابعاد این ذوب و علل آن شده است.

ذوب لایه یخی گرینلند پدیده ای سالانه است که اغلب از ماه ژوئن شروع می شود و تا اوت ادامه می یابد. در ماه های تابستان - معمولا ژوئیه - این ذوب به اوج می رسد. با این حال کارشناسان اقلیم شناسی می گویند این ذوب امسال زود اتفاق افتاده.

ویلیام کولگان محقق ارشد در موسسه پیمایش زمین شناسی دانمارک و گرینلند به بی بی سی گفت: "ذوب این همه یخ به این زودی خیلی غیرعادی است. این در شرایط خیلی نادری اتفاق می افتد اما این شرایط به تدریج در حال عادی تر شدن است."

او ذوب اخیر را با سال ۲۰۱۲ مقایسه کرد، زمانی که ذوب بی سابقه لایه یخی گرینلند ثبت شد. او گفت دو عامل هست که در هر دو مورد علت ذوب گسترده بوده.

یکی فشار بالای هوا بر فراز گرینلند است که هوا را گرم می کند. دیگری هوای صاف و بارش کم برف است که باعث برخورد مستقیم اشعه نور خورشید به سطح یخی می شود.

آقای کولگان گفت که گرمایش زمین نقشی "خیلی مهم" در این گونه رویدادها دارد.

موضوعات مرتبط