نخست وزیر یونان شکست در انتخابات را پذیرفت

آقای میتسوتاکیس رهبر حزب دموکراسی نو حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای میتسوتاکیس رهبر حزب دموکراسی نو

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان شکست در انتخابات زودرس را پذیرفت. بر اساس نتایج اولیه حزب دموکراسی نو ۳۹.۶ و حزب حاکم سیریزا ۳۱.۶ درصد آرا را به دست خواهند آورد. با این نتیجه حزب دموکراسی نو صاحب اکثریت قاطع پارلمانی خواهد شد چرا که به حزب برنده انتخابات پنجاه کرسی بیشتر تعلق می‌گیرد.

انتخابات امروز در هوایی بسیار گرم برگزار شد و گرمای هوا باعث شد برخی رای دهندگان در خانه پناه بگیرند یا به سواحل پناه ببرند. پیش بینی اولیه این است که ۵۵ درصد واجدان شرایط در رای گیری شرکت کرده‌اند. رای دادن در یونان اجباری است اما این اجبار اعمال نمی شود.

بر اساس پیش بینی اولیه حزب راست افراطی "بامداد طلایی" با کمترین اختلاف ممکن از ورود به پارلمان محروم خواهد شد. برای کسب کرسی پارلمان در یونان هر حزب باید سه درصد آرا را به دست آورد اما به نظر می‌رسد بامداد طلای یک صدم درصد رای کم آورده باشد.

بر اساس نتایج اولیه، حزب چپ‌گرای "جبهه نافرمانی واقع‌گرای اروپا" که حزب یانیس واروفاکیس وزیر سابق اقتصاد یونان است و حزب طرفدار روسیه "راه حل" حد نصاب لازم را برای کسب کرسی پارلمانی به دست می‌آورند. همچنین پیش بینی شده حزب چپ میانه "جنبش تغییر" بیش از هشت و حزب کمونیست بیش از پنج درصد آرا را به دست آورند.

به گزارش رسانه‌های یونان یک صندوق رای گیری از یکی از حوزه های انتخاباتی ربوده شده اما به نظر نمی‌رسد که این بر نتیجه انتخابات تاثیری گذاشته باشد.

بر سر سیریزا چه آمد؟

الکسیس سیپراس نخست وزیر فعلی یونان و رهبر سیریزا در سال ۲۰۱۵ با نتیجه‌ای قاطع برنده انتخابات شد. در آن سال آقای شعار آقای سیپراس پایان دادن به ریاضت اقتصادی و به کمک مالی دولت به بانک‌ها و شرکت‌های ورشکسته بود، اقداماتی که اقتصاد یونان را سال‌ها زیر فشار گذاشته بود.

اما الکسیس سیپراس چند ماه بعد مجبور شد شرایط بسیار دشواری که بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا پیش رویش گذاشته بودند بپذیرد. او در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای به خواسته این سه نهاد تن داد، از آنها صد میلیارد دلار وام گرفت به شرط اینکه به ریاضت اقتصادی ادامه دهد و در عوض بازپرداخت بدهی‌ها به تاخیر بیفتد. کمی پیش از آن مردم در رفراندوم با این کار مخالفت کرده‌بودند. آقای سیپراس که با مخالفت اعضای حزب خودش و پیوستن آنها به احزاب دیگر روبرو بود مجبور شد اعلام انتخابات زودرس کند که آن را هم با اکثریت قابل توجهی برد.

حدود دو ماه پیش سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا شکست خورد و آقای سیپراس بناچار انتخابات زودرس اعلام کرد اما با افزایش بیکاری و وخیم شدن وضعیت اقتصادی یونان محبوبیت سیریزا رو به کاهش رفته بود و رقیب او آقای میتسوتاکیس هم به کارنامه اقتصادی آقای سیپراس حمله کرد و بهبود وضع اقتصاد را بیش از اندازه کُند خواند. حزب دموکراسی نو در این انتخابات به رای جوانان ۱۸ تا ۲۴ که بیکاری در میانشان بسیار زیاد است حساب می‌کرد.

او همچنین به تایید یونان برای تغییر نام مقدونیه به مقدونیه شمالی حمله می‌کرد.

حزب دومکراسی نو وعده داده که مالیات را کاهش دهد و خدمات عمومی را خصوصی کند در حالی که یونان هنوز از فروپاشی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ کمر راست نکرده است.

پس از آن بحران، یونان مجبور شد به یک رشته برنامه دریافت وام برای جلوگیری از ورشکستگی و تعویق بازپرداخت بدهی تن بدهد و فقط سال گذشته بود که گفته شد اقتصاد این کشور از وضعیت بحرانی "خارج" شده و رشد اقتصادی برگشته است.

کریاکوس میتسوتاکیس رهبر حزب دموکراسی نو از یکی از قدیمی‌ترین خانواده‌های سیاسی یونان است، پدرش کنستانتینوس نخست‌وزیر بوده و خواهرش دورا باکویانیس در زمان المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ شهردار آتن بود و بعد وزیر خارجه شد.

موضوعات مرتبط