میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان شد

کریاکوس میتسوتاکیس حق نشر عکس Reuters

حزب "دموکراسی نو" در یونان با به دست آوردن نزدیک به چهل (۳۹.۸۵) درصد آرا برنده انتخابات یونان شده و رهبر آن کریاکوس میتسوتاکیس امروز به عنوان نخست‌وزیر سوگند ‌خورد و قدرت را تحویل گرفت.

حزب راست دموکراسی نو در سال ۲۰۱۵ انتخابات را به حزب چپ "سیریزا" باخته بود اما بعد از چهار سال اکنون سیریزا را شکست داده و اکنون در پارلمان سیصد نفری با داشتن ۱۵۸ نماینده اکثریت قاطعی به دست آورده است، دو برابر تعداد نمایندگانش در پارلمان قبلی.

"سیریزا" که چهار سال دولت یونان را در اختیار داشت بعد از حزب دموکراسی نو با ۳۱.۵۳ درصد آرا دوم شده است و رهبر آن الکسیس سیپراس که یکی از چهره‌های شاخص چپ در کشورهای اتحادیه اروپا بود باید از قدرت کنار برود.

نخست وزیر جدید ۵۱ سال دارد، فارغ‌التحصیل هاروارد است و بانکدار بوده و ژانویه ۲۰۱۶ به رهبری حزب "دموکراسی نو" رسید. او از یکی از قدیمی‌ترین خانواده‌های سیاسی یونان است، پدرش کنستانتینوس نخست‌وزیر بوده و خواهرش دورا باکویانیس در زمان المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ شهردار آتن بود و بعد وزیر خارجه شد.

وعده‌های او خصوصی‌سازی بیشتر خدمات عمومی، کاهش مالیات، مقابله با مهاجرت و روکردهای ملی‌گرایانه است. او همچنین وعده داده با طلبکاران یونان مذاکره کند تا پول بیشتری در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری شود.

مارک لوون خبرنگار بی‌بی‌سی در آتن می‌گوید: "در سال ۲۰۱۵ به نظر می‌رسید الکسیس سیپراس چهره تغییر است. در تجمعات آتشین، سیپراس چپ گرا وعده داد که به ریاضت اقتصادی و کمک مالی دولت برای نجات نهادهای ورشکسته پایان دهد. اما بیش از حد وعده داده بود."

حق نشر عکس EPA
Image caption الکسیس سیپراس

الکسیس سیپراس رهبر سیریزا در سال ۲۰۱۵ با نتیجه‌ای قاطع برنده انتخابات شد. در آن سال آقای سیپراس با شعار مخالفت با ریاضت اقتصادی که اقتصاد یونان را سال‌ها زیر فشار گذاشته بود توانسته بود حزب دموکراسی نو را شکست دهد.

اما الکسیس سیپراس چند ماه بعد مجبور شد شرایط بسیار دشواری که بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا پیش رویش گذاشته بودند بپذیرد. او در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای به خواسته این سه نهاد تن داد، از آنها صد میلیارد دلار وام گرفت به شرط اینکه به ریاضت اقتصادی ادامه دهد و در عوض بازپرداخت بدهی‌ها به تاخیر بیفتد. کمتر از دو ماه پیش از آن مردم در رفراندوم با این کار مخالفت کرده‌بودند. آقای سیپراس که با مخالفت اعضای حزب خودش و پیوستن آنها به احزاب دیگر روبرو بود مجبور شد اعلام انتخابات زودرس کند که آن را هم با اکثریت قابل توجهی برد.

اما با افزایش بیکاری و وخامت وضعیت اقتصادی یونان محبوبیت سیریزا رو به کاهش بود. حدود دو ماه پیش سیریزا در انتخابات پارلمان اروپا شکست خورد و آقای سیپراس بناچار انتخابات زودرس اعلام کرد. میتسوتاکیس هم به کارنامه اقتصادی سیپراس حمله می‌کرد و بهبود وضع اقتصاد را بیش از اندازه کُند می‌خواند.

حزب دومکراسی نو وعده داده که مالیات را کاهش دهد و خدمات عمومی را خصوصی کند در حالی که یونان هنوز از فروپاشی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ کمر راست نکرده است.

پس از آن بحران، یونان مجبور شد به یک رشته برنامه دریافت وام برای جلوگیری از ورشکستگی و تعویق بازپرداخت بدهی تن بدهد و فقط سال گذشته بود که گفته شد اقتصاد این کشور از وضعیت بحرانی "خارج" شده و رشد اقتصادی برگشته است.

موضوعات مرتبط