نتانیاهو: جنگنده‌های اسرائیل قادرند به هر نقطه خاورمیانه از جمله ایران و سوریه برسند

نتانیاهو حق نشر عکس Getty Images

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به آنچه که تهدید ایران به نابودی اسرائیل خواند، هشدار داد جنگنده های اسرائیل "قادرند به هر نقطه خاورمیانه برسند از جمله ایران و سوریه."

آقای نتانیاهو امروز (سه‌شنبه، ۹ ژوئیه) در بازدید از اسکادران "شیرهای طلایی نیروی هوایی اسرائیل" و در حالی که در مقابل یک هواپیمای جنگنده اف ۳۵ اسرائیلی ایستاده بود این سخنان را عنوان کرد.

اسرائیل در سال های اخیر به انجام صدها حمله هوایی به سوریه برای مهار ایران و حزب الله لبنان که در کنار نیروهای بشار اسد رئیس جمهور سوریه در جنگ داخلی این کشور می جنگند، اذعان کرده است.

عالی‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای موضوع نابودی اسرائیل را مطرح کرده‌اند، از جمله دو سال و نیم پیش که آیت‌الله خامنه‌ای گفت اسرائیل تا ۲۵ سال آینده از بین می‌رود.

جمعه گذشته، محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت اگر ایران بخواهد به کشوری مثل اسرائیل حمله کند، کافی است نیروگاه اتمی اسرائیل را بزند. در این صورت اسرائیل با بمب‌های هسته‌ای خودش "چندبار شخم زده خواهد شد."

چند روز پیش از تهدید امام جمعه موقت تهران، مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العالم گفت اگر آمریکا به ایران حمله کند اسرائیل ظرف نیم ساعت نابود خواهد شد.

شش ماه پیش هم اصولگرایان به شدت از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران انتقاد کردند که در مصاحبه با یک نشریه فرانسوی گفته بود"ایران هیچ گاه به دنبال نابودی اسراییل نبوده بلکه اسراییل خودش نابود خواهد شد."

در آن مصاحبه آقای ظریف گفته بود: "ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود میکنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچکس چنین حرفی نزده است."

و وقتی خبرنگار به حرف‌های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران اشاره کرد، آقای ظریف گفته بود که آقای احمدی نژاد حرف آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را تکرار کرده که گفته بوده اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد.

به نظر آقای ظریف، محمود احمدی‌نژاد نگفته بود که ایران می‌خواهد اسرائیل را نابود کند بلکه گفته بود اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت دچار خواهد شد.

منتقدان اما معتقدند که آقای ظریف گفته‌های آیت الله خمینی درباره نابودی اسرائیل را تحریف کرده است.

موضوعات مرتبط