پرداخت پول به شاهدان؛ اتهام تازه علیه جفری اپستین، سرمایه‎دار آمریکایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption در کیفرخواست علیه جفری اپستین آمده است که از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ دختران زیر سن قانونی را به بازدید از عمارات بزرگش در نیویورک و فلوریدا ترغیب می‌کرد

دادستانی آمریکا جفری اپستین، سرمایه داری را که به قاچاق جنسی کودکان متهم است به پرداخت پول به شاهدان احتمالی نیز متهم کرده است.

دادستانی می‌گوید او مقادیر زیادی پول به دو نفر که می‌توانند علیه او شهادت بدهند، داده است.

آقای اپستین متهم است که به دو نفر که به همدستی با او مظنون هستند، برای آنکه علیه او شهادت ندهند ۳۵۰ هزار دلار داده است.

اتهامات تازه منجر شد که قرار وثیقه برای آزادی موقت آقای اپستین تا زمان برگزاری دادگاه پذیرفته نشود.

اپستین که خود را بی‌گناه می‌داند روز دوشنبه برای تفهیم اتهام در دادگاه حضور می‌یابد و تقاضای آزادی موقت به قید وثیقه می‌کند.

وکیلان او هنوز درباره پرداخت پول اظهار نظری نکرده‌اند.

دادستانی بدون نام بردن از دو نفری که پول گرفته‌اند می‌گوید آقای اپستین سال گذشته به یک نفر ۱۰۰ هزار دلار و به نفر دیگر ۲۵۰ هزار دلار داده است.

دادستانی می‌گوید: "پرداخت این پول در زمانی مشخص نشان می‌دهد که متهم قصد داشته نظر همدستانش را که ممکن است اطلاعاتی علیه او داشته باشند، تغییر دهد."

جفری اپستین، سرمایه گذار ثروتمند اهل نیویورک که به مراکز قدرت نزدیک بوده روز ۶ ژوئیه به اتهام گرداندن "یک شبکه وسیع" دختران نوجوان برای سکس دستگیر شد.

در کیفرخواست علیه او آمده است که از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ دختران زیر سن قانونی را به بازدید از عمارات بزرگش در نیویورک و فلوریدا ترغیب می کرد.

براساس متن اتهامات این دختران گاه فقط ۱۴ سال داشتند، برای انجام اعمال جنسی صدها دلار می گرفتند.

او با یک فقره اتهام قاچاق جنسی و یک فقره اتهام توطئه برای قاچاق جنسی روبروست.

مدیر ۶۶ ساله شرکت های مدیریت مالی روز شنبه در فرودگاه تتربورو پس از بازگشت از سفری به فرانسه با جت شخصی اش بازداشت شد.

در ادعانامه آمده است که اپستین آگاه بود قربانیان زیر ۱۸ سال داشته اند و اغلب از آنها خواسته می شد برهنه او را ماساژ دهند و بعد در معرض سوءاستفاده جنسی قرار می گرفتند.

دادستان ها می گویند "کارمندان و همکاران" جفری اپستین در این راه به او کمک کرده اند.

آقای اپستین می گوید او فکر می کرد این دختران حداقل ۱۸ سال دارند و این تماس ها با رضایت طرفین انجام می شد.

اتهامات تاره در پی آن اعلام شد که الکس آکوستا، وزیر کار دولت آمریکا که در جریان پرونده آزار جنسی میلیاردری به نام جفری اپستین تحت فشار بود، هفته پیش اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان گروه "هات مس" در برابر دادگاهی در منهتن نیویورک

آقای آکوستا در زمان نخستین محاکمه جفری اپستین که حدود ۱۰ سال پیش در ایالت فلوریدا رخ داد، دادستان آن ایالت بود.

او متهم شده بود که در جریان آن محاکمه در توافقی با جفری اپستین که در نهایت به حکمی سبک برای آن سرمایه‌دار منجر شد، نقش داشته است.

آقا اکوستا به خاطر نقش خود در توافقی با جفری اپستین در سال ۲۰۰۸ که به حکمی سبک بر او منجر شد زیر ذره بین است. اپستین در آن سال در ایالت فلوریدا در رابطه با اتهام ترغیب یک فرد زیر ۱۸ ساله به فحشا به ۱۳ ماه زندان محکوم شد.

با بالا گرفتن درخواست‌ها برای استعفای وزیر کار آمریکا، او از نقش خود در پرونده سابق جفری اپستین، سرمایه داری که به سوءاستفاده از دختران نوجوان متهم است، دفاع کرد.

۱۰ سال پیش چه اتفاقی رخ داده؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جفری اپستین و دونالد ترامپ در سال ۱۹۹۷

در آن زمان جفری اپستین با اتهامات سنگین در ارتباط با رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۸ سال دستگیر شد. این اتهامات می‌توانست پرونده‌ای بزرگ برایش درست کند و سالها او را به پشت میله‌های زندان بفرستد.

اما الکساندر آکوستا که در آن زمان دادستان فلوریدا بود، با این متهم به توافق رسید تا او در دادگاه بخشی از اتهامات را بپذیرد. بر اساس آن توافق او به ۱۳ ماه زندان محکوم شد و از حبس ابد نجات یافت.

ضمن اینکه اپستین به لطف یک برنامه ویژه "کار-آزادی" توانست بخش اعظم حکم را در دفتر کارش در یک شهر ساحلی فلوریدا سپری کند.

نکته مهم درباره آن توافق این بود که موجب شد تا تحقیقات بیشتر اف‌بی‌آی درباره این میلیاردر متوقف شود و مشخص نشد که آیا شمار زنان قربانی بیش از ۳۶ نفری بود که در اسناد دادگاه ثبت شده بود یا نه و اینکه آیا افراد دیگری در آن توطئه ادعایی شرکت داشتند یا نه.