انصراف ترامپ از افزودن سوال تابعیت در سرشماری آمریکا

دونالد ترامپ و ویلبر راس وزیر بازرگانی حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ پیش تر بر افزودن سوال مربوط به تابعیت در سرشماری عمومی اصرار داشت

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می گوید از خواسته خود برای افزودن سوال درباره تابعیت افراد در سرشماری سراسری ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ منصرف شده است.

به گفته آقای ترامپ، به جای سرشماری او در فرمانی به سازمان های دولتی دستور داده است تا اطلاعات مربوط به شهروندی ساکنان ایالات متحده را از اطلاعاتی که در اختیار دارند، جمع آوری کنند.

گردآوری اطلاعات مربوط به تابعیت افراد در سرشماری سراسری سال آینده به یکی از موضوع های اختلاف میان آقای ترامپ و منتقدانش تبدیل شده و دیوان عالی آمریکا ماه گذشته رای به توقف آن داد.

سرشماری سراسری آمریکا در روز اول آوریل ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

آقای ترامپ که به گنجاندن چنین سوالی در سرشماری اصرار داشت، اعلام کرد به خاطر جلوگیری از تاخیر در برگزاری سرشماری به وسیله دادگاه ها، از تصمیم خود انصراف داده است.

او در سخنانی گفت: "ما از تلاش خود برای بررسی وضعیت شهروندی جمعیت آمریکا کوتاه نمی آییم."

آقای ترامپ با اشاره به فرمان اجرایی جدیدش گفت: "بر اساس فرمان امروز اطمینان خواهیم یافت که در زمان سرشماری سال ۲۰۲۰ اطلاعات دقیقی از تعداد شهروندان، اتباع بیگانه و مهاجران غیرقانونی به دست خواهد آمد."

پس از اعلام رای دیوان عالی درباره توقف پرسش درباره تابعیت افراد، آقای ترامپ گفت با صدور یک فرمان اجرایی سوال مربوط به شهروندی را به فرم های سرشماری اضافه خواهد کرد.

اما حقوقدانان هشدار دادند که نمی توان با فرمان ریاست جمهوری جلوی احکام دیوان عالی را گرفت.

سوال مربوط به تابعیت افراد از سال ۱۹۵۰ از سرشماری سراسری آمریکا حذف شده است.