تنش در خلیج فارس؛ جرمی هانت وعده جلوگیری از کاهش بودجه نیروی دریایی را داد

جرمی هانت حق نشر عکس Dan Kitwood/Getty Images

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا وعده داده در صورتی که نخست‌وزیر شود، مانع از کاهش بودجه نیروی دریایی خواهد شد.

او یکی از دو نامزد حزب محافظه‌کار برای پست نخست‌وزیری بریتانیاست.

آقای هانت این سخنان را پس از آن بیان کرد که وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که روز چهارشنبه (۱۰ ژوئیه) چند قایلق ایرانی سعی داشتند یک نفتکش بریتانیایی را وارد آب‌های ایران کنند.

روز گذشته مقام های آمریکایی به خبرگزاری های عمده جهان اعلام کردند که پنج قایق که تصور می شود متعلق به سپاه پاسداران ایران باشد به یک نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس نزدیک شدند و از آن خواستند وارد آب‌های ایران شود.

اما براساس این گزارش، که ابتدا سی‌ان‌ان منتشر کرد، این قایق‌ها با هشدار رادیویی یک ناو جنگی بریتانیا عقب‌ نشینی کردند.

جرمی هانت در مقاله‌ای در روزنامه دیلی تلگراف نوشته حوادث خلیج فارس نشان می‌دهد که نیروی دریایی به کشتی‌های جنگی بیشتری نیاز دارد.

رهبری حزب محافظه‌کار قبلا وعده افزایش بودجه دفاعی تا ۱۵ میلیارد پوند تا پنج سال آینده را داده بود.

وزیر خارجه بریتانیا گفته که نیروی دریایی سلطنتی در دهه‌های اخیر" تضعیف شده" و او در صورت انتخاب به نخست‌وزیری، در نظر دارد که ابعاد ناوگان کنونی شامل نوزده ناوچه و ناوشکن را بازبینی کند.

آقای هانت گفته است که تهدیداتی جدی در پشت اقدامات ایران در خلیج فارس وجود دارد.

ایران که قبلا تهدید کرده بود توقیف یکی از نفتکش‌هایش را در جبل الطارق تلافی خواهد کرد، هرگونه تلاش برای کشاندن نفتکش بریتانیایی به آب‌های خود را رد کرده است.

'تلاش ناکام قایق‌های سپاه برای متوقف کردن نفتکش بریتانیایی'

واکنش وزیر دفاع ایران به توقیف نفتکش ایرانی توسط بریتانیا: بی‌پاسخ نخواهد ماند

تلاش آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های اطراف ایران و یمن

نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق چه می‌کرد؟

حق نشر عکس Reuters

جرمی هانت گفته است که سرمایه‌گذاری در بخش دفاعی برای رویارویی با تهدیدات جدید از جمله حملات سایبری ضروری است و به گفته او از این طریق می‌توان پیامی قوی درباره نقش بریتانیا در جهان همزمان با خروج این کشور از اتحادیه اروپا فرستاد.

بریتانیا از معدود کشورهای اروپایی عضو پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - است که هدف مصوب ناتو در مورد اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی به بودجه نظامی را برآورده کرده است. آقای هانت متعهد شده است که در صورتی که به نخست‌وزیری برسد، تا سال ۲۰۲۳-۲۴ این میزان را به ۲.۵ درصد افزایش خواهد داد.

موضوعات مرتبط