وزیر کار آمریکا به دلیل نقشش در محاکمه یک آزارگر جنسی استعفا می‌کند

الکساندر آکوستا در کنار دونالد ترامپ اعلام کرد که استعفا می‌کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندر آکوستا در کنار دونالد ترامپ اعلام کرد که استعفا می‌کند

الکس آکوستا، وزیر کار دولت آمریکا که در جریان پرونده آزار جنسی میلیاردری به نام جفری اپستین تحت فشار بود، روز جمعه اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

آقای آکوستا در زمان نخستین محاکمه جفری اپستین که حدود ۱۰ سال پیش در ایالت فلوریدا رخ داد، دادستان آن ایالت بود.

او متهم شده بود که در جریان آن محاکمه در توافقی با جفری اپستین که در نهایت به حکمی سبک برای آن سرمایه‌دار منجر شد، نقش داشته است.

جفری اپستین در آن زمان به رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۸ سال متهم بود و در نهایت به ۱۳ ماه زندان محکوم شد.

پرونده این میلیاردر آمریکایی هفته گذشته بار دیگر در رسانه‌ها مطرح شد، چرا که او در روز دوشنبه هفته گذشته بار دیگر دستگیر شد.

جفری اپستین این بار با اتهامات جدیدی در ارتباط با قاچاق انسان و جرایم جنسی متهم شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جفری اپستین با اتهامات بزرگی روبه‌رو است و اینبار ممکن است که برای سالیان بیشتری زندانی شود

در پی دستگیری و بازگشایی پرونده‌ای دیگر علیه جفری اپستین، الکساندر آکوستا در نخستین واکنشی که هفته گذشته نشان داد از نقش خود در محاکمه او دفاع کرد.

او گفت کارهایی که اپستین انجام داده "هولناک" هستند ولی تاکید کرد که قصد استعفا ندارد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز سه‌شنبه هفته گذشته از الکس آکوستا حمایت کرده بود.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود: "آنچه که دوازده یا پانزده سال پیش اتفاق افتاده، اگر به عقب برگردید و به تصمیم های دیگران نگاه کنید، فکر می کنم احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که همه آنها آرزو می کردند امور را طور دیگری ترتیب می دادند."

اما این مواضع، سیاستمداران برجسته حزب دموکرات را قانع نکرد و هم چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا و هم نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان خواستار استعفای او شدند.

۱۰ سال پیش چه اتفاقی رخ داده؟

در آن زمان جفری اپستین با اتهامات سنگین در ارتباط با رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۸ سال دستگیر شد. این اتهامات می‌توانست پرونده‌ای بزرگ برایش درست کند و سالها او را به پشت میله‌های زندان بفرستد.

اما الکساندر آکوستا که در آن زمان دادستان فلوریدا بود، با این متهم به توافق رسید تا او در دادگاه بخشی از اتهامات را بپذیرد. بر اساس آن توافق او به ۱۳ ماه زندان محکوم شد و از حبس ابد نجات یافت.

ضمن اینکه اپستین به لطف یک برنامه ویژه "کار-آزادی" توانست بخش اعظم حکم را در دفتر کارش در یک شهر ساحلی فلوریدا سپری کند.

نکته مهم درباره آن توافق این بود که موجب شد تا تحقیقات بیشتر اف‌بی‌آی درباره این میلیاردر متوقف شود و مشخص نشد که آیا شمار زنان قربانی بیش از ۳۶ نفری بود که در اسناد دادگاه ثبت شده بود یا نه و اینکه آیا افراد دیگری در آن توطئه ادعایی شرکت داشتند یا نه.