پلیس جبل‌الطارق هر چهار خدمه نفتکش ایرانی را آزاد کرد

گریس ۱ حق نشر عکس Getty Images
Image caption نفتکش گریس ۱ در هنگام توقیف در آب های جبل الطارق حامل نفت ایران بود

پلیس جبل الطارق روز جمعه گفت که هر چهار خدمه نفتکش "گریس ۱" ایران را با قرار وثیقه و بدون طرح اتهام آزاد کرده است.

این نفتکتش پنجشنبه هفته پیش به ظن نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

پلیس این ناحیه پیشتر در روز جمعه از بازداشت دو خدمه دیگر نفتکش خبر داده بود که یک روز بعد از دستگیری ناخدا و افسر ارشد کشتی بود.

به گزارش رویترز پلیس در بیانیه ای گفت که کلیه ۴ خدمه گریس ۱ با قرار وثیقه آزاد شده اند و افزود که تحقیقات همچنان در جریان است و نفتکش فعلا توقیف خواهد ماند.

پیشتر در بحبوحه افزایش تنش‌ها با ایران، نیروی دریایی بریتانیا گفت درحال اعزام ناوشکن اچ-ام-اس دانکن به منطقه خلیج فارس است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت بریتانیا اعلام کرد روز چهارشنبه (۱۰ ژوئیه) چند قایق ایرانی سعی داشتند یک نفتکش بریتانیایی را وارد آب‌های ایران کنند.

ایران تلاش برای کشاندن نفتکش بریتانیایی به آب‌های خود را رد کرده است.

ناوشکن دانکن در حال حاضر در مدیترانه است و انتظار می‌رود به تا هفته آینده به ناوچه مونتروز در خلیج فارس بپیوندد. ناوشکن دانکن به تجهیزات پیشرفته ضدهوایی و ضدموشکی هم مجهز است.

ایران روز جمعه بار دیگر از بریتانیا خواست تا نفتکش گریس ۱ را که هفته گذشته به ظن نقض تحریم‌های اروپا در رساندن نفت به سوریه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شده، رها کند.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ دولت سوریه و شماری از موسسات وابسته به آن را به دلیل سرکوب اعتراضات سیاسی در آن کشور تحریم کرده است.

بیشتر بخوانید:

Image caption ناوشکن دانکن