درگیری پلیس و تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی به شهری در نزدیکی مرز چین کشید

درگیری در یک مرز حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری در شهری در نزدیکی مرز چین به یک مرکز خرید کشیده شد

همزمان با ادامه تظاهرات در بخش‌های مختلف هنگ‌کنگ، روز یکشنبه ۱۴ ژوئیه در یک مرکز خرید در منطقه شاتین در شرق هنگ‌کنگ و نزدیکی مرز چین میان تظاهرکنندگان و پلیس درگیر شد. تظاهرکنندگان اشیایی را به طرف ماموران پلیس پرت کردند و پلیس از گاز فلفل و باتوم برای متفرق کردن آنها استفاده کرد.

این دومین شبی است که این شهر شاهد به خشونت کشیده شدن تظاهرات است.

در شهر شاتین، در شرق هنگ کنگ و نزدیکی مرز چین، پلیس از گاز اشک آور و باتوم برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد.

ده‌ها هزار معترض روز یکشنبه ۱۴ ژوئیه و در پی هفته ها اعتراضات ضد دولتی به خیابان‌های آمدند. هیج نشانه‌ای از کاهش و توقف اعتراضات دیده نمی‌شود.

بعضی از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته شده: "لطفا هنگ‌کنگ را آزاد کن"و "از قانونس اساسی ما حمایت کن". گروهی هم پرچم‌های بریتانیا و آمریکا را در دست داشتند.

برخی از تظاهرکنندگان با موانع فلزی و اشیا دیگر خیابان‌ها را بستند.

برگزارکنندگان گفتند که حدود صد و پانزده هزار نفر در تظاهرات روز یکشنبه شرکت کردند اما پلیس آمار شرکت کنندگان را فقط ۲۸ هزارنفر اعلام کرده است.

یک تجمع اعتراضی دیگر هم در اعتراض به آنچه که بدرفتاری پلیس با خبرنگاران عنوان شده است، برگزار شد.

بیش از یک ماه است که این تظاهرات در اعتراض به این لایحه جنجالی استرداد مظنونان به چین به راه افتاده و باوجود اینکه دولت هنگ کنگ اعلام کرده است که تصویب این لایحه را به حال تعلیق درآورده است اما اعتراضات متوقف نشده است.

تظاهرکنندگان درخواست‌های گسترده تری از جمله اصلاحات دموکراتیک را مطرح کردند. گروهی از تظاهرکنندگان خواهان استعفای کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ شدند.

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ‌کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بر این اساس، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منابعی که نام آن را فاش نکرده است نوشت که کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ بارها اعلام کرده که به دلیل این اعتراضات حاضر است از مقام خود استعفا دهد اما چین این خواسته را رد کرده است.

در این گزارش آمده که چین اصرار دارد که "خانم لم باید بر سر قدرت بماند تا خرابکاری را که به راه انداخته حل کند."

مقام رئیس اجرایی هنگ‌کنگ که رهبری هنگ‌کنگ را بر عهده دارد در حال حاضر بوسیله ۱۲۰۰ عضو کمیته ای انتخاب می‌شود که اغلبشان طرفدار چین هستند و فقط با نظر ۶ درصد واجدان شرایط رای دادن به این کمیته راه یافته‌اند.

استفان مک دونل، خبرنگار بی‌بی‌سی در چین میگوید که با توجه به احتمال مخالفت پکن با برگزاری یک انتخابات واقعی، به سختی می‌توان پایانی برای این اعتراضات پیش‌بینی کرد.

حق نشر عکس EPA/JEROME FAVRE
Image caption دستگیری یکی از معترضان در شهر شاتین در شرق هنگ‌کنگ، این شهر دیروز هم شاهد به خشونت کشیده شدن تظاهرات بود
حق نشر عکس EPA
Image caption ده‌ها هزار نفر در تظاهرات روز یکشنبه شرکت کردند؛ مخالفان می‌گویند تعداد ۱۱۵ هزار نفر بوده اما پلیس می‌گوید فقط ۲۸ هزار نفر بودند
حق نشر عکس EPA/JEROME FAVRE
Image caption تظاهرکنندگان خشمگین در یک مرکز خرید به سوی ماموران پلیس اشیایی را پرت کردند
حق نشر عکس Reuters
Image caption برخی از تظاهرکنندگان در هنگ کنگ از کلاه ایمنی و ماسک و عینک ضد گاز اشک آور استفاده کردند
حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان پس از حمله پلیس سعی داشتند با مترو محل را ترک کنند و با بازنگه داشتن درهای مترو کمک کردند تا افراد بیشتری سوار شوند

موضوعات مرتبط