اورزولا فون در لاین رئیس تازه کمیسیون اروپا؛ 'اشراف‌زاده‌ای نامحبوب'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اورزولا فون در لاین؛ اولین زنی که رئیس کمیسیون اروپا شد

اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان، در رای‌گیری مخفی نمایندگان پارلمان اروپا به عنوان رئیس جدید کمیسیون اروپا انتخاب شد.

در این رای‌گیری او توانست با اختلافی اندک رای بیش از نیمی ازنمایندگان را به دست آورد.

این سیاستمدار راست میانه آلمانی جایگزین ژان کلود یونکر، رئیس فعلی کمیسیون اروپا می‌شود که روز اول نوامبر این سمت را ترک خواهد کرد.

کمیسیون اروپا کار تدوین قوانین اتحادیه اروپا و اعمال قوانین را بر عهده دارد.

ریاست کمیسیون اروپا برای اورزولا فون در لاین همچون بازگشت به خانه است. او زاده و بزرگ‌شده بروکسل، مقر اتحادیه اروپاست، جایی که پدرش از نخستین مسئولان بازار مشترک اروپا بود که ده‌ها سال بعد، اساس این اتحادیه شد.

او اشرافزاده‌ای آلمانی است، خودش و همسرش که هر دو پزشکند، از خانواده‌های ثروتمند و اعیان قدیم امیرنشین ساکسونی آلمانند. این زن و شوهر با هفت فرزندشان در کاخی اجدادی در املاکی وسیع زندگی می‌کنند.

با اتکا به پیشینه خانوادگی و سابقه ریاست پدرش بر دولت محلی ساکسونی سفلی بود که در چهل و پنج سالگی، در حالی که هفت فرزندش را بزرگ می کرد، از طبابت و کار در پژوهشگاه بهداشت کنار کشید و عملا پا به سیاست گذاشت. از همان آغاز هم به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نزدیک شد و به با قدرت رسیدن خانم مرکل، همیشه در کابینه او حضور داشته است. آنگلا مرکل حتی کوشید او را رئیس جمهور کند که ناکام ماند.

اورزولا فون در لاین، نخستین رئیس جمهور زن آلمان نشد اما نخستین وزیر دفاع زن شد. هرچند کارنامه شش ساله وزارت دفاعش بسیار زیر سوال است. مجلس آلمان در حال تحقیق و تفحص درباره فساد و رسوایی مالی و قراردادهای مسئله دار نظامی در این وزارتخانه است. همین مجلس گزارشی منتشر کرده حاکی از اینکه شصت درصد هواپیماهای جنگی آلمان زمینگیرند، هیچ‌یک از زیردریایی‌های این کشور را نمی‌توان به دریا فرستاد و اینکه در رزمایش اخیر ناتو در قطب شمال، سربازان آلمانی به جای تفنگ، مسلح به دسته جارو بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اورزولا فون در لاین

او همچنین در مقام وزیردفاع بر قراردادهای فروش سلاح به عربستان سعودی صحه گذاشته است، آن هم در حالی که عربستان درگیر جنگ در یمن بوده و فروشندگان سلاح به عربستان در سطح جهانی آماج اعتراض بوده‌اند. در دوره وزارت دفاع خانم لاین، آلمان به اسرائیل زیردریایی فروخته و از این کشور پهپاد خریده و رابطه نظامی دو کشور چنان نزدیک شده که بنیامین نتانیاهو او را دوست اسرائیل لقب داده است.

اورزولا فون در لاین سیاستمدار چندان محبوبی نیست. نظرسنجی ماه گذشته مجله اشپیگل، او را میان نامحبوبترین سیاستمداران آلمانی در جایگاه دوم نشان می دهد. پیش از آنکه وزیر دفاع شود، وزیر خانواده و سپس وزیر کار بود. تغییراتی که به قوانین حمایت از خانواده و یارانه ها داد، او را هم آماج اعتراض سوسیالیست‌ها کرد که این تغییرات را به نفع ثروتمندان و به زیان تنگدستان می‌دیدند و هم محافظه‌کاران که به تلاش برای تغییر الگوی سنتی خانواده متهمش می‌کردند.

رسانه‌ها هم دل خوشی از او ندارند. لایحه‌ای را که تلاش کرد در دوران وزارت خانواده برای محدودیت دسترسی به سایت‌های اینترنتی "غیراخلاقی" به تصویب برساند، ناکارآمد و به سود مجرمان اینترنتی و به زیان آزادی بیان می‌دیدند. اعتراض‌ها تا جایی پیش رفت که رئیس جمهور آلمان حاضر به امضای این مصوبه نشد.

حق نشر عکس Getty Images

در آغاز عهده دار شدن وزارت دفاع که به بازدید از ناوگان دریایی آلمان در شاخ آفریقا رفت، خبرنگارانی از مجلات مد و بانوان همراه خودش برد و از خبرنگاران دیگر رسانه‌ها، حتی خبرگزاری آلمان (د پ آ) کسی را همراه نکرد. د پ آ هم مخابره گزارش بازدید او را تحریم کرد.

رسانه‌ها همچنین از او انتقاد کردند که به جای اینکه به فکر تجهیز ارتش باشد، سربازان را به میدان جنگی تازه ای می‌فرستد: میدان جنگ سایبری که به باور منتقدان، میدانی است برای جنگ با آزادی بیان.

گامی که رسانه‌ها علیه او برداشتند، برملا کردن پایان‌نامه مسئله‌دار دکترای او بود. کار به تحقیق و تفحص رسمی کشید و سرانجام تایید شد که او در پایان نامه‌اش مرتکب نقل بدون ذکر منبع و غلط‌های محتوایی شده اما مدرک دکترایش لغو نمی‌شود چون این اشکالات بیش از بیست درصد از پایان‌نامه‌اش را در بر نمی گیرد. هرچند این حکم هم در مجامع دانشگاهی آلمان زیر سوال رفت و شماری از دانشگاهیان آلمانی معتقد بودند که با چنین پایان‌نامه ای، خانم لاین صلاحیت طبابت نداشته است.

رهبران اروپا در حالی اورزولا فون در لاین را برای ریاست بازوی اجرای اتحادیه اروپا پیشنهاد کردند که نتوانسته بودند بر سر نامزدهای دیگر به توافق برسند و از سوی دیگر، به گفته ناظران، ستاره اقبال اورزولا فون در لاین هم در صحنه سیاست کشورش رو به افول بود.