دبیرکل ناتو از روسیه خواست تا به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای بازگردد

ینس استولتنبرگ حق نشر عکس AFP
Image caption ینس استولتنبرگ گفته که اگر روسیه به این پیمان باز نگردد ناتو تمهیدات دفاعی اتخاذ می کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هشدار داده که زمان برای بستن قرارداد موشکی دیگری با روسیه تنگ است.

او در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که اگر تا دوم اوت که به روسیه مهلت داده شده این کشور پیشنهادی برای ارائه نداشته باشد پاسخ "دفاعی محدودی" به این کشور می‌دهند.

آقای استولتنبرگ ابراز نگرانی کرد که در آن صورت باید برای "دنیایی آماده باشیم که موشک‌های روسی بیشتری در آن است."

توافق ۱۹۸۷ بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه برد را ممنوع کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه فوریه آمریکا را از این پیمان خارج کرد. او گفت که روسیه به تعهدات خود عمل نمی‌کند و دلیلی برای حضور آمریکا در این توافق نیست.

روسیه که توافق را از اتحاد جماهیر شوروی به ارث برده بود، اتهام‌های آقای ترامپ را نپذیرفت اما خیلی زود تعهدات خود در این توافق را متوقف کرد و از برنامه گسترش زرادخانه‌اش سخن گفت.

آقای استولتنبرگ گفت که موشک‌های روسیه قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند، ردیابی آنها سخت است و در چند دقیقه به شهرهای اروپایی می‌رسند.

او بر از دست رفتن توافق موشکی افسوس خورد و گفت که آن توافق دهه‌ها جلوی گسترش سلاح‌های هسته‌ای را گرفته بود.

به گفته آقای استولتنبرگ، ناتو هیچ برنامه‌ای برای مقابله هسته‌ای با روسیه ندارد، منتها آماده است که اگر روسیه تا دوم ماه اوت به توافق برنگردد به آن کشور پاسخ دهند.

پاسخ ناتو به روسیه به گفته او، شامل پدافند هوایی و موشکی، مانور نظامی و آماده باش نیروها و اقدامات جدید برای پیمان‌های منع سلاح‌های موشکی است که آقای استولتنبرگ می‌گوید بعد از ضرب‌الاجل دوم ماه اوت ناتو درباره آنها تصمیم می‌گیرد.

آقای استولتنبرگ همچنین درباره "اختلاف نظر" ترکیه و آمریکا بر سر جنگنده‌های اف - ۳۵ صحبت کرد. او گفت که این مسئله‌ای جدی است برای اینکه دو تا از بزرگ‌ترین اعضای ناتو در آن درگیرند. او از نقش ترکیه در ناتو تقدیر کرد و گفت که ناتو تلاش می‌کند این اختلاف نظر حل شود.

آمریکا قرارداد فروش و ساخت قطعات اف - ۳۵ با ترکیه را لغو کرده است. این اقدام آمریکا در پاسخ به خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه است.