قتل دو دختر اهل اسکاندیناوی در مراکش، حکم اعدام برای سه نفر

از سمت راست: عبدالصمد جود، یونس اوزیاد و رشید افاطی سه متهم اصلی پرونده قتل دو زن اهل اسکاندیناوی در مراکش حق نشر عکس AFP
Image caption از سمت راست: عبدالصمد جود، یونس اوزیاد و رشید افاطی سه متهم اصلی پرونده قتل دو زن اهل اسکاندیناوی در مراکش

دادگاهی در شهر سلا در نزدیکی رباط، عبدالصمد جود، یونس اوزیاد و رشید افاطی، سه تن از طرفداران گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش را که دو زن کوهنورد اهل اسکاندیناوی را در مراکش کشته بودند، به مرگ محکوم کرد.

در شبکه‌های اجتماعی طومارهایی مبنی بر درخواست اعدام برای این سه نفر جمع شده است.

اوایل دسامبر سال گذشته، اجساد دو دانشجوی کوهنورد، مارن یولاند ٢٨ ساله و اهل نروژ و لوییزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ساله اهل دانمارک، در نزدیکی یک منطقه توریستی در کوه‌های اطلس در مراکش در چادرشان پیدا شد.

این دو برای یک ماه سفر توریستی وارد مراکش شده بودند و به کوه‌پایه‌های کوه توبقال، بلندترین قله شمال آفریقا و ده کیلومتری روستای گردشگری ایملیل رفته بودند.

آن زمان ویدئوی سربریدن یکی از این زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و طرفداران داعش آن را همرسانی کردند.

اگر حکم اعدام این سه نفر اجرا شود، اولین مورد اعدام از سال ۱۹۹۳ در مراکش خواهد بود. از آن سال تا کنون هیچ حکم اعدامی به تایید پادشاه این کشور نرسیده است و احکام اعدام به حبس ابد تبدیل شده است.

بر اساس آنچه که در دادگاه مطرح شد، در حالیکه عبدالصمد جود ۲۵ ساله و یونس اوزیاد ۲۷ ساله سر این دو زن را می‌بریدند، رشید افاطی، ۳۳ ساله از این صحنه با گوشی موبایل خود فیلمبرداری می‌کرده است.

حق نشر عکس Alamy
Image caption لویزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ ساله اهل دانمارک و مارین یولاند، ۲۸ ساله و اهل نروژ با چندین ضربه چاقو کشته شدند

هلن پترسون، مادر لویزا وستراگر در نامه ای که هفته گذشته در دادگاه خوانده شد با درخواست اعدام این سه نفر گفته بود که "تنها حکمی که می‌تواند برای این سه هیولا صادر شود، حکم مرگ است که لیاقتش را دارند."

در دادگاه چه گذشت؟

این حکم به دنبال ۱۱ هفته جلسات دادگاه در شهر سلا در نزدیکی رباط، پایتخت مراکش صادر شده است.

عبدالصمد جود، دستفروشی که به طور مخفی یک مقام مذهبی هم دارد، قتل یکی از دو زن را پذیرفت و در دادگاه گفت: "من سر یکی از آنها را بریدم...از انجام این کار متاسفم".

به گزارش رسانه‌های فرانسوی، عبدالصمد جود به دلیل تلاش برای پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش در سوریه زندانی و در سال ۲۰۱۵ آزاد شده بود.

وکیل خانم وستراگر یسپرسن، دولت مراکش را به دلیل کوتاهی در زیرنظر داشتن فعالیت مظنونان و جلوگیری از قتل این دو زن مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانواده خانم وستراگر یسپرسن، از دولت مراکش به دلیل مسئولیت اخلاقی‌اش درخواست غرامتی معادل یک میلیون دلار کردند اما دادگاه این درخواست را رد کرد اما این سه مرد همچنین به پرداخت دو میلیون درهم (۵۴۵ هزار دلار) خسارت به خانواده‌ها محکوم شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption دادگاه این سه متهم تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد

با وجود اینکه داعش اعلام نکرده است که در قتل این دو نفر دخالتی داشته اما هر سه مرد در دادگاه گفتند که آنها طرفدار داعش بودند.

عبدالصمد جود در دادگاه گفت: "ما عاشق گروه دولت اسلامی بودیم و به خاطر آن خدا را عبادت می‌کردیم."

خبرگزاری فرانسه به نقل از رئیس پلیس ضد تروریسم مراکش گزارش داد که "این افراد تحت تاثیر گروه داعش بوده‌اند اما هیچ ارتباطی میان آنها و شورشیان داعش کشف نشده است."

پس از اینکه در گزارش ارائه شده در دادگاه مشخص شد که لوییزا وستراگر یسپرسن با ۲۲ ضربه چاقو و مارین یولاند با ۷ ضربه چاقو کشته شده‌اند، دادستان آنها را "هیولاهای خونخوار" توصیف کرد.

قربانیان چه کسانی بودند؟

لوییزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ ساله اهل دانمارک و مارین یولاند، ۲۸ ساله هم اتاقی و هر دو دانشجوی "دانشگاه جنوب شرق نروژ" بودند.

در ۱۷ دسامبر سال گذشته جسد این دو زن جوان در چادر آنها در یک منطقه خلوت در نزدیکی کوه توبقال، که بلندترین قله مراکش محسوب می‌شود، و از مراکز محبوب کوهنوردان محسوب می‌شود، پیدا شد.

این دو برای یک ماه سفر توریستی وارد مراکش شده بودند و به گفته خانم یولاند، هر دو قبل از سفر "احتیاط‌های لازم را کرده بودند."

حق نشر عکس AFP
Image caption منطقه‌ای در مناطق مرتفع کوه‌های اطلس که جسد دو زن کوهنورد در چادرشان پیدا شد

این دو زن که در حال تحصیل در رشته جهانگردی بودند و قصد داشتند راهنمای تورهای مسافرتی شوند برای تعطیلات کریسمس به مراکش رفته بودند.

به گفته دادستان، "قاتلان چهار روز این دو را به عنوان طعمه تحت نظر داشتند و به این دلیل آنها را انتخاب کردند چون سایر قربانیان احتمالی همراه با راهنما بودند."