جرمی هانت درباره توقیف نفتکش: برای ایران مساله مقابله به مثل است

Stena Impero
Image caption ایرانی تصاویری از یورش سپاه به نفتکش منتشر کرد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، بعد از یک تماس تلفنی با همتای ایرانی اش، محمد جواد ظریف، گفته ایران در پی توقیف نفتکش خود در جبل الطارق، این موضوع را از دریچه "مقابله به مثل" می بیند.

آقای هانت گفت: "این برداشت خیلی دور از واقعیت است." او ایران را ترغیب کرد به اقدام "غیرقانونی" خود در توقیف نفتکشی که با پرچم بریتانیا در خلیج فارس حرکت می کرد خاتمه بدهد.

هم زمان، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گزارش داده که جرمی هانت روز یکشنبه (۲۱ ژوئیه) مجموعه تحریم های دیپلماتیک و اقتصادی تازه ای را علیه حکومت ایران اعلام خواهد کرد که می تواند شامل توقیف احتمالی اموال ایران در بریتانیا نیز باشد.

این روزنامه همچنین گزارش داد که ممکن است لندن اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را هم به اعمال تحریم هایی علیه ایران تشویق بکند که در چارچوب توافق هسته ای (برجام) لغو شده بودند.

مقامات بریتانیایی هنوز به این خبر واکنش رسمی نشان نداده اند. وزیر امور خارجه بریتانیا پیشتر هشدار داده بود که اگر ایران نفتکش یاد شده را آزاد نکند با "عواقب جدی" روبرو خواهد شد.

از طرف دیگر، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اقدام ایران در توقیف یک نفتکش بریتانیایی را محکوم کرده است. ناتو در بیانیه خود اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران را نقض آزادی کشتیرانی بین المللی خوانده و از تلاش دیپلماتیک بریتانیا برای حل این بحران حمایت کرده است.

جرمی هانت عصر شنبه گفت که اقدام تازه ایران "سوالات خیلی جدی" درباره امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ایجاد می کند. این بیانیه همزمان با انتشار تصاویر ویدئویی از سوی ایران از تسخیر کشتی "استینا ایمپرو" منتشر می شود.

بریتانیا تاکید کرده که نفتکش ایرانی "گریس ۱" در جبل الطارق به ظن انتقال نفت به سوریه، که تحت تحریم های اتحادیه اروپاست، توقیف شد. ایران که از آن توقیف به شدت خشمگین است گفته نفتکش به دلیل ایرانی بودن گرفته شده.

"چه ترامپ چه ملکه"

مقام های ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته از زمان توقیف این کشتی دلایل متفاوت و متناقضی برای آن ارائه کرده اند که تازه ترین آنها انگیزه های تلافی جویانه است.

به گزارش خبرگزاری فارس ایران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در بیانیه ای نوشت: "اقدام ایران در توقیف نفتکش‌ها از مصادیق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل است."

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی هم در توییتی نوشت: "ما بدنبال جنگ نیستیم ولی در مقابله به مثل کوتاه نخواهیم آمد، چه صدام باشد چه ترامپ چه ملکه".

او پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی یک نفتکش بریتانیایی را تصرف و آن را با نفتکش گریس-۱ مبادله کند.

رهبر ایران هم هفته پیش در واکنش به ضبط گریس ۱ گفته بود "جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد."

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دریایی سپاه که در تنگه هرمز گشت می زنند

محمدجواد ظریف در توییتی ماجرای توقیف نفتکش بریتانیا در تنگه هرمز را با توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق مقایسه کرد و نوشت: "برخلاف دزدی دریایی در جبل الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای مقررات دریانوردی بوده است."

وزیر خارجه ایران نوشت: "بریتانیا باید از همکاری با آمریکا در تروریسم اقتصادی دست بردارد."

قبل از این در روز جمعه مقام های ایرانی در توضیحی تازه گفتند نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو"، پیش از توقیف با یک شناور صیادی ایران برخورد داشته است.

سپاه پاسداران اما روز گذشته اعلام کرده بود این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است.

صاحبان "استینا ایمپرو" می گویند که خواهان دسترسی به ۲۳ خدمه کشتی هستند اما می گویند حال آنها خوب است.

نامه بریتانیا به شورای امنیت

همزمان به گزارش رویترز بریتانیا روز شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که نیروهای ایرانی در آب های سرزمینی عمان به نفتکش نزدیک شدند که "معادل مداخله غیرقانونی" است.

خبرگزاری رویترز که این نامه را دیده می گوید برای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هم ارسال شده است.

دفتر نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل در نامه به شورای امنیت نوشت: "کشتی از حق قانونی خود برای عبور از یک تنگه بین المللی استفاده می کرد که در قوانین بین المللی تصریح شده. قوانین بین المللی لازم می آورد که حق عبور ترانزیت نباید سد شود، و بنابراین اقدام ایران یک مداخله غیرقانونی است."

آنچه گذشت

استینا ایمپرو روز جمعه توسط سپاه پاسداران در یک خط مهم کشتیرانی در خلیج فارس توقیف شد. تصاویر ویدئویی که روز شنبه منتشر شد ظاهرا لحظه یورش به نفتکش را نشان می دهد.

این ویدئوی سپاه پاسداران که خبرگزاری فارس منتشر کرده مردان مسلح نقابداری را که با طناب از هلی کوپتر پایین می آیند نشان می دهد که پس از محاصره کشتی توسط قایق های تندرو است.

اچ ام اس مونتروز، ناومحافظ نیروی دریایی بریتانیا، از یورش باخبر شد و فورا سعی کرد مداخله کند اما فاصله اش با استینا ایمپرو بیش از آن بود که موفق شود. این ناومحافظ یک هفته پیشتر مانع ضبط نفتکش بریتانیایی هریتج در آب های منطقه شده بود.

آقای هانت گفت که ضبط کشتی در آب های عمان و واداشتن آن برای ورود به ایران "نقض آشکار قوانین بین المللی" است.

حق نشر عکس Stena Bulk

صاحب نفتکش استینا ایمپرو که یک شرکت سوئدی به نام "استینا بالک" است گفت که این نفتکش کاملا مقررات را رعایت می کرد و در آب های بین المللی بود. به گفته این شرکت ۲۳ خدمه کشتی هندی، روس، لتونیایی و فیلیپینی هستند.

آقای هانت گفت که اولویت بریتانیا "یافتن راهی برای کاهش تنش است."

این حادثه در خلال افزایش تنش در خاورمیانه به خصوص میان ایران و آمریکا روی می دهد.

پیشتر در ماه های مه و ژوئن شش نفتکش در منطقه هدف حملاتی قرار گرفتند که آمریکا به ایران نسبت می دهد اما ایران آن را رد می کند.

این پس از خروج دولت آمریکا از توافق اتمی، برجام، و بازگشت تحریم های نفتی ایران است که باعث کاهش شدید صادرات نفت این کشور شده است. پیش از این آمریکا نام سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده بود که تهدیدهای شدید ایران را به دنبال داشت.

ایران چند هفته پیش یک پهپاد تجسسی آمریکا را در خلیج فارس ساقط کرد و آمریکا هم روز جمعه گفت یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی ایران را در خلیج فارس زده است. هرچند ایران این ادعا را رد کرد.

موضوعات مرتبط