کشتی ایرانی بعد از تعمیر در عربستان 'درحال بازگشت است'

دریای سرخ - عکس آرشیوی

به گزارش منابع خبری ایران یک کشتی ایرانی که به دلیل اشکالات فنی در ماه مه به بندر جده عربستان منتقل شده بود درحال بازگشت به ایران است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از "منابع معتبر" نوشت که این کشتی "آزاد" شده و به همراه دو یدک کش ایرانی درحال بازگشت است.

مقام های عربستان هنوز این خبر را تایید نکرده اند.

ایسنا نوشت که این کشتی که "طی چند ماه گذشته با وجود رفع نقص، اجازه ترخیص نیافته بود، با پیگیری‌های نهادهای مسئول در کشورمان از توقیف رها شده و همراه با تمام کارکنان و خدمه خود در حال بازگشت به کشورمان است."

خبرگزاری مهر اوایل ژوئیه گزارش داد که مقام های عربستان به دلیل اختلاف بر سر پرداخت هزینه تعمیر اجازه نمی دهند کشتی بندر جده را ترک کند.

در زمان آن حادثه گزارش شده بود که نیروهای گارد ساحلی عربستان یک نفت‌کش ایرانی را که موتور آن ایراد پیدا کرده بود در آب های نزدیک جده در دریای سرخ یدک کشیدند.

خبرگزاری شانا متعلق به وزارت نفت ایران در آن زمان گزارش داد که این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران "از دریای سرخ به طرف کانال سوئز می رفت که به دلیل نشت آب به موتورخانه متوقف شد."

براساس آن گزارش "نفت‌کش با هماهنگی مقام های مرتبط به سوی جده هدایت شد تا مشکل برطرف شود و اقدامات لازم به عمل آید."

چند هفته بعد از آن در روز پنجم ژوئن ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن گفت که کارمند یک کشتی ایرانی را به درخواست ایران، پس از جراحات شدید منتقل کرده است. آن حادثه در آب های شمال غربی بندر حدیده یمن روی داد.

ایران و عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ روابط دیپلماتیک نداشته اند.

این دو کشور از دو طرف درگیری در جنگ داخلی یمن میان شورشیان حوثی و نیروهای دولت رسمی حمایت می کنند.

خبرهای مرتبط:

موضوعات مرتبط