'مرگ ۳۱ نفر' در حمله به شهر تحت کنترل شورشیان در سوریه

امدادرسانان چندین کودک را از زیر آوار خارج کردند حق نشر عکس AFP
Image caption امدادرسانان چندین کودک را از زیر آوار خارج کردند

به گفته امدادگران و فعالان حملات هوایی به یک بازار و نواحی مسکونی در شهری در شمال غربی سوریه که در اختیار مخالفان است ۳۱ کشته به جا گذاشته.

به گفته آنها پنجاه نفر دیگر هم در حمله هواپیماهای جنگنده به شهر معر النعمان در جنوب استان ادلب که باعث خرابی گسترده شد زخمی شده اند.

روسیه گزارش ها از مشارکت هواپیماهایش در این حمله را تکذیب کرده است.

دولت سوریه که مورد حمایت روسیه است سعی دارد این ناحیه را از شورشیان و جهادی ها پس بگیرد.

سازمان ملل هفته پیش گفت که از زمان اوج گیری درگیری ها در روز ۲۹ آوریل بیش از ۳۵۰ غیرنظامی کشته و ۳۳۰ هزار نفر مجبور به فرار از خانه های خود شده اند.

ادلب، شمال حما و غرب حلب آخرین پایگاه های مخالفان در سوریه بعد از جنگ هشت ساله داخلی هستند. قرار بود این منطقه تحت پوشش آتش بسی باشد که روسیه و ترکیه در ماه سپتامبر گذشته بر سر آن به توافق رسیدند. دو میلیون و ۷۰۰ هزار غیرنظامی در این منطقه زندگی می کنند.

گروه "دفاع غیرنظامی سوریه" که داوطلبان آن قبلا با نام "کلاه سفیدها" مشهور بودند می گوید که معر النعمان صبح دوشنبه حداقل هشت بار از طرف جنگنده های روسیه بمباران شد.

عکاس خبرگزاری فرانسه که شاهد محل بمباران بود گفت دیده است که امدادگران و مردم عادی زخمی ها و کشته های غرق در خون را حمل می کنند.

عبدالرحمان الیاسر از امدادرسانان به خبرگزاری رویترز گفت: "اجساد در خیابان ها افتاده. خدا انتقام این جنایات را از پوتین و اسد بگیرد."

گروه "دفاع غیرنظامی سوریه" گفت یکی از داوطلبانش در حمله ای "دو ضربه ای" کشته شده است. به گفته او حمله دوم عمدا طوری طراحی شده بود که افراد تجمع کرده در صحنه حمله اول را هدف می گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه "دفاع غیرنظامی سوریه" گفت که حمله کار جنگنده های روس بوده است

وزارت دفاع روسیه ادعاها دایر بر اینکه هواپیماهایش در حمله شرکت داشته اند را "جعلی" خواند و گفت که هواپیماهایش روز دوشنبه هیچ ماموریتی در ادلب انجام نداده اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است حملات هوایی همچنین باعث مرگ شش نفر دیگر در شهر سراقب در روز دوشنبه شد.

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که هفت غیرنظامی در "حملات تروریستی با راکت" در استان حما کشته شده اند.

دولت سوریه و روسیه تقریبا سه ماه پیش در واکنش به آنچه که گفتند نقض مکرر آتش بس از سوی جهادی های مرتبط با القاعده بود بارها حملاتی هوایی انجام داده اند که اغلب مناطق غیرنظامی را هدف گرفته. سوریه و روسیه انجام حملات غیرقانونی را رد می کنند.

به گفته سازمان ملل از روز اولیه ژوئیه به این طرف حداقل شش تاسیسات بهداشتی، پنج مدرسه، سه مرکز تصفیه آب، دو نانوایی و یک آمبولانس آسیب دیده یا تخریب شده است.

دیوید سوانسون سخنگوی دفتر هماهنگی امور انساندوستانه سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت که ادلب جای بسیار خطرناکی برای غیرنظامیان است: "این خشونت باید متوقف شود، باید همین حالا متوقف شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption صحنه حمله در معر النعمان

موضوعات مرتبط