مجلس سنای آمریکا صلاحیت وزیر دفاع جدید را تایید کرد

مارک اسپر حق نشر عکس Getty Images

مجلس سنای آمریکا با رای اکثریت قریب به اتفاق خود صلاحیت مارک اسپر کاندیدای دونالد ترامپ برای وزارت دفاع را تایید کرد.

به این ترتیب، سناتورهای آمریکایی به طولانی ترین دوره ای که مقام حساس وزارت دفاع خالی مانده بود، خاتمه داده اند.

مارک اسپر پیش از آن که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای وزارت دفاع پیشنهاد بشود، در پنتاگون بلندپایه ترین مقام غیرنظامی ناظر بر نیروی زمینی ارتش بود.

آقای اسپر در جنگ آمریکا با عراق در سال ۱۹۹۱ به عنوان سرباز شرکت داشت و پس از ترک ارتش، لابیگر شرکت نظامی ریتیان - یکی از بزرگ ترین پیمانکاران نظامی آمریکا شد. رابطه او با شرکت ریتیان باعث شد که برخی دموکرات ها در جلسه بررسی صلاحیت از او به خاطر تضاد منافع احتمالی انتقاد کنند.

با این حال روز سه شنبه (۲۳ ژوئیه) آقای اسپر با ۹۰ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف سناتورها - که حاکی از حمایت فراجناحی جمهوریخواهان و دموکرات ها از اوست - رسما کار خود را شروع کرد.

از حدود هفت ماه پیش، یعنی در ماه دسامبر گذشته که جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، در پی اختلاف نظر با دونالد ترامپ درباره برنامه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه استعفا داد، پاتریک شاناهان، سرپرست موقت وزارت دفاع بود.

دونالد ترامپ اخیرا پاتریک شاناهان را به عنوان جایگزین جیمز متیس به سنا معرفی کرد اما آقای شاناهان به خاطر مسائل خانوادگی انصراف خود را اعلام کرد.

مارک اسپر در حالی به مقام وزارت دفاع می رسد که تنش بین ایران و آمریکا بر سر انتقال نفت از طریق تنگه هرمز و همین طور حضور نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان به اوج رسیده است.

اخبار مرتبط

موضوعات مرتبط