بیژن کیان در ارتباط با تلاش برای استرداد فتح‌الله گولن محکوم شد

مایکل فلین (راست) در کنار بیژن کیان حق نشر عکس facebook / nowruz commision
Image caption مایکل فلین (راست) در کنار بیژن کیان

بنابه گزارش ها هیات منصفه ای فدرال در آمریکا روز سه شنبه بیژن (کیان) رفیقیان، شریک مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ، را در دو مورد اتهام گناهکار شناخته است.

به گزارش نشریه "پولیتیکو" چاپ واشنگتن این دو اتهام به کار در ارتباط با پروژه ای که این دو نفر در ماه های پایانی کارزار انتخابات ۲۰۱۶ برای دولت ترکیه انجام دادند مربوط می شود.

در ادعانامه دادستانی، بیژن رفیقیان به تلاش و لابی غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن، مهمترین چهره مخالف دولت ترکیه، از آمریکا متهم شده بود.

رابرت مالر، بازرس ویژه تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، درباره کار لابی گری و روابط عمومی این دو به ارزش ۶۰۰ هزار دلار تحقیق کرده بود. او این پرونده را در سال ۲۰۱۷ تسلیم دادستان های فدرال کرد.

آقای رفیقیان، که همچنین با نام بیژن کیان شناخته می شود یک سرمایه‌گذار و بازرگان آمریکایی ایرانی‌‎تبار است. او از جمله متهم بود که به عنوان عامل ثبت نشده یک دولت خارجی در آمریکا کار کرده.

محاکمه او ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ در دادگاه فدرال الکساندریا در ویرجینیای آمریکا شروع شده بود.

بنابه این گزارش آقای رفیقیان، ۶۷ ساله، با حداکثر پانزده سال مجازات زندان روبروست اما گفته می شود که حکم نهایی اغلب بسیار سبک تر از سنگین ترین مجازات تعریف شده در مقررات است.

با این حال پولیتیکو می نویسد که معلوم نیست این حکم از سوی قاضی رد نشود.

قاضی آنتونی ترنگا در جریان محاکمه اشاره کرده بود که پیشنهاد وکلای متهم برای تبرئه آقای کیان را با این استدلال که شواهد علیه او ضعیف است بررسی خواهد کرد.

تحقیقات درباره لابی ترکیه در سال ۲۰۱۶ و بعد از آن آغاز شد که مایکل لین، ژنرال سابق و مشاور دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی، در مقاله‌ای در روز انتخابات آمریکا، به شدت به فتح‌الله گولن حمله کرد. دولت ترکیه بعد از کودتای ژوئیه سال ۲۰۱۶ همواره خواهان استرداد آقای گولن از آمریکا بوده است.

آقای فلین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ اتهام شهادت دروغ به ماموران اف‌بی‌آی در پرونده تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را پذیرفت. او در همان زمان اقرار کرد که بارها قانونی را نقض کرده که بر اساس آن شرکت‌های آمریکایی باید فعالیت‌های خود برای مشتریان و موکلان خارجی را رسما ثبت و اظهار کنند.