هشدار اتحادیه اروپا: بوریس جانسون دوران سختی پیش رو دارد

بورس جانسون، فان در لاین حق نشر عکس AFP/EPA

اتحادیه اروپا هشدار داده است که بوریس جانسون، که به زودی کارش را به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا شروع خواهد کرد، با چالش های جدی روبرو خواهد شد.

آقای جانسون بیش از هر چیز باید بر کامل کردن برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پیش از ضرب الاجل ۳۱ اکتبر تمرکز کند.

او گفته که می خواهد با کنار گذاشتن بخش های بزرگی از توافق خروج که ترزا می، نخست وزیر کنونی، سال پیش بر سر آن با اتحادیه اروپا به توافق رسیده بود، بار دیگر با اتحادیه اروپا به مذاکره بنشیند.

اما رهبران اتحادیه اروپا می گویند که توافق خروج قابل مذاکره مجدد نیست.

با این حال اورزولا فان در لاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا، گفته اگر لندن دلایل خوبی ارائه کند، مایل است فرصت گفتگوها را یک بار دیگر تمدید کند.

او ضمن تبریک نسبت به پیروزی آقای جانسون گفت: "موضوع های مختلف و دشوار زیادی هست که باید با هم حل کنیم. دوره سختی را پیش رو داریم. فکر می کنم خیلی مهم است که یک رابطه کاری خوب و قوی ایجاد کنیم چون وظیفه داریم به نتیجه ای خوب برای مردم اروپا و مردم بریتانیا برسیم."

میشل بارنیه، مذاکره کننده اتحادیه اروپا برای برگزیت، قرار است روز چهارشنبه در واکنش به انتخاب آقای جانسون، در یک جلسه فوق العاده "گروه سکانداری برگزیت" متشکل از اعضای پارلمان اروپایی شرکت کند.

سایر واکنش ها در اروپا

آنکلا مرکل صدر اعظم آلمان ضمن تبریک به آقای جانسون گفت او در پی "یک دوستی قوی" با لندن خواهد بود.

حزب اتحادیه دمکرات مسیحی خانم مرکل در بیانیه ای گفت انتظار دارد آقای جانسون "سیاستی مسئولانه در جهت منافع بریتانیا را در پیش گیرد. مسئولانه - حتی برای یک طرفدار سفت و سخت برگزیت - یعنی جلوگیری از خروجی حساب نشده به هر قیمت است."

رهبران صنایع آلمان هم نسبت به خطرات خروجی بدون توافق هشدار دادند. خواکیم لنگ، مدیر عامل انجمن صنایع آلمان، گفت: "تهدیدهای لندن برای خروج از اتحادیه اروپا بدون رسیدن به توافق زیانبار است و کمانه خواهد کرد. اینها صدمات وارده به اقتصاد را بدتر خواهد کرد."

آقای جانسون قول داده است بریتانیا را "بی برو برگرد" تا ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند.

اماموئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با ستایش از "شهامت و عزت" ترزا می گفت که او "هرگز ساز و کار اتحادیه اروپا را مسدود نکرد."

او در مورد آقای جانسون گفت: "من منتظر کار با او هستم، نه فقط در مورد مسائل اروپایی و مذاکرات جاری برگزیت، بلکه همچنین در مورد موضوع های مهم بین المللی... مثل ایران و امنیت بین المللی."

ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا و رهبر حزب "لیگ" در توییتی نوشت: "آفرین #بوریس جانسون. این واقعیت که چپی ها مرا 'خطرناک تر از حزب لیگ' معرفی می کنند باعث می شود حتی بیشتر به او علاقه پیدا کنم."