'گشت مشترک هوایی' روسیه و چین باعث تنش شد

کره جنوبی گفت که هواپیمای تجسسی ای-50 روسیه دو بار حریم هوایی اش را نقض کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption کره جنوبی گفت که هواپیمای تجسسی ای-50 روسیه دو بار حریم هوایی اش را نقض کرده است

روسیه می گوید اولین گشت مشترک هوایی با چین را انجام داده است؛ اقدامی که باعث نگرانی کره جنوبی و ژاپن و پرواز جنگنده های این دو کشور شد.

وزارت دفاع روسیه می گوید چهار بمب افکن، با پشتیبانی جنگنده ها، در یک مسیر از پیش تعیین شده در دریای ژاپن و دریای شرق چین گشت زدند.

کره جنوبی می گوید جنگنده هایش با شلیک منور و رگبار مسلسل سعی کردند به هواپیماهای روسیه اخطار دهند وارد آسمان این کشور نشوند.

ژاپن در مورد این حادثه هم به روسیه و هم کره جنوبی اعتراض کرده است.

به گفته مقام‌های کره جنوبی هواپیماهای چین و روسیه صبح سه شنبه وارد "منطقه شناسایی پدافند هوایی" کره جنوبی (کادیز) شدند و یک هواپیمای دیگر روسیه از نوع ای-۵۰ دو بار حریم هوایی آن بر فراز جزایر دوکدو-تاکشیما را نقض کرد.

این جزایر مورد مناقشه کره جنوبی و ژاپن است اما در اشغال کره جنوبی است.

وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که جنگنده‌های این کشور بعد از ورود هواپیمای روسیه به سرعت پرواز کرده و در مجموع ۳۶۰ تیر هشدار شلیک کرده‌اند.

روسیه ادعای نقض حریم هوایی کره جنوبی را رد کرده و گفته است که دو بمب‌افکن این کشور در حال تمرین نظامی روی "آب‌های بی‌طرف" بودند.

بمب افکن ها و هواپیماهای تجسسی روسیه و چین در سال های اخیر گاه وارد این ناحیه شده اند، اما این اولین حادثه از این نوع میان روسیه و کره جنوبی است.

مسکو چه می گوید؟

وزارت دفاع روسیه گفت دو هواپیمای استراتژیک حامل موشک از نوع توپولف ۹۵ ام اس به دو بمب افکن استراتژیک هونگ-۶کی چین پیوستند تا بر فراز "آب های بی طرف" منطقه مانور دهند.

جنگنده ها و هواپیماهای هشدار زودهنگام ای-۵۰ و کونگجینگ-۲۰۰۰ هم در این مانور شرکت داشتند.

سرگی کوبیلاش از مقام های نظامی روسیه در بیانیه ای تلویزیونی گفت که این هواپیماها در یک مقطع در کنار هم شکل گرفتند. به گفته او آنها در جریان انجام وظیفه ۱۱ بار تحت تعقیب جنگنده های خارجی قرار گرفتند.

او خلبان های کره جنوبی را به "مانورهای خطرناک" در اطراف جزایر مورد مناقشه متهم کرد.

او گفت این هواپیماهای گشتی بیش از ۲۵ کیلومتر با جزایر دوکدو/تاکشیما فاصله داشتند و خلبان های کره جنوبی را به "اوباشگری در آسمان" متهم کرد.

او گفت که روسیه درباره "اعمال غیرقانونی و خطرناک" خدمه هواپیماها به دولت کره جنوبی اعتراض کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنگنده های اف-15 کره جنوبی وارد عمل شدند

کره جنوبی چه می گوید؟

ارتش کره جنوبی گفت پنج هواپیما حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح سه شنبه وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی این کشور شدند و در مقابل جنگنده های اف-۱۵ و اف-۱۶ برای سد کردن راه آنها به پرواز درآمدند.

ارتش کره جنوبی گفت که ۱۰ منور و ۸۰ تیر در جریان اولین تخطی شلیک شد. براساس این بیانیه هواپیمای ای-۵۰ روسیه بعد از ترک حریم هوایی کره جنوبی بار دیگر وارد آن شد و این بار با ۱۰ منور و ۲۸۰ تیر اخطار دیگر روبرو شد.

چونگ اوی-یونگ سرپرست دفتر امنیت ملی کره جنوبی در اعتراضی شدید به شورای امنیت روسیه خواستار اقدام مناسب در این زمینه شد.

او گفت: "ما نگاهی خیلی نگران کننده به این رویداد داریم و در صورت تکرار آن واکنش شدیدتری نشان خواهیم داد."

کره جنوبی همچنین به چین اعتراض کرده است. پکن پافشاری می کند که منطقه شناسایی پدافند هوایی کره جنوبی بخشی از آسمان این کشور نیست و همه کشورها می توانند وارد آن شوند.

واکنش ژاپن

توکیو شکایتی را علیه این رویداد تسلیم دولت های روسیه و کره جنوبی کرده است.

از آنجا که ژاپن مدعی حاکمیت بر این جزایر است گفت که روسیه حریم هوایی اش را نقض کرده. توکیو همچنین گفت که واکنش کره جنوبی شدیدا قابل تاسف است.

یوشیهیدا سوگا دبیر کابینه دولت ژاپن گفت: "در پرتو موضع ژاپن در مورد حاکمیت جزایر تاکشیما، شلیک تیرهای اخطار از سوی هواپیماهای کره جنوبی کاملا غیرقابل قبول و مایه تاسف شدید است."

منطقه دفاع هوایی چیست؟

چنین ناحیه ای را کشورها به دلایل امنیتی زیر نظر می گیرند به طوری که هواپیماهای خارجی باید پیش از ورود به ناحیه دفاع هوایی خود را معرفی کنند.

این منطقه معمولا خیلی وسیعتر از حریم هوایی یک کشور است تا فرصت کافی برای اخطار نسبت به تهدیدها وجود داشته باشد.

اما نواحی شناسایی دفاع هوایی تحت نظر قوانین بین المللی نیست برای همین می تواند محل منازعه میان کشورها باشد.

براساس کنوانسیون های سازمان ملل کشورها حریم هوایی خود را کنترل می کنند که تا ۱۲ میل دریایی از ساحل را در بر می گیرد.

کره جنوبی می گوید روسیه در این مورد از منطقه شناسایی پدافند هوایی گذشت و وارد حریم هوایی اطراف جزایر شد. با این حال سایرین ادعای کره جنوبی بر این جزایر را قبول ندارند.