اروپا در انتظار دومین موج بی‌سابقه گرما

بچه ها خود را در "آینه آبی" در بوردو خنک می کنند حق نشر عکس AFP
Image caption بچه ها خود را در "آینه آبی" در بوردو خنک می کنند

درحالی که غرب اروپا برای ورود دومین موج گرمای تابستان جاری آماده می شود، شهر بوردوی فرانسه داغ ترین دما از زمان ثبت رکوردها را تجربه کرده است.

سازمان هواشناسی فرانسه می گوید دمای بوردو در جنوب غربی کشور روز سه شنبه به ۴۱.۲ درجه سانتیگراد (۱۰۶.۱ فارنهایت) رسید که بالاتر از رکورد ۴۰.۷ درجه ای سال ۲۰۰۳ بود.

کارشناسان آب و هوا پیش بینی می کنند دما در اروپا این هفته از جمله در بلژیک، آلمان و هلند یک رشته رکوردهای تازه به جا بگذارد.

یک سخنگوی سازمان جهانی هواشناسی گفت که این موج حاوی "نشانه های تغییر اقلیمی است."

کلر نولیس افزود: "همانطور که در ماه ژوئن دیدیم فراوانی آنها بیشتر می شود، زودتر شروع می شوند و شدت شان هم در حال افزایش است. این مشکلی نیست که خود به خود حل شود."

بخوانید: زمین داغ‌ترین ژوئن را از زمان ثبت رکوردها تجربه کرد

پیش‌بینی ها

برای بیشتر فرانسه وضعیت نارنجی اعلام شده که یکی مانده به بالاترین درجه هشدار است.

سازمان هواشناسی فرانسه گفت که پاریس ممکن است شاهد رکورد تازه ای باشد. رکورد قبلی در سال ۱۹۴۷ ثبت شد که ۴۰.۴ درجه سانتیگراد بود.

موج تازه با رویداد ماه اوت سال ۲۰۰۳ مقایسه می شود که در جریان آن تقریبا پانزده هزار نفر جان خود را در اثر حوادث مرتبط با گرمای شدید از دست دادند.

انتظار می رود شماری از کشورهای منطقه شاهد دمای ۴۰ درجه ای باشند:

  • بلژیک در اقدامی بی سابقه در کل کشور وضعیت قرمز آب و هوایی اعلام کرده
  • اسپانیا در منطقه زاراگوزا وضعیت قرمز اعلام کرده، جایی که ماه پیش شاهد آتش سوزی های ویرانگر بود. گفته می شود خطر آتش سوزی در اسپانیا و پرتغال بالاست
  • در هلند دولت این کشور "طرح حرارت ملی" را فعال کرده است
  • در بریتانیا پیش بینی می شود دما از ۳۵ درجه سانتیگراد بالاتر رود که می تواند بالاترین رکورد تا به امروز باشد

دما چقدر بالا بوده؟

سازمان هواشناسی فرانسه در بخش هایی از جنوب غربی کشور دمای ۴۲ درجه سانتیگراد را گزارش کرده است. انتظار نمی رود دما تا پایان هفته به زیر ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش یابد.

ماه پیش یک موج گرمای شدید از بخش هایی از اروپا گذشت که آن را به داغ ترین ژوئن از زمان ثبت رکوردها بدل کرد.

فرانسه، جمهوری چک، اسلواکی، اتریش، لوگزامبورگ، لهستان و آلمان از جمله کشورهایی بودند که آن موج را تحمل کردند.

آیا تغییر اقلیمی مقصر است؟

اگر چه ربط دادن یک واقعه مجرد هواشناسی به پدیده گرمایش کره زمین بسیار دشوار است اما دانشمندان معتقدند با ادامه تغییرات اقلیمی موارد بروز موج‌های گرما بیشتر و میزان تکرار آنها افزایش خواهد یافت.

آمارهای هواشناسی که ثبت و نگه‌داری آنها از قرن نوزدهم آغاز شده نشان می‌دهد که سطح کره زمین از زمان عصر صنعتی دست کم یک درجه سلسیوس گرم‌تر شده است.

موسسه هواشناسی پستدام آلمان می‌گوید پنج تابستان داغ از قرن پانزدهم میلادی تا کنون همگی ظرف ۱۹ سال گذشته (قرن بیست و یکم) روی داده است.

دانشمندان نگرانند که شتاب سریع گرمایش زمین به استفاده روز افزون سوخت‌های فسیلی مرتبط باشد و پیامدهای آن ثبات حیات بر کره‌زمین را به مخاطره بیاندازد.