ترامپ: گفتگوهای جدی درباره تغییر قوانین اسلحه در جریان است

آقای ترامپ پس از تیراندازی‌های هفته گذشته تحت فشار شدید قرار گرفته است حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ پس از تیراندازی‌های هفته گذشته تحت فشار شدید قرار گرفته است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید کاخ‌سفید مشغول مذاکره جدی با رهبران کنگره درباره اصلاح قوانین مربوط به سوء‌پیشینه متقاضیان خرید سلاح است. همزمان میج مک‌کانل، رئیس مجلس سنا هم گفته پس از بازگشایی کنگره در ماه سپتامبر آماده بردن لوایح و پیشنهادات به صحن علنی سنا است.

رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه (هشتم اوت) در توییتر نوشت که با رهبران انجمن اسلحه آمریکا (آن‌آر‌ای) که قوی‌ترین لابی حامی آزادی سلاح است گفتگو کرده تا نقطه‌نظرات آنها را هم در مذاکرات میان کاخ‌سفید و کنگره لحاظ کند.

انجمن اسلحه آمریکا از حامیان مالی کمپین تبلیغاتی دونالد ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا بود و از او برای حضور در انتخابات سال ۲۰۲۰ نیز حمایت می‌کند.

این تحرکات جدید در میان دولت و کنگره آمریکا پس از آن شکل گرفت که هفته گذشته طی دو تیراندازی پی‌در‌پی در دو ایالت، ۳۱ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شدند.

در جریان یکی از این تیراندازی‌ها که در شهر مرزی ال پاسو تگزاس صورت گرفت مظنون اصلی متهم شده که با استناد به افکار نژادپرستانه و مهاجرستیزانه به فروشگاه والمارتی که مرکز خرید اکثریت لاتین تبارهای ال پاسوست، حمله کرده است.

انجمن اسلحه آمریکا که سالانه میلیون‌ها دلار در زمینه مقاومت در برابر هرگونه قانون محدودکننده خرید و مالکیت سلاح هزینه می‌کند از مخالفان گسترش بررسی سوء‌پیشینه خریداران سلاح یا هرگونه محدودیت برای خرید سلاح در آمریکا است.

همزمان دموکرات‌ها خواسته‌اند که اعضای کنگره با نیمه کاره گذاشتن تعطیلات تابستانی خود به واشنگتن دی‌سی فراخوانده شوند تا هر چه زودتر درباره این مساله وارد شور و رای‌گیری شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روز سه‌شنبه مردم برای ادای احترام به کشته شدگان در ال‌پاسو جمع شدند.

آقای ترامپ که از جزییات گفتگوها با رهبران کنگره چیزی نگفته در یکی دو روز گذشته سعی کرده از جدیت خود برای متوقف کردن تیراندازی‌ها سخن بگوید.

او امروز پیش از ترک کاخ‌سفید به مقصد نیویورک گفت: "صراحتا بگویم، ما به بررسی اطلاعاتی سوء‌پیشینه (خریداران) نیاز داریم. این بحران مختص جمهوریخواهان، انجمن سلاح آمریکا یا دموکرات‌ها نیست."

اگرچه او به جزییات این گفتگوها اشاره نکرده اما با اشاره به بیماری‌های روانی گفت: "ما نمی‌خواهیم کسانی که به لحاظ روانی بیمارند اسلحه به دست بیاورند."

آقای ترامپ پیش‌تر هم در توییتر نوشته بود او "بزرگترین حامی متمم دوم قانون اساسی است" - قانونی که به حق مالکیت سلاح در آمریکا اشاره دارد - اما در ادامه آورده بود: "{همزمان باید} به عقل سلیم در این قضیه هم توجه کرد تا همگان از آن نفع ببرند."

دو تیراندازی خونین هفته گذشته که اولی در ال‌پاسو تگزاس و دومی چند ساعت بعد در دیتون اوهایو روی داد روی هم ۳۱ کشته برجای گذاشت.

ظرف هفت ماه گذشته از سال جاری میلادی، آمریکا شاهد ۲۵۰ تیراندازی خونین بوده است.

شب گذشته (پنجشنبه هشتم اوت) میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا که برخی او را مانع اصلی تصویب هرگونه قانونی برای محدود کردن مالکیت سلاح می‌دانند، با رد درخواست احضار پیش از موعد سناتورها به کنگره گفت که حاضر نیست تعطیلی تابستانی کنگره را بر هم بزند اما قول می‌دهد که به محض بازگشایی سنا در ماه سپتامبر، موضوع قوانین اسلحه را در الویت و کانون برنامه سنا قرار دهد.

اخبار مرتبط

دونالد ترامپ طی چند روز گذشته بارها به علت اظهارات مهاجرستیزانه خود به عنوان "مشوق و مسبب" تیراندازی ال‌پاسو شناخته شده و چهره‌های سرشناسی چون بتو آوورک، شهردار و نماینده پیشین ال پاسو که اکنون برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فعالیت می‌کند آقای ترامپ را علنا "نژادپرست و حاملی افراط‌گرایان معتقد به برتری نژادسفید" خوانده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان علیه ترامپ در ال پاسو او را به رفتار غیرانسانی متهم کردند و در دیتون اوهایو هم جمعیت فریاد زدند: "کاری بکن! عمل کن!"

از سوی دیگر میچ مک‌کانل، رهبر سناتورهای جمهوری خواه که اکثریت مجلس سنا را در دست دارند در چند روز گذشته آماج انتقادهای فراوانی قرار گرفته و بسیاری او را متهم به "مانع تراشی" بر سر راه اصلاح قوانین مالکیت سلاح خوانده‌اند.

آقای مک‌کانل که سناتور ایالت کنتکاکی است متهم است که به علت دریافت کمک‌های مالی کلان از سوی محافظه‌کاران متمول و انجمن سلاح آمریکا از راهیابی لوایح و طرح‌ها مربوط به اصلاح قوانین مالکیت سلاح در صحن علنی سنا خودداری می‌کند.

او روز گذشته گفت فراخواندن سناتورها در میانه تعطیلات تابستانی تنها به شکل‌گیری بحث‌های سیاسی درباره دو تیراندازی خونین اخیر منجر خواهد شد اما در عوض وی از همه سناتورها خواهد خواست که در روزهای باقی‌مانده از تعطیلات تابستانی خود به دقت در این باره فکر کنند و در ماه سپتامبر "با دست پر" به سنا باز گردند.

موضوعات مرتبط