محدودیت‌های شدید امنیتی در بخش‌هایی از کشمیر لغو شد

حق نشر عکس EPA
Image caption از زمان اعلام تصمیم هند به لغو امتیازات ویژه کشمیر این منطقه تحت مقررات شدید امنیتی قرار داشته است

پلیس کشمیر گفته است که محدودیت‌های امنیتی شدید دربرخی از نواحی این منطقه لغو شده است.

روز چهارشنبه، ۲۳ مرداد (۱۴ اوت)، پلیس منطقه جامو و کشمسر تحت اداره هند گفت که محدودیت‌های امنیتی شدیدی که از ده روز پیش در این منطقه به اجرا گذاشته شد در ناحیه جامو لغو شده اما تا اطلاع ثانوی در منطقه دره کشمیر برجای خواهد ماند.

منیرخان، مقام ارشد پلیس جامو و کشمیر که در یک نشست خبری در سرینگار، مرکز این منطقه سخن می گفت، افزود که دلیل لغو محدودیت های امنیتی در جامو این است که پلیس کاملا بر اوضاع مسلط است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

در پی تصمیم دولت هند به تعلیق اصل ۳۷۰ قانون اساسی و لغو موقعیت و امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر و اداره مستقیم امور این منطقه، شماری از شهروندان کشمیر علیه این تصمیم دست به تظاهرات زدند که به خشونت کشیده شد.

دولت هند چند ده هزار تن از نفرات ارتش هند به منظور مقابله با تظاهرات و اقدامات ملیگرایان کشمیری به این منطقه اعزام کرد و مقررات کامل حکومت نظامی را در این منطقه برقرار کرد.

پاکستان با این تصمیم به شدت مخالفت کرده و آن را مغایر تعهدات بین المللی هند دانسته است. دولت پاکستان خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی این وضعیت شده است.

Image caption وضعیت کشمیر در حال حاضر

دعوا بر سر چیست؟

کشمیر منطقه‌ای است که هم هند و هم پاکستان بر آن ادعای حاکمیت دارند و تاکنون چندین بار بر سر آن بین دو کشور جنگ‌هایی درگرفته است.

این منطقه زمانی یک "مهاراجه‌نشین" با خودمختاری قابل توجه بود و از سال ۱۹۴۷ میلادی به کشور مستقل هند پیوست. در این سال شبه قاره هند استقلال خود را بازیافت و به کشورهای هند و پاکستان تقسیم شد.

اما با توجه به اکثریت مسلمان جمعیت کشمیر، پاکستان با پیوستن این منطقه به هند مخالفت کرد.

از آن زمان هر دو کشور هند و پاکستان بر سر حاکمیت منطقه جامو و کشمیر با هم اختلاف دارند و هر دو می‌گویند که سراسر این منطقه بخشی از خاک آنها محسوب می‌شود.

این اختلاف نظر به جنگ دو کشور انجامید و سرانجام، هر دو کشور بر سر یک خط مرزی به عنوان خط آتش بس توافق کردند. بخشی از کشمیر به کنترل پاکستان در آمد و بخشی دیگر همچنان در اختیار هند باقی ماند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویری از هیات ۵ نفره هند و پاکستان در سازمان ملل که موفق شدند با میانجیگری، بین دو کشور آتش بس برقرار کنند

از سال ۱۹۸۹ میلادی گروهی از مسلمانان در منطقه‌ای از کشمیر که تحت کنترل هند است دست به شورش مسلحانه زدند که تا امروز هزاران کشته برجای گذاشته است.

در این منطقه معمولا اعتراض‌های گسترده‌ای برگزار می‌شود و هند نیز بارها به نقض حقوق بشر در کشمیر متهم شده است.

اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند به ساکنان کشمیر اجازه می‌داد قانون اساسی خود، پرچم و آزادی تصویب قوانین خود را داشته باشند اما سیاست خارجی، دفاع و ارتباطات همچنان در کنترل دولت مرکزی هند بود.

به دلیل همین اصل قانون اساسی، ایالت جامو و کشمیر اجازه داشت قوانین ویژه‌ خود را تصویب کند و از جمله برای اعطای اجازه سکونت، حق مالکیت و دیگر حقوق بنیادی تصمیم بگیرد.

آنها همچنین می‌توانستند جلوی تغییر بافت جمعیتی ایالت خود را بگیرند و به هندی‌های خارج از ایالت اجازه ندهند که در آنجا زمین و ملک بخرند یا برای سکونت به این ایالت مهاجرت کنند.

این ایالت تنها منطقه هند است که در آن مسلمانان اکثریت دارند.

موضوعات مرتبط