بنا، دختری هفت‌ساله که از حلب توییت می‌کند

حق نشر عکس @alebedbana
Image caption بنا العابد هفت ساله، ساکن حلب

هفته گذشته، بنا العابد هفت ساله عکسی‌ از خود در حالی‌ که پشت میز تحریرش نشسته بود منتشر کرد. کتابی جلویش باز بود و عروسکش روی میز در پس‌زمینه دیده می‌‌شد. در توضیح عکس نوشته شده بود: "عصر بخیر. اینجا حلب است. دارم کتاب می‌خوانم تا جنگ را فراموش کنم."

در پی‌ جنگ طولانی‌ در سوریه، حلب یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور دو قسمت شده و نبرد بین شورشیان و نیروهای دولتی زندگی‌ روزمره را برای افرادی که هنوز ساکن حلب هستند طاقت‌فرسا کرده است.

پیغام‌های توییتر‌ی بنا به زبان انگلیسی - که در نوشتن آنها از مادر معلمش کمک می‌گیرد - اخیرا توجه عموم را به زندگی‌ طاقت‌فرسای ساکنان شرق حلب که در دست شورشیان است جلب کرده.

در یکی‌ از عکس‌ها، بنا با دو برادرش دیده می‌‌شود - محمد پنج‌ساله و نور سه‌ساله. در توضیح عکس آمده: "در حال نقاشی کشیدن با برادرها، پیش از رسیدن هواپیماها. ما برای نقاشی کردن به صلح احتیاج داریم."

ویدیوی کوتاهی‌ هست که سه‌ خواهر و برادر را در اتاق‌خواب‌ نشان می‌‌دهد. بنا می‌‌گوید: "ما همیشه با هم خواهیم بود." سپس می‌‌خندد و برادرانش را در آغوش می‌‌کشد.

عکسی کم‌کیفیت ارسال کرده که ساختمان خرابه‌ای را نشان می‌دهد و در توضیحش نوشته: "همانطور که می‌‌بینید بمب‌ها به خانه بغلی اصابت کرده‌اند. بمب‌هایی که هر آن‌ ممکن است جان من را بگیرند."

حق نشر عکس @alabedbana
Image caption بنا و دو برادرش در بخش شرقی حلب که در اختیار شورشیان است و هر روز بمباران می‌شود زندگی می‌کنند

هفته‌ها است که نیروهای روسیه و سوریه شرق حلب را به طور مداوم بمباران می‌‌کنند.

در روزهای اخیر هزاران کاربر حساب توییتر @alabedbana را دنبال کرده‌اند. فاطمه، مادر بنا، بسیاری از این پست‌ها را به اسم خود ارسال می‌‌کند.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت دخترش "واقعا می‌‌خواهد که دنیا صدای ما را بشنود. می‌گوید مامان، چرا هیچ‌کس کمک‌مان نمی‌کند؟"

برخی‌ از این توییت‌ها آزار دهنده اند. اما بنا، که یکی‌ از دوستانش را در بمباران خانه همسایه از دست داده، به اندازه کافی‌ با این شرایط ناراحت‌کننده روبرو شده است.

فاطمه می‌‌گوید: "او اینجا همه چیز را به چشم خود دید. کشته شدن دوستش را، بمباران شدن خانه‌مان را. او شاهد بمباران مدرسه‌ا‌ش هم بود. اینها بود که روی او تاثیر گذاشت."

با این همه، فاطمه می‌‌گوید که دختر خوش‌شانسی دارد.

در یک تماس ویدیویی که گهگاه قطع و وصل می‌‌شد، بنا رویش را از دوربین به سمت مادرش بر می‌‌گرداند تا از او برای پاسخ به سوالات مشکل‌تر کمک بگیرد.

حق نشر عکس @alabedbana
Image caption توییت بنا که نوشته خانه دوستش بمباران شده و او کشته شده و دلش برایش تنگ شده

بنا می‌‌خواهد وقتی‌ بزرگ شد مثل مادرش معلم شود و بتواند انگلیسی هم درس بدهد.

اما از سال گذشته تا به حال مدرسه نرفته و دوست دارد دوباره به مدرسه برگردد. او می‌‌خواهد مانند دیگر بچه‌های همسنش بتواند با دوستانش بازی کند.

این خانواده تا حدی برق خود را از انرژی خورشیدی تامین می‌‌کنند، اما اینترنت و خدمات مخابراتی ضعیف برقراری تماس را مشکل می‌‌کند.

فاطمه می‌‌گوید اینجا کمبود غذا بسیار شایع است و ذخیره غذایی خانواده‌ا‌ش رو به پایان است.

نور سه ساله اخیرا مریض شده بود و مادرش او را به بیمارستانی برده بود اما به او گفته بودند که دارویی برای درمان باقی‌ نمانده.

Image caption انرژی خورشیدی و اینترنت ضعیف برقراری ارتباط را مشکل می‌کنند و تنها در زمان‌های محدودی می‌شود به راحتی تماس گرفت

هرچند حالا نور حالش بهتر است - و هر از چندی می‌‌پرد وسط تماس ویدیویی تا مادرش را بغل کند.

فاطمه می‌‌گوید معروف شدن این حساب توییتری، با اتهاماتی هم همراه بوده. می‌گوید او را متهم کرده‌اند که حساب توییتری "جعلی" راه انداخته، یا این‌که از دخترش برای مقاصد سیاسی استفاده می‌کند.

به خصوص توییت‌هایی که درباره بشار اسد و ولادیمیر پوتین، روسای‌جمهوری سوریه و روسیه، ارسال شده با انتقاد زیادی از طرف مردم روبه‌رو شده.

برخی‌ دیگر "انگلیسی سطح بالای یک دختر هفت ساله سوری" را زیر سوال برده‌اند.

پدر بنا وکیل است و در یک مرکز حقوقی در حلب کار می‌‌کند. فاطمه سه‌ سال در موسسه‌ای زبان ا‌نگلیسی خوانده و مدتی‌ است در دانشگاه در رشته حقوق تحصیل می‌‌کند.

او می‌گوید به بنا از وقتی‌ چهار ساله بوده، انگلیسی درس می‌‌داده.

فاطمه می‌‌گوید متهم شدن به دروغ‌گویی مایه ناراحتی است. او می‌گوید "تمام این حرف‌ها را از صمیم قلب می‌‌زنم. همه‌ا‌ش حقیقت است."

حق نشر عکس @alabedbana
Image caption بنا نوشته که برای معلم شدن باید صلح برقرار شود

او می‌گوید که به هیچ سازمان خیریه‌ای تعلق ندارد و هیچ کمکی‌ از طرف رسانه‌های حاضر در سوریه دریافت نمی‌‌کند. اما در دانشگاه کلاس‌هایی هم‌ در زمینه روزنامه‌نگاری و علوم سیاسی گذرانده و می‌‌داند چگونه حرفش را به گوش دیگران برساند.

فاطمه در تماسی که با بی‌بی‌سی داشت از ما پرسید که آیا صدای هواپیماها را می‌‌شنویم یا نه. سپس به بالکنی رفت و به آسمان نگاه کرد.

او می‌گوید "این صدا تا ساعت‌ها ادامه خواهد داشت. آنها بی‌رحمانه بمباران می‌کنند. ما تروریست نیستیم. ما ربطی به داعش نداریم. هیچ‌کس اینجا گناهی مرتکب نشده."

یک ساعت پس از پایان تماسش با بی‌بی‌سی، فاطمه ویدیوی دیگری از بنا در توییتر می‌گذارد.

در همان بالکن با مادرش ایستاده و انگشتانش را در گوشش فرو کرده. صدای بلند انفجارها از دوردست شنیده می‌‌شود.

در توضیح ویدئو نوشته شده: "از این که امشب بمیرم خیلی‌ می‌‌ترسم (...) بمبها امشب مرا می‌کشند - بنا."

موضوعات مرتبط