دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا؛ هیلاری کلینتون پیروز شد یا دونالد ترامپ؟

دومین مناظره ریاست جمهوری آمریکا حق نشر عکس Getty
Image caption دونالد ترامپ مسایل تلخی را درباره بیل کلینتون مطرح کرد

دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مناظره‌ای تند و تیز میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بود. پیش از شروع مناظره، آقای ترامپ سه زنی که بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا را به برقراری رابطه جنسی و تجاوز متهم می‌کنند و یک زن که عملکرد کلینتون در زمان تجاوز به او در دوازده سالگی را محکوم می‌کند، در یک نشست خبری آورد و آنها علیه بیل و هیلاری کلینتون سخن گفتند.

از اینجا معلوم بود که آقای ترامپ بر خلاف مناظره اول رویه تندی را در پیش خواهد گرفت. افشای نوار ویدیویی مربوط به سال ۲۰۰۵ که در آن او در مورد زنان حرف‌های رکیکی را به زبان می‌آورد باعث شد تا ضربه‌ای اساسی به کارزار تبلیغاتی او وارد شود و آقای ترامپ برای این که از فشارهای وارده بر خود بکاهد، ترجیح داد رویه‌ای تهاجمی در پیش بگیرد.

او از همان ابتدا به هیلاری کلینتون و شوهرش حمله کرد. سابقه سیاسی و عملکرد سیاسی سی ساله خانم کلینتون را زیر سئوال برد و بارها او را دروغگو خواند.

این مواضع آقای ترامپ باعث شد تا خانم کلینتون در مواقعی حالت دفاعی بگیرد. او در مورد بحث‌هایی چون اسناد و مدارک افشا شده توسط سایت ویکی لیکس در مورد سخنرانی در جمع بانکداران و استفاده از سرور شخصی برای ای میل‌هایش در زمان وزارت امور خارجه توضیح چندانی نداد و به طور سریع از آن گذشت و در مقابل در زمان پاسخگویی به آقای ترامپ حمله کرد.

آقای ترامپ اگرچه بهتر از مناظره اول ظاهر شد و این عملکردش، موقعیت او را در میان هوادارانش تقویت خواهد کرد اما به احتمال قوی باعث جذب هواداران جدیدی نمی شود، امری که او برای پیروزی به شدت به آن نیاز دارد.

نامزد جمهوری‌خواه چندین بار در مناظره‌اش به برنی سندرز، رقیب خانم کلینتون در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات ارجاع داد و گفت با این گفته آقای سندرز که هیلاری کلینتون قوه قضاوت درستی ندارد موافق است.

از تاکید دونالد ترامپ روی آوردن نام برنی سندرز به نظر می‌رسید که می‌خواهد آرای طرفداران برنی سندرز را جلب کند. او سعی کرده خودش را مانند برنی سندرز نامزدی "ضد سیستم" و "غیرخودی" و خارج از حلقه سیاستمداران واشنگتن نشان بدهد. اما اینکه هواداران چپگراترین سناتور آمریکا جلب میلیاردری با شعارهای به شدت راستگرایانه بشوند جای سوال دارد.

هیلاری کلینتون در مناظره به این اشاره کرد که رقابتی سیاسی و موجه با برنی سندرز داشته و آقای سندرز از او "صد در صد" حمایت می‌کند.

خانم کلینتون که در مناظره اول بسیار محکم‌تر ظاهر شده بود اگر چه در این مناظره هم عملکرد نسبتا قابل قبولی داشت اما نتوانست ضربه جدی به آقای ترامپ وارد کند و به همین جهت هفته‌های بعدی برای او بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اتهامات جنسی علیه بیل کلینتون، همسرش را در مناظره در موضع دفاعی قرار داد