سایه سنگین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازار دلار

Image caption تضعیف پول ملی در زمان "عدم قطعیت سیاسی" بسیار متداول است

کمتر از یک ماه دیگر (۸ نوامبر) پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این کشور برگزار می‌شود و هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، دو نامزد اصلی برای بدست گرفتن سکان رهبری بزرگترین اقتصاد جهان در آن رقابت می‌کنند.

صرفنظر از اینکه پیروز میدان کدام نامزد خواهد بود، این انتخابات تاثیر مستقیمی بر نوسانات بازار ارزهای بین‌المللی خواهد داشت.

کلینتون در برابر ترامپ

هیلاری کلینتون نامزد دمکراتها در انتخابات پیش روی آمریکا برای بسیاری از سرمایه‌گذاران آمریکایی "حاشیه امن" محسوب می شود. او معتقد به حضور پررنگ در عرصه بین‌الملل است و از حمایت بانکهای بزرگی در وال استریت نظیر گلدمن سکس، سیتی بانک و جی پی مورگان برخوردار است.

طرفداران خانم کلینتون می‌گویند در صورت پیروزی او، آمریکا از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود و دلار آمریکا تقویت خواهد شد.

سوی دیگر میدان، دونالد ترامپ، یک سرمایه‌دار "موفق" است، اما در مقایسه با رقیبش از تجربه کمتری در عرصه سیاست برخوردار است.

این نامزد جمهوری خواه، طرفدار تقویت نظامی آمریکاست. او همچنین بدنبال ایجاد تغییراتی در نظام رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان آمریکاست که هزینه بر خواهد بود.

موافقان آقای ترامپ به کارنامه اقتصادی او می‌بالند اما منتقدان او می گویند مطمئن نیستند با در دست گرفتن قدرت، آمریکا چه شکل و شمایلی به خود خواهد گرفت.

منتقدان آقای ترامپ همچنین به دستور کار او برای "فاصله گرفتن آمریکا از تجارت جهانی" و ترجیح او به سرمایه گذاری داخلی اشاره می‌کنند که در این باره می توان به "منع گسترش کارخانه‌های آمریکایی در مکزیک" که این نامزد جمهوری‌خواه در یکی از سخنرانی‌های خود از آن صحبت کرده بود، اشاره کرد.

حق نشر عکس AP

سرمایه گذاران در جستجوی حاشیه امن

عدم ثبات سیاسی عموما باعث افت ارزش پول ملی می شود. بعنوان مثال در هفته‌های منتهی به رفراندوم بزرگ در بریتانیا برای "ماندن یا رفتن از اتحادیه اروپا" که در نهایت به جدایی این کشور انجامید، پوند استرلینگ سرگردان بود. با روشن شدن نتیجه رای گیری در صبح روز بعد از انتخابات بدلیل ورود به دوران "بی ثباتی" و تزریق "شوک" به بازار، پول ملی بریتانیا افت کرد که این روند هنوز هم ادامه دارد.

سرمایه گذاران خارجی عمدتا پول خود را روانه کشورهایی می کنند که علاوه بر برخورداری از اقتصاد قوی از ثبات بالایی برخوردار باشند.

بعضی از سرمایه گذاران می‌گویند حداقل برای مدتی از بازار آمریکا فاصله می‌گیرند و تا حصول اطمینان از بازگشت ثبات، پول خود را به بازارهای "مطمئن‌ و کم خطرتری" روانه می‌کنند.

سرنوشت دلار پس از انتخابات

تضعیف پول ملی در زمان "عدم قطعیت سیاسی" بسیار متداول است.

تجارب گذشته انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان می دهد با استقرار دولت جدید و بازگشت اعتماد به بازار، ارزش دلار افزایش خواهد یافت.

بعنوان مثال در انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی که باراک اوباما برای دوره دوم بعنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد ارزش دلار آمریکا کاهش یافت اما با گذشت زمان پول ملی آمریکا در برابر سایر ارزهای عمده جهان تقویت شد.

موارد مشابهی را در انتخابات سال ۱۹۹۲ و ۲۰۰۰ میلادی می‌توان دید که به ترتیب در آنها "بیل کلینتون" و "جرج دبلیو بوش" به قدرت رسیدند.

روزهای پیش از انتخابات

با نزدیک شدن به روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ( ۸ نوامبر) نظرسنجی های مختلفی درباره پیشتازی هر کدام از این دو نامزد منتشر خواهد شد.

انتشار این نظرسنجی‌ها تاثیر مستقیمی بر روی نرخ برابری دلار در مقابل ارزهای دیگر در جهان خواهد داشت.

بعضی از کارگزاران بازارهای بین المللی ارز، سرمایه گذاری بر روی دلار در آستانه انتخابات را "پرخطر" توصیف می‌کنند. تلاطم دلار در روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور و حتی مدتی پس از آن، فقط محدود به بازار ارز نیست.

این نوسان، نقل و انتقال "دلاری" شرکتهای بین‌المللی و همچنین صادرکنندگان مختلف کالا به آمریکا را با چالشهای مختلفی روبرو می‌کند و به نوعی تجارت جهانی تا مدتی زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار خواهد گرفت.