مایک پنس کیست؟

مایک پنس حق نشر عکس Getty Images

مایک پنس، فرماندار ایالت ایندیانا که به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه برای معاونت دونالد ترامپ در انتخابات حضور داشت، در بیشتر موارد ثابت کرده که حامی‌ وفاداری برای دونالد ترامپ است.

آقای پنس بارها نشان داده که ابایی از بیان عقاید خود ندارد.

آقای پنس ۵۷ ساله از محبوبیت زیادی بین کسانی برخوردار است که در مسائل اجتماعی عقاید محافظه‌کارانه دارند و به سابقه کاری خود در واشنگتن می‌بالند.

آقای پنس پیش از آن‌که به نامزدی معاونت ریاست‌جمهوری انتخاب شود، از پیشنهاد آقای ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا انتقاد کرده و آن را "توهین‌آمیز و بر خلاف قانون اساسی" خواند بود.

ریشه‌های لیبرال

آقای پنس همراه با پنج برادر و خواهرش در خانواده‌ای کاتولیک در شهر کلمبوس ایالت ایندیانا بزرگ شد.

او در سال ۲۰۱۲ به روزنامه "ایندیاناپولیس استار" گفته که قهرمانان لیبرالی همچون جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ الهام‌بخش او برای ورود به دنیای سیاست بودند.

این فرماندار که خود را "به ترتیب اولویت یک مسیحی، یک محافظه‌کار و یک جمهوری‌خواه" می‌‌خواند، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۸۰ به جیمی کارتر رای داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک پنس و تیم کین، معاون انتخابی هیلاری کلینتون در زمان تبلیغات انتخاباتی

پنس می‌‌گوید چیزی که باعث شد عقایدش در دوران دانشگاه تغییر کند، آشنایی با کارن، همسر آینده‌اش، در کلیسای انجیلی بود.

آقای پنس از سال ۲۰۱۳ به عنوان فرماندار ایندیانا خدمت کرده، اما ۱۲ سال هم به عنوان عضو مجلس نمایندگان آمریکا تجربه قانونگذاری دارد.

او در اواخر دوران عضویتش در مجلس نمایندگان، به مدت دو سال ریاست مجمع جمهوری‌خواهان مجلس را به عهده داشت، یعنی‌ مقام سوم در جایگاه رهبری حزب جمهوری‌خواه.

او همچنین رئیس گروه مطالعات جمهوری‌خواهان بود: ائتلافی از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار مجلس.

یکی‌ از نقش‌های کلیدی او در زمان تبلیغات انتخاباتی، حمایت از آقای ترامپ در مواقعی بود که جنگ و جدال‌ها بالا گرفتند. یک بار در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ بعد از این‌که به نظر رسید آقای ترامپ از هوادارانش خواسته علیه هیلاری کلینتون اسلحه دست بگیرند از او دفاع کرد، و یک بار هم از دونالد ترامپ جونیور، پسر او، که پناهجوها را با نوعی آب‌نبات مقایسه کرده بود.

او در اوائل سپتامبر سال پیش مخالفتش را با این ادعای دیرپای آقای ترامپ که باراک اوباما در آمریکا متولد نشده اعلام کرد (چند روز بعد، آقای ترامپ هم گفت که نظرش در باره این قضیه عوض شده).

حق نشر عکس Reuters
Image caption این فرماندار ۱۲ سال هم عضو کنگره بوده

در ماه مارس آقای پنس به عنوان فرماندار قانون "تجدید آزادی مذهب" را امضا کرد که با اعتراضات زیادی روبه‌رو شد.

منتقدان می‌‌گفتند که این قانون به شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی اجازه می‌دهد تا به خاطر مسائل اعتقادی از ارائه خدمات به افراد خاصی سر باز بزنند و به این ترتیب باعث تبعیض علیه گروه‌های دگرباش می‌‌شود.

افزایش فشارها در کشور باعث شد تا او بالاخره با امضای اصلاحیه‌ای تبعیض علیه دگرباش‌ها را منع کند. اما این کار انتقاد محافظه‌کارانی را در پی‌ داشت که می‌‌گفتند حس می‌‌کنند با این بازبینی به آنها خیانت شده است.

آقای پنس که یک مسیحی‌ انجیلی است و سه فرزند دارد، در ماه مارس ۲۰۱۶ یکی‌ از محدود‌کننده‌ترین قوانین مربوط به سقط جنین در آمریکا را هم امضا کرد.

نتیجه این‌که ایندیانا هم به داکوتای شمالی‌ پیوست تا دومین ایالت آمریکا باشد که سقط جنین را برای زنانی که بچه‌ معلول در شکم دارند، ممنوع می‌کند.

او در سال۲۰۱۲ که هنوز عضو کنگره بود در جلسه نمایندگان جمهوری‌خواه که پشت درهای بسته برگزار شد حکم دیوان عالی‌ آمریکا در حمایت از قانون "خدمات درمانی مقرون‌به‌صرفه" را با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر مقایسه کرد.

او بعدا بابت این حرف عذرخواهی کرد.