تیم کین: سناتور دموکراتی که مخالف سقط جنین است

تیم کین و هیلاری کلینتون حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم کین و هیلاری کلینتون

تیم کین تا پیش از حضور در مناظره نامزدهای پست معاونت رئیس‌جمهور به عنوان دموکراتی با رفتار ملایم شناخته می‌شد که دوست دارد سازدهنی بزند.

اما وقتی این سناتور خوش‌اخلاق ایالت ویرجینیا در برابر مایک پنس، رقیب جمهوری‌خواه‌اش قرار گرفت، در دفاعیاتش از خانم کلینتون به شدت تهاجمی ظاهر شد و چهره دیگری از خود به نمایش گذاشت.

آقای کین که به گفته خودش آدم "خسته‌کننده‌ای" است، در ماه ژوئیه از طرف هیلاری کلینتون به عنوان نامزد معاونت رئیس‌جمهوری انتخاب شد.

او از سال ۲۰۱۲ نماینده سنا بوده و پیش از آن هم چهار سال فرماندار ایالت ویرجینیا بود، مقامی که بدون حمایت مناطق محافظه‌کار این ایالت دور از دسترس بود.

او وقتی فرماندار بود از گسترش امکانات آموزشی برای خردسالان، رایانه‌ای کردن اسناد تاریخی و ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی حمایت کرد.

وی از زمان ورودش به سنا در کمیسیون‌های نیروهای نظامی، سالمندان، بودجه و روابط خارجی فعالیت کرده و سابقا رئیس کمیته ملی حزب دموکرات هم بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تیم کین

آقای کین در ابتدای زندگی کاری خود وکیل بود و بیشتر روی مسائل مربوط به حق مسکن تمرکز داشت. اما پیش از آن یک سال با میسیونرهای یسوعی در هندوراس کار داوطلبانه کرده و برای همین خیلی خوب اسپانیایی حرف می‌زند. این توانایی او قطعا به جذب آرای هیسپانیک‌ها (آمریکایی‌های اسپانیایی و لاتین تبار) برای خانم کلینتون کمک خواهد کرد.

او روابط خوبی با کاخ سفید دارد و نامش در سال ۲۰۰۸ به عنوان نامزد احتمالی باراک اوباما برای پست معاونت رئیس‌جمهور مطرح بود. شنیده‌ها حاکی از این است که خانم کلینتون او را به اصرار همسرش انتخاب کرده.

اما حمایت او از تجارت آزاد و کاهش تمهیدات نظارتی بر بانک‌های محلی باعث شده اعضای مترقی‌تر حزب علاقه چندانی به او نداشته باشند.

او که کاتولیکی معتقد است، در بعد شخصی با سقط جنین مخالف است؛ در حالی که به اصول کلی قوانین سقط جنین، از جمله حق زن به انتخاب، کاملا پایبند است، اما از محدود کردن بعضی از انواع سقط جنین، قوانین مربوط به احراز رضایت والدین و اصول "رضایت بر پایه آگاهی" حمایت می‌کند.

با این‌که او بیشتر عمر خود را در ایالت ویرجینیا زندگی کرده، و به شدت به موسیقی بلوگرس علاقه دارد و سازدهنی می‌زند، اصلیتش به ایالت مینه‌سوتا برمی‌گردد و در ایالت کانزاس بزرگ شده. جذابیت او برای ساکنان ایالت‌های غرب میانه آمریکا به خانم کلینتون کمک خواهد کرد تا رای بیشتری در "کمربند زنگار" (اشاره به ایالت‌های سابقا صنعتی که رو به افول است) جمع کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم کین

از طرف دیگر ایالت ویرجینا هم از آن ایالت‌های لب‌مرزی است و محبوبیت آقای کین می‌تواند بخت خانم کلینتون برای پیروزی در این ایالت را افزایش دهد.

اگر خانم کلینتون در انتخابات ماه آینده پیروز شود، فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا شخصی را به عنوان جایگزین موقت آقای کین در سنا انتخاب خواهد کرد تا سال آینده انتخابات ویژه برگزار شود.