احتمال تقلب در انتخابات آمریکا چقدر است؟

حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، مدعی شده که در ایالات متحده "تقلب انتخاباتی بسیار فراگیر است". اما آیا واقعا می‌شود در انتخابات آمریکا تقلب کرد؟

ستاد انتخاباتی ترامپ ماه‌ها است که دارد از "تقلب انتخاباتی" حرف می‌زند و کاهش اقبال این نامزد جمهوری‌خواه‌ در ایالت‌های مهم را به گردن "رسانه‌های متقلب و دروغگو" و "دم و دستگاه سیاسی کلینتون" می‌اندازد.

اما حالا این لفاظی‌ها شدت بیشتری به خود گرفته و آقای ترامپ سعی کرده با توییتر ادعای خود را به گوش همگان برساند.

تا امروز چه ادعاهایی مطرح شده؟ آیا دلیلی برای جدی گرفتن این ادعاها وجود دارد؟

۱. تقلب در میان رای‌دهندگان

شاید بتوان گفت که جدی‌ترین ادعای آقای ترامپ صحبت‌های او درباره "تقلب انتخاباتی فراگیر" است.

او تنها کسی نیست که چنین حسی دارد. بر اساسی تحقیقی که اخیرا خبرگزاری آسوشیتد پرس منتشر کرد، تنها یک‌سوم جمهوری‌خواه‌ها می‌گویند که کاملا یا تا حد خوبی به شمارش دقیق آرا اطمینان دارند.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقلب در میان رای‌دهندگان آمریکایی اصلا مساله فراگیری نیست.

جاستین لویت، استاد دانشکده حقوق لایولا، در سال ۲۰۱۴ نشان داد که در میان یک میلیاد رایی که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ در همه انتخابات‌های این کشور اخذ شده، تنها ۳۱ مورد جعل هویت وجود داشته.

حق نشر عکس Alamy
Image caption هویت رای‌دهندگان در آمریکا محل دعوا است

و در سال ۲۰۱۲، بررسی‌های صورت گرفته از طرف خبرگزاری دانشجویی "نیوز۲۱" نشان داد که در میان ۲۰۶۸ مورد تقلب انتخاباتی ادعایی از سال ۲۰۰۰ به بعد، تنها ۱۰ مورد از آنها جعل هویت بوده.

ریچارد هسن، استاد دانشگاه و کارشناس قوانین انتخاباتی، می‌گوید این ایده که انتخابات آمریکا قرار است مهندسی شود "چرند" است و قرار نیست کسی "انتخابات را آن‌طور که آقای ترامپ ادعا کرده بدزدد".

به گفته او "امکان ندارد طبق ادعای آقای ترامپ هزاران نفر ۵، ۱۰، و یا حتی ۱۵ بار رای بدهند و کسی متوجه نشود".

به گفته ناظران، برگزاری انتخابات در آمریکا مسئولیت یک مرکز نیست و هر ایالتی قوانین خودش را دارد که توسط مقامات محلی اجرا می‌شود. در بیشتر ایالت‌ها، ناظران انتخاباتی بر عملکرد کارکنان شعب اخذ رای نظارت دارند.

روند احراز هویت و کارکرد ماشین‌های اخذ رای هم به شدت متغیر است که باعث می‌شود ایجاد هماهنگی لازم برای یک تقلب گسترده بسیار مشکل شود.

جان هاستد، دبیر امور ایالتی اوهایو، که از حامیان دونالد ترامپ است، به سی‌ان‌ان گفت: "من به عنوان شخص مسئول برگزاری انتخابات در این ایالت به آقای ترامپ قول می‌دهم که هیچ‌گونه تقلبی در کار نخواهد بود."

"سلیقه‌های مختلف سیاسی در کار نظارت نقش خواهند داشت، روند برگزاری شفاف است و هیچ دلیلی برای نگرانی از وقوع تقلب در میان رای‌دهندگان وجود ندارد."

۲. "مرده‌ها معمولا به دموکرات‌ها رای می‌دهند"

حق نشر عکس Reuters

رودی جولیانی، مشاور آقای ترامپ، روز یکشنبه به سی‌ان‌ان گفت که باید خیلی "احمق" باشد که فکر کند برگزاری انتخابات در دو شهر فیلادلفیا و شیکاگو منصفانه خواهد بود - منظور او این بود که میزان تقلب در این دو شهر که توسط دموکرات‌ها اداره می‌شوند به شدت زیاد است.

او همچنین گفت که به خاطر دارد که در انتخابات ۱۹۸۲ در شیکاگو ۷۲۰ نفر که مرده بودند هم رای داده بودند و "مرده‌ها معمولا به دموکرات‌ها رای می‌دهند و نه به جمهوری‌خواه‌ها".

لوید هیتوشی مایر، استاد حقوق در دانشگاه نوتر دام، می‌گوید هر بار که انتخاباتی برگزار می‌شود اتهاماتی هم مبنی بر این‌که عده‌ای به جای اقوام مرده خود رای داده‌اند مطرح می‌شود، اما "تعداد این اتهامات بسیار بسیار کم است".

نام فیلادلفیا به این خاطر در سال ۲۰۱۲ سر زبان‌ها افتاد که در ۵۹ ناحیه این شهر حتی یک رای هم به میت رامنی، نامزد وقت حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری، داده نشده بود.

حزب جمهوری‌خواه ادعاهای مطرح شده را بررسی کرد اما اقدامی که خلاف قانون بوده باشد پیدا نکرد. در ادامه هم مشخص شد که در بعضی از نواحی ایالت یوتا همه رای‌دهندگان به آقای رامنی رای داده بودند.

مطرح شدن مجدد این مسائل در شبکه فاکس نیوز باعث شد تا یکی از مجریان انتخاباتی شهر فیلادلفیا با عصبانیت این ادعاها را در توییتر رد کند.

۳. مردم را با اتوبوس می‌آورند تا چند بار رای بدهند

آقای جولیانی در عین حال مدعی شد که وقتی در سال ۱۹۸۹ نامزد شهرداری نیو یورک بود، بعضی‌ها ۸ یا ۱۰ بار رای داده بودند؛ چون "مردم را با اتوبوس از شهر کمدن در ایالت نیو جرسی به آنجا می‌آوردند".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اتوبوسی که برای انتقال رای‌دهندگان به شعب اخذ رای در سال ۲۰۱۲ اجاره شده بود

این‌که گروه‌های حمایت از حق رای و فعالان سیاسی برای انتقال مردم به شعب اخذ رای وسایل نقلیه فراهم کنند اصلا چیز عجیبی نیست. استفاده از اتوبوس معمولا در محله‌هایی صورت می‌گیرد که ساکنانشان بیشتر از یک نامزد یا حزب سیاسی مشخص حمایت می‌کنند.

آقای مایر می‌گوید با این‌که اتهاماتی مبنی بر استفاده از اتوبوس برای بردن مردم به چند شعبه مطرح می‌شود، اما تعداد کسانی که به خاطر تقلب انتخاباتی از این راه دادگاهی و محکوم شده‌اند بسیار بسیار ناچیز است.

۴. آرای "دزدیده شده"

نیوت گنگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان و عضو حزب جمهوری‌خواه، حتی از این هم به عقبتر رفت. او با پیش کشیدن داستان رقابت میان ریچارد نیکسون و جان اف کندی در ۱۹۶۰، مدعی شد که هیچ "مورخ قابلی نیست که فکر نکند ایالات ایلینوی و تگزاس را بالا نکشیده بودند".

او با این حرف‌ها دارد به ادعاهایی اشاره می‌کند که در آن زمان مطرح شده بود. بنا بر این ادعاها، افراد وابسته به جان اف کندی با همکاری مقامات دولتی در جمع‌بندی نهایی آرا در تگزاس و ایلینوی دستکاری کرده بودند و به این ترتیب در مجمع گزینندگان ۵۱ رای اضافه به حساب او واریز کرده بودند تا بتواند در رقابت نزدیک آن سال پیروز شود.

داگلاس بینکلی، استاد تاریخ در دانشگاه رایس، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که مورخان هنوز به "جمع‌بندی مشخصی" در این باره نرسیده‌اند.

"راستش آرای ایالت ایلینوی در ۱۹۶۰ مجددا شمرده شد. نتیجه این بود که مشخص شد تقلبی که نتیجه نهایی را عوض کرده باشد رخ نداده. در تگزاس هم مشخص نیست که تغییری در نتیجه ایجاد کرده باشد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption بررسی کارت شناسایی در یک شعبه

او می‌گوید جلوگیری از شرکت مردم در انتخابات یک مساله تاریخی است، مخصوصا در ایالت‌های جنوبی در دهه‌های ۵۰ و ۶۰، اما ادعای آقای ترامپ مبنی بر تقلب انتخاباتی در حال حاضر "ساختگی و در تضاد با واقعیات تاریخی" است.

آقای مایر هم می‌گوید توانایی سازمان‌های انتظامی، احزاب سیاسی، و رسانه‌ها برای نظارت بر چنین اقداماتی در سال ۲۰۱۶ "به مراتب بیشتر" از گذشته است. برای همین "سرقت انتخابات، حتی اگر کسی دنبال چنین کاری باشد، غیرممکن است".

اما اگر واقعا در انتخابات تقلب شود...

نکته جالب ادعاهای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ این است که بیشتر بر جعل هویت در روز انتخابات متمرکز است که به گفته آقای مایر نایاب‌ترین شیوه تقلب در انتخابات است.

او می‌گوید عمده تقلب‌های انتخاباتی در سطح برگزارکنندگان انتخابات - یا از طریق پر کردن صندوق‌ها با آرای تقلبی، یا "گم کردن" برگه‌های رای - و از راه آرای غیابی رخ می‌دهد.

اما او معتقد است که حتی از تعداد این نوع تقلب‌ها هم دارد کاسته می‌شود، عموما به این دلیل که مراجع قضایی راه‌های ساده‌ای برای مقابله با آن‌ها در پیش گرفته‌اند.